Cena je rasla, ker so trgovci zaradi resolucije Varnostnega sveta in napovedanega vojaškega posredovanja pričakovali motnje v dobavi, napovedovali pa so tudi, da se bo konflikt vlekel dlje časa.
Še danes zjutraj se je tako zahodnoteksaška lahka nafta z dobavo v aprilu na azijskih borzah podražila za 1,59 dolarja, na 103,01 dolarja za 159-litrski sod – v četrtek se je ta nafta podražila za 3,44 dolarja, na 101,42 dolarja. Majske terminske pogodbe za severnomorsko nafto brent pa so se sprva zvišale za 1,24 dolarja, na 116,14 dolarja.
Po objavi premirja je cena sodčka severnomorske nafte brent padla na 113,98 dolarjev, za sod zahodnoteksaške nafte, dobavljiv v aprilu, pa je sedaj potrebno odšteti 100,83 ameriških dolarjev.
Varnostni svet ZN je sprejel resolucijo, s katero med drugim prepoveduje prelete nad Libijo in s tem daje osnovo za letalske napade, s katerimi bi zaustavili ofenzivo vojaških sil voditelja te severnoafriške države Moamerja Gadafija na oporišča upornikov.
Brutalni spopadi med uporniki in vojsko v Libiji so povzročili rez v dobavi nafte. Tako se je proizvodnja črnega zlata v Libiji, ki dnevno sicer načrpa 1,6 milijona 159-litrskih sodov dnevno, skoraj v celoti ustavila.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.