Javni uslužbenci bodo regres dobili 5. junija ob majski plači in njegova višina bo odvisna od njihovega plačnega razreda. Uvrščeni v peti do 15. plačni razred bodo prejeli polnega 692 evrov, od 16. do 30. plačnega razreda 484,40 evra, od 31. do 40. plačnega razreda 346 evrov, od 41. do 50. plačnega razreda 100 evrov. Zaposleni med 51. do 65. plačnem razredu, med katerimi so tudi poslanci, ga ne bodo dobili. Bo pa izplačan 322 njihovim sodelavcem in skupni strošek za državni zbor bo nekaj več kot 107.000 evrov. Za regrese za vse javne uslužbence bo šlo 65 milijonov evrov.
V zasebnem sektorju bo višji regres, najvišji v Krki in Leku. Preverite, koliko! V višini minimalne plače ga mora sicer dobiti vsak s pravico do dopusta. Če je zaposlen za manj kot leto ali za krajši delovni čas, se mu izplača sorazmerno glede na dopust, v celoti ga morajo dobiti zaposlene na porodniški. Delodajalec ga mora izplačati najpozneje do 1. julija, ob krizi v podjetju lahko pozneje, do 1. novembra.
Če ga ne dobite, se obrnite na inšpektorat za delo. Lani so zaradi neizplačila ali prepoznega izplačila obravnavali 1213 delodajalcev, pri čemer je (razumljivo) slabše stanje v zasebnem kot v javnem sektorju. Predvsem v manjših podjetjih je razlog za neizplačilo v finančni nedisciplini, zaradi katere težko izpolnjujejo obveznosti, ugotavljajo inšpektorji.
Kazen za delodajalca je lahko več tisoč evrov in naložitev izplačila. Težava pa je, če delodajalec ne spoštuje odločbe inšpektorja, zato zaposlenemu lahko preostane le še tožba na delovnem sodišču. Pa tudi likvidnost je lahko odličen razlog za poznejše izplačilo, saj nihče podrobno ne preverja, ali delodajalec govori resnico.
KOMENTARJI (259)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.