Gospodarstvo

'Naftovod za Slovenijo nekoristen'

Ljubljana, 04. 04. 2007 15.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V LDS so prepričani, da je naftovod od Costanze do Trsta za našo državo ekonomsko popolnoma nepotreben.

Naftovod bo predvidoma potekal od Costanze v Romuniji do Trsta in Genove v Italiji.
Naftovod bo predvidoma potekal od Costanze v Romuniji do Trsta in Genove v Italiji. FOTO: Reuters

V LDS so prepričani, da je torkovo soglasje slovenske vlade k dokumentu, ki pomeni začetek postopkov za gradnjo naftovoda od Costanze do Trsta, soglasje k okoljsko vprašljivemu projektu, pri tem pa vlada ni izpogajala ekonomske koristi za državo.

Kot so izpostavili v LDS, Slovenija ob predvideni trasi nima rafinerije in je na okoljsko občutljivem Krasu tudi ne more imeti, zato je po mnenju LDS naftovod za našo državo ekonomsko popolnoma nepotreben. "Naftovod v kraško okolje preprosto ne sodi, tako kot vetrne elektrarne ne sodijo na vrh Triglava," so prepričani v LDS.

Poleg Slovenije so podpisnice sporazuma še Romunija, Srbija, Hrvaška in Italija. Vse naštete države pa bodo, v nasprotju z našo imele, od naftovoda velike gospodarske koristi, menijo v LDS, kjer so tudi prepričani, da je slovenska vlada pristala na diktat lobistov. Njihov največji motiv pa so predvsem koristi mednarodnega kapitala.

"Vlada je stališče, da ne podpira gradnje naftovoda preko Krasa, spremenila kmalu po dogovorih s predstavniki ruskih podjetij o gradnji plinovoda. Ker gre pri gradnji naftovoda za podjetja drugih velikih držav, soglasje slovenske vlade daje vtis, da je to koncesija drugi zainteresirani strani. To kaže popolno pogajalsko nemoč in nespretnost vlade, da bi zastopala predvsem interese državljank in državljanov Republike Slovenije," so se prepričani v LDS.

Minister Vizjak je po podpisu deklaracije zatrdil, da Slovenija ni pripravljena prevzeti nobenih mednarodnih obveznosti v zvezi s tem projektom.
Minister Vizjak je po podpisu deklaracije zatrdil, da Slovenija ni pripravljena prevzeti nobenih mednarodnih obveznosti v zvezi s tem projektom. FOTO: Dare Čekeliš

Tudi pojasnila ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka, da je deklaracija neobvezujoča, članov LDS niso prepričala. "Vsak podpis dokumenta s strani predstavnika vlade katerekoli države ima seveda svojo težo in podpisnike zavezuje k dogovorjenemu ravnanju." Investitorji po mnenju LDS zagotovo ne bi vložili toliko energije in sredstev v lobiranje in prepričevanje slovenske vlade, če podpis za Slovenijo ne bi nosil zavezujočih posledic.

'Strel v prazno'

Torkov podpis deklaracije o panevropskem naftovodu pa je po oceni poslanske skupine SNS še en strel v prazno v odnosih s sosednjo Hrvaško. Tihi, po Vizjakovi oceni sicer nezavezujoči dogovor, pomeni dogovor tudi s Hrvaško, ki je v preteklosti večkrat nesramno izkoristila slovensko zaupanje, so prepričani v SNS.

Slovenija pri podpisovanju pogodb, v katero je vključena Hrvaška, po mnenju SNS ne bi smela sodelovati. Še več, ne bi smela brezpogojno podpirati sosednje države pri njenem vključevanju v mednarodno sodelovanje, poudarjajo v stranki.

V SNS so prepričani, da bi morala Slovenija podpis deklaracije pogojevati z reševanjem odprtih vprašanj med državama, kot je npr. meja na morju.
V SNS so prepričani, da bi morala Slovenija podpis deklaracije pogojevati z reševanjem odprtih vprašanj med državama, kot je npr. meja na morju. FOTO: Marko Kunst

"Namesto, da bi slovenska stran omenjeno deklaracijo pogojevala z odprtimi vprašanji, npr. s vprašanjem Piranskega zaliva, je puhloglavo podprla sodelovanje s sosednjo državo, ki je do današnjega dne večkrat dokazala, kako malo so ji mar evropski standardi dobrega sodelovanja," so še zapisali v SNS.

Na podpis deklaracije pa se je že v torek odzvala Zveza ekoloških gibanj Slovenije (ZEG), kjer so prepričani, da brez predhodnih študij vplivov na okolje na slovenskem Krasu minister za gospodarstvo Vizjak ne bi smel podpisati deklaracije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jožajoža
05. 04. 2007 14.21
za SLO je naftovod res nekoristen,ni pa za vlado in URŠKO.istočasno s podpisom se je zgodil KLIK-ENTER in računi v tujini so se SE MOČNO povečali,URAŠKA(pravo ime OLGA) pa je postala lastnica nepremičnine v DUBAJU in še kje.
User203983
05. 04. 2007 08.35
Mi lahko nekdo pove !!!!KDO!!!! bo pridobil od tega naftovoda????
Pygmalion
04. 04. 2007 19.59
Ekonomsko se vsak naftovot splaca, saj dobis tranzitne takse. Ukrajina in Belorus zelo dobro sluzita na racun prenosa nafte. Je pa seveda pogledati ekoloski aspekt. Toda, kot je nemejugat dobro pripomnil NE OBSTAJAJO EKOLOSKO NEOPORECNI ENERGETSKI OBJEKTI, nekaj se da storiti samo na nacin, da je razmerje energijski dobicek / ekoloska skoda cim vecje. Alternativa energetskim objektom je varcevanje, na katero pa nismo pripravljeni.
User211644
04. 04. 2007 16.14
Naftovod za Slovenijo morda res ni primarnega pomena, toda pri projektu bi se dalo kaj iztržiti, recimo neka sredstva za gradnjo drugega tira iz Luke Koper. Tankerji pa njihove izpustne vode so tudi nevarni in vozijo po Jadranu. Rezevarje za gorivo na Serminu tudi že imamo, pa so oporečni??? Kako je z varnostjo naftovoda in uplivi na okolje pa je potrebno prvo dobro raziskati in nato kvalitetno napraviti. Komentirati tja v en dan kako je vse škodljivo je nesmisel. Te, ki že v naprej nasprotujejo bi ob tem primeru vprašal, se morda ogrevate z nafto, imate avtomobil? Morda bo bolje takole: imate morda enrgetsko varčno ali pasivno hišo in hodite peš v službo??? Če pride do kakega posla upam, da ne bomo pod pritiski iztržili samo neki drobiž, ki se bi lahko končal za oboroževalno tehniko...