Drobnoprodajne cene pogonskih goriv v Sloveniji so se opolnoči zvišale in dosegle nove rekordne vrednosti.
Liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina se je podražil za 1,4 centa, na 1,576 evra, 100-oktanski bencin za dva centa, na 1,598 evra, dizelsko gorivo pa za 1,5 centa, na 1,444 evra. Zvišala se je tudi cena kurilnega olja, in sicer za 1,7 centa, na 1,076 evra za liter.
Kot je pojasnil direktor Inštituta za raziskave v energetiki, ekologiji in tehnologiji Djani Brečevič, so se v minulih dveh tednih cene surove nafte zvišale, posledično so višje tudi cene pogonskih goriv na mediteranskih borzah.
"Kljub temu, da obstajajo težave v območju z evrom zaradi dolžniške krize, je vendarle zaznati pozitivne premike oz. nekoliko ugodnejše gospodarske kazalce na ravni celotnega svetovnega gospodarstva," je dejal.
Po njegovih besedah dodaten pritisk na cene nafte predstavlja politična kriza v Siriji in Iranu ter tudi orkan, ki je v Mehiškem zalivu povzročil prekinitev črpanja nafte v zalivu in deloma manjši obseg obalnih rafinerij.
Brečevič sicer ocenjuje, da bo vlada v primeru intenzivnejšega naraščanja cene nafte in posledično cene pogonskih goriv na mediteranskih borzah zagotovo posegla po znižanju trošarin.
Cene naftnih derivatov v Sloveniji se določajo skladno z vladno uredbo, po metodologiji, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in na gibanju tečaja dolar-evro. Modelske cene se izračunavajo na osnovi 14-dnevnih povprečij.
Frangež, Han in Židan na vlado naslovili vprašanja
Poslanci SD Matevž Frangež, Matjaž Han in Dejan Židan so v povezavi z dvigom cen goriv na vlado in ministra za finance Janeza Šušteršiča naslovili enaka vprašanja, kot jih je Branko Grims, poslanec SDS, že leta 2009 postavil vladi Boruta Pahorja.
1. Zakaj se je vlada odločila za škodljivo politiko previsokih trošarin, s katero zaradi previsokih cen goriv v Sloveniji odvrača turiste v tranzitu in druge tujce od nakupov goriv pri nas ter hkrati na ta način dodatno obremenjuje ter izčrpava slovenske državljane in uničuje slovensko gospodarstvo?
2. Iz katerih virov bo vlada nadomestila izpad trošarin, saj zaradi bistveno višjih cen goriv, kot jih imata sosednji Avstrija in Hrvaška, sedaj tujci Slovenijo večinoma zgolj prevozijo?
3. Ali bo vlada vsaj toliko poštena do slovenskih državljank in državljanov, da bo dodatno davčno obremenitev, ki bo nujna za nadomestitev izpada proračunskih prihodkov od goriv zaradi previsokih trošarin, poimenovala davek zaradi nestrokovnosti in neznanja ter opravilne nesposobnosti vlade RS?
"Vsakih 14 dni nas presenetite z novim dvigom goriv. Se še spomnite famoznega programa 10+100, ki so (ste) ga predstavljali v stranki SDS? In vprašanj Branka Grimsa vladi Boruta Pahorja? In kaj poreče poslanec vladajoče garniture, danes, ko je cena goriva 1,576 eur?" sprašujejo vlado.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.