
V LDS so prepričani, da je torkovo soglasje slovenske vlade k dokumentu, ki pomeni začetek postopkov za gradnjo naftovoda od Costanze do Trsta, soglasje k okoljsko vprašljivemu projektu, pri tem pa vlada ni izpogajala ekonomske koristi za državo.
Kot so izpostavili v LDS, Slovenija ob predvideni trasi nima rafinerije in je na okoljsko občutljivem Krasu tudi ne more imeti, zato je po mnenju LDS naftovod za našo državo ekonomsko popolnoma nepotreben. "Naftovod v kraško okolje preprosto ne sodi, tako kot vetrne elektrarne ne sodijo na vrh Triglava," so prepričani v LDS.
Poleg Slovenije so podpisnice sporazuma še Romunija, Srbija, Hrvaška in Italija. Vse naštete države pa bodo, v nasprotju z našo imele, od naftovoda velike gospodarske koristi, menijo v LDS, kjer so tudi prepričani, da je slovenska vlada pristala na diktat lobistov. Njihov največji motiv pa so predvsem koristi mednarodnega kapitala.
"Vlada je stališče, da ne podpira gradnje naftovoda preko Krasa, spremenila kmalu po dogovorih s predstavniki ruskih podjetij o gradnji plinovoda. Ker gre pri gradnji naftovoda za podjetja drugih velikih držav, soglasje slovenske vlade daje vtis, da je to koncesija drugi zainteresirani strani. To kaže popolno pogajalsko nemoč in nespretnost vlade, da bi zastopala predvsem interese državljank in državljanov Republike Slovenije," so se prepričani v LDS.

Tudi pojasnila ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka, da je deklaracija neobvezujoča, članov LDS niso prepričala. "Vsak podpis dokumenta s strani predstavnika vlade katerekoli države ima seveda svojo težo in podpisnike zavezuje k dogovorjenemu ravnanju." Investitorji po mnenju LDS zagotovo ne bi vložili toliko energije in sredstev v lobiranje in prepričevanje slovenske vlade, če podpis za Slovenijo ne bi nosil zavezujočih posledic.
'Strel v prazno'
Torkov podpis deklaracije o panevropskem naftovodu pa je po oceni poslanske skupine SNS še en strel v prazno v odnosih s sosednjo Hrvaško. Tihi, po Vizjakovi oceni sicer nezavezujoči dogovor, pomeni dogovor tudi s Hrvaško, ki je v preteklosti večkrat nesramno izkoristila slovensko zaupanje, so prepričani v SNS.
Slovenija pri podpisovanju pogodb, v katero je vključena Hrvaška, po mnenju SNS ne bi smela sodelovati. Še več, ne bi smela brezpogojno podpirati sosednje države pri njenem vključevanju v mednarodno sodelovanje, poudarjajo v stranki.

"Namesto, da bi slovenska stran omenjeno deklaracijo pogojevala z odprtimi vprašanji, npr. s vprašanjem Piranskega zaliva, je puhloglavo podprla sodelovanje s sosednjo državo, ki je do današnjega dne večkrat dokazala, kako malo so ji mar evropski standardi dobrega sodelovanja," so še zapisali v SNS.
Na podpis deklaracije pa se je že v torek odzvala Zveza ekoloških gibanj Slovenije (ZEG), kjer so prepričani, da brez predhodnih študij vplivov na okolje na slovenskem Krasu minister za gospodarstvo Vizjak ne bi smel podpisati deklaracije.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.