V fotokopiranem gradivu, ki so ga minuli ponedeljek dobili od predsednika državnega zbora (DZ) Gregorja Viranta, je po ugotovitvah pobudnikov referenduma, zbranih v koalicijo Ustavimo Teš 6, veljavnih 2161 podpisov, je pojasnil predstavnik pobudnikov Vili Kovačič.
Kot neveljavnih je bilo označenih in izločenih 700 podpisov, je dejal in dodal, da je od teh najmanj 465 podpisov dovolj čitljivih, da so podatki popolni in da ne morejo ugotoviti vzroka zavrnitve. "Pričakujemo, da nam ministrstvo za notranje zadeve za vsakega od spornih podpisov sporoči vzrok zavrnitve," je poudaril. Ob tem je dodal, da so bila pri nekaterih podpisih uporabljena dvojna merila.
Od izločenih podpisov jih je namreč 114 z navedbo letnice rojstva, brez navedbe dneva in meseca – nekateri so bili po njegovih pojasnilih uvrščeni med veljavne, večina pa med neveljavne. "Po zakonu o referendumski iniciativni se sicer zahteva datum, vendar smatramo, da je za ugotavljanje istovetnosti volilnega upravičenca letnica dovolj," je dejal.
Po njegovih besedah pa je še več podpisov takih, ki so bili po domnevah pobudnikov izločeni, ker ime podpisnika ne ustreza v celoti imenu na osebni izkaznici in uradnih registrih, npr. namesto Jožef je napisano Jože.
"Na osnovi dosedanjih ugotovitev verjamemo, da bomo dobili manjkajoče podpise in dosegli prag 2500 podpisov," je povedal Kovačič in dodal, da se bodo obrnili tudi na izločene posameznike, da dokumentirajo svoj podpis – nekateri so to prostovoljno že storili.
Pobudniki referenduma za komisijsko preverjanje zbranih podpisov
Pobudniki zdaj zahtevajo vnovično komisijsko preverbo spornih podpisov. Komisija bi morala biti sestavljena iz predstavnikov, ki bi jih imenoval DZ oz. notranje ministrstvo, in predstavnikov pobudnikov referenduma proti šestemu bloku Teš 6.
Ko bodo zbrali vse gradivo in če bo dovolj verodostojnih podpisov, bodo ustavnemu sodišču iz proceduralnih razlogov vložili zahtevo za presojo ustavnosti zakona o poroštvu za Teš 6, po katerem bo država jamčila za 440 milijonov evrov posojila Evropske investicije banke (EIB).
"Proceduralni razlogi so po našem mnenju dovolj močni, da ovržejo odločitev, ki je bila sprejeta," je ocenil Kovačič. Ob tem je dodal, da bo posebej tekla pobuda ustavnemu sodišču iz vsebinskih razlogov.
Kovačič je pojasnil še, da odziva na pismo EIB, ki so ga banki poslali prejšnji teden in jo pozvali, naj Teša 6 ne financira, še niso dobili. "Bomo pa poslali še dodatno pismo na EBRD," je dodal. Teš je namreč pri Evropski banki za obnovo in razvoj (EBRD) za financiranje projekta najel 200 milijonov evrov posojila.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.