Izteklo se je 14-dnevno obdobje, po katerem se lahko spremenijo cene naftnih derivatov. Napovedi analitikov, da se bodo ti tako kot že pred dvema tednoma znova podražili, so se uresničile.
Ukrepala bi lahko vlada in znižala trošarine, a to se ne bo zgodilo. Na vprašanje, ali lahko pričakujemo dopisno sejo vlade o trošarinah, so nam z ministrstva za finance kratko in jedrnato odgovorili: ''Dopisne seje danes ne bo.''
Kakšne so trenutne cene?
Liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina stane 1,482 evra, 100-oktanskega bencina pa 1,500 evra. Dizelsko gorivo je trenutno na rekordni ravni cen, in sicer je treba za liter odšteti 1,382 evra. Kurilno olje pa stane 1,008 evra za liter.
In kakšne bodo nove cene?
Cena litra 95-oktanskega bencina se bo zvišala za 2,5 centa in bo presegla magično mejo 1,5 evra za liter, saj bo nova cena znašala 1,507 evra za liter.
100-oktanski bencin se bo prav tako podražil za 2,5 centa na liter, nova cena bo 1,525 evra za liter.
Dizelsko gorivo se bo podražilo za 0,5 centa, tako da bo po novem stal 1,387 evra za liter. Podražilo se bo tudi kurilno olje, in sicer za 1,33 centa, na 1,021 evra za liter.
Avtoprevozniki opozarjajo tudi na višino takse CO2
Vse višje cene goriv pa ne znižujejo le konkurenčnosti prevozništva, temveč celotnega gospodarstva, je ob zvišanju cen goriv poudaril direktor Združenja za promet pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Robert Sever.
Poudaril je, da že ves čas nasprotujejo uvedbi okoljske dajatve za onesnaževanje zraka z emisijo ogljikovega dioksida (CO2). Združenje je zato vladi poslalo dopis, v katerem opozarjajo, da bo zaradi te dajatve v državno blagajno dodatno steklo 51 milijonov evrov, ki jih moramo po njihovem mnenju uporabiti za znižanje emisij. "Prizadevamo si, da bi se vsaj del teh proračunskih sredstev namenilo za prevozniški sektor v obliki subvencij za posodobitev voznega parka in zmanjšanje toplogrednih vplivov ter predvsem za spodbujanje javnega potniškega prometa, kjer je že kronično pomanjkanje sredstev," je pojasnil Sever.
Vladi zato predlaga, da Slovenija izkoristi priložnost za znižanje emisij v transportu s spodbujanjem večje uporabe javnega potniškega prometa in tehnološko prenovo voznega parka z nabavo novih ekoloških avtobusov in tovornih vozil.
Rast cen pogonskih goriv sicer po njegovem mnenju v zaostrenih pogojih poslovanja prevozniških podjetij postaja vedno bolj pomembna postavka v strukturi stroškov prevoznikov. Na združenju zato člane opozarjajo na nujno povišanje cene prevoznine, vendar pa se zavedajo, da so zaradi zaostrenih konkurenčnih pogojev redki prevozniki, ki lahko višje cene goriva prelevijo v višjo ceno prevoznine.
KOMENTARJI (657)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.