Čeprav se zdi, da je kriza vedno večja, pa se kriza ne pozna vsem. Po podatkih konfederacije organizacij v boju proti revščini Oxfam se je od začetka svetovne finančne in gospodarske krize število milijarderjev po svetu več kot podvojilo, poroča britanski časnik Guardian. Do marca letos jih je bilo že 1645. Za primerjavo jih je bilo marca 2009 "le" 793.
Po izračunih Oxfama je 85 najbogatejših ljudi na svetu imelo enako premoženje kot ga ima polovica najrevnejšega prebivalstva na Zemlji.
Premoženje multimilijonarjev se je v zadnjih 12 mesecih povečalo za 14 odstotkov oziroma za 244 milijard dolarjev (194 milijard evrov), kar je 668 milijonov dolarjev (530 milijonov evrov) na dan.
In poročilo o socialni neenakosti Oxfama opozarja, da rast in bogatenje milijarderjev ni omejeno le na "razviti svet". Kot primer navajajo Indijo, ki je imela v 90. letih prejšnjega stoletja dva milijonarja, zdaj pa jih ima 65. V podsaharski Afriki pa jih je 16.
V najnovejšem poročilu je Oxfam preračunal tudi, koliko časa bi najbogatejši ljudje tega sveta potrebovali, da bi zapravili svoje premoženje. Najbogatejši med najbogatejšimi, mehiški telekomunikacijski mogotec Carlos Slim, bi potreboval 220 let, da bi porabil svoje 80-milijardno premoženje.
"Ko se premoženje enkrat nabere, dobi zalet in se povečuje veliko hitreje kot so trendi v širši ekonomiji," pravijo pri Oxfamu, kjer so še izračunali, da bi z obdavčenjem premoženja vseh milijarderjev na svetu za 1,5 odstotka, dobili 74 milijard dolarjev (59 milijard evrov), s čimer bi dobili dovolj denarja, da bi vsi otroci sveta lahko odšli v šolo in da bi najrevnejše države dobile ustrezno zdravstveno oskrbo.
KOMENTARJI (259)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.