Ameriški senator John Kerry pa je danes pozval vse ameriške in mednarodne naftne družbe, naj nemudoma zaustavijo vse dejavnosti v Libiji. Dejavnosti bi morali po njegovem mnenju zaustaviti, dokler se ne prenehajo napadi na civiliste. Ob tem je dejal, da bi morala Obamova administracija razmisliti o ponovni uvedbi sankcij proti Libiji, ki so jih umaknili v času predsedovanja Georga Busha.
Eni in Repsol ustavile črpanje v Libiji
Tuje naftne družbe, med njimi italijanski Eni in španski Repsol, so danes ustavile črpanje nafte v Libiji. Eni, ki je največja tuja naftna družba v Libiji, poleg tega umika nenujno osebje iz države.
Enijeva dnevna proizvodnja okoli 250.000 sodčkov naftnega ekvivalenta predstavlja približno četrtino celotnega izvoza države, največji odjemalec pa je Italija. Repsol proizvede slabe štiri odstotke libijske nafte, ki je namenjena izvozu.
Poleg naftne proizvodnje je Eni ustavil tudi dobavo plina Italiji preko plinovoda Zeleni tok, ki Libijo povezuje s Sicilijo, preko njega pa Italija pokriva okoli 10 odstotkov porabe plina. Kljub zaprtju plinovoda naj Italija ne bi imela težav z oskrbo s plinom, so po poročanju italijanskih medijev zatrdili poznavalci.
O težavah z oskrbo plina je sicer danes poročala energetska družba Edison, ki je največji odjemalec plina iz Zelenega toka. Letno odkupi kar štiri milijarde kubičnih metrov plina, medtem ko je lani dobava preko plinovoda znaša 9,4 milijarde kubičnih metrov.
Največ izvažajo v Evropo
Libija je četrta največja afriška proizvajalka nafta v Organizaciji držav izvoznic nafte (Opec) in dnevno načrpa 1,8 milijona 159-litrskih sodov nafte, njene naftne zaloge pa so ocenjene na 42 milijonov sodov. Libija večino nafte izvozi v evropske države, največ v Italijo, Nemčijo, Španijo in Francijo.
Današnja ustavitev dobave libijske nafte je že povzročila zaskrbljenost v Italiji, ki iz Libije uvozi 25 odstotkov surove nafte in 10 odstotkov plina, potrebnega za energetsko preskrbo države. Italijanske naftne rezerve zadostujejo za 90, plinske pa za 30 dni.
Po podatkih italijanske vlade sicer danes v Riadu v Savdski Arabiji na neformalnem srečanju držav izvoznic nafte, združenih v OPEC-u, potekajo razprave o situaciji v Severni Afriki. Po prvih podatkih so v Riadu izvoznice nafte izrazile zaskrbljenost zaradi aktivnosti špekulantov s ceno te pomembne surovine
Aprilske terminske pogodbe za severnomorsko nafto brent so se popoldne po singapurskem času zvišale za 1,53 dolarja, na 107,27 dolarja, kar je najvišja raven v zadnjih dveh letih. Zahodnoteksaška lahka nafta z dobavo v marcu se je podražila za 7,20 dolarja, na 93,40 dolarja za 159-litrski sod.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.