Nadzorni svet Slovenskih železnic je z mesta generalnega direktorja družbe razrešil Igorja Blejca. Na Agencijo za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN) bodo nadzorniki zdaj naslovili prošnjo za izdajo soglasja za imenovanje sedanjega člana uprave železnic Dušana Mesa za novega generalnega direktorja družbe.
Po besedah predsednika nadzornega sveta železnic Bojana Branka so se nadzorniki za to potezo odločili zato, ker so na osnovi povratnih informacij dela poslovodstva soglasno ocenili, "da je del vodstvenih kompetenc, ki so potrebne za reševanje sistema Slovenskih železnic, trenutno nezadosten".
Brank se je sicer Blejcu zahvalil, ker je bil novembra lani pripravljen prevzeti odgovornost in delovati v sistemu Slovenske železnice. "Prepričan sem, da so bile nekatere poteze primerne in kakovostne," je zatrdil prvi nadzornik in dodal, da pa je za železnice ključno, da jih vodi nekdo, ki za seboj potegne celotno ekipo. Le tako je po njegovem prepričanju mogoče priti do sanacije sistema, ki potrebuje korenite spremembe.
Nadzorni svet je Blejca razrešil iz nekrivdnih razlogov in mu skladno s pogodbo pripada odpravnina v višini šestih mesečnih plač, je med sejo nadzornega sveta, na kateri sicer direktorji posameznih podjetij predstavljajo predloge poslovnih načrtov, novinarjem dejal Brank. "Moramo biti pošteni; če smo ob imenovanju te uprave ocenili, da so določene kompetence prisotne, po 120 dneh pa ugotovili, da potrebujemo drugačen način vodenja, to ni nekaj, kar je vprašanje krivde."
Brank pričakuje, da bo AUKN v zakonskem roku, torej osmih dneh, če ne prej, podala odgovor na prošnjo nadzornega sveta Slovenskih železnic za menjavo na čelu družbe. O odgovoru agencije ne želi špekulirati. "AUKN moramo pustiti, da opravi svoje delo in dolžnost," je dejal.
Nadzorni svet bo nadaljnje korake izvajal na podlagi odgovora AUKN. Če bo AUKN podala pozitiven odgovor na Mesovo imenovanje za generalnega direktorja Slovenskih železnic, bo ta imenoval člane poslovodstva, ki jih mora nato potrditi še nadzorni svet.
Brank je glede zahtevane revizije s strani AUKN dejal, da je dobrodošlo vse, kar pomeni razčiščevanje določenih poslov. AUKN je že decembra lani železnicam naložila revizijo in ta je po Brankovih pojasnilih tik pred koncem. Zahteva po reviziji, ki jo je AUKN naslovila pred nekaj dnevi, pa bo že danes predmet obravnave na nadzornem svetu, ki bo poslovodstvo zadolžil, da sklep agencije dosledno sprejme.
Blejec: Še vedno zagovarjam svoj program prestrukturiranja železnic
"Nadzorni svet ima kompetence odločanja. Oni so naredili ta korak. Sam pa še vedno zagovarjam svoj program prestrukturiranja Slovenskih železnic, tudi z ustrezno korekcijo plač in znižanja števila zaposlenih ter s prenovo poslovnih procesov, povečanjem prihodkov, optimizacijo poslovanja ..." je poudaril Blejec.
Po njegovi oceni je prestrukturiranje Slovenskih železnic nujno, saj morajo železnice postati ekonomsko učinkovit subjekt tako za lastnika kot za dolgoročno eksistenco zaposlenih.
Kot je dodal, železnice niso sistem, ki bi lahko bil nekaj "ekstra" znotraj trenutnih gospodarskih gibanj, zato se bodo morale ustrezno prilagoditi. "Šele potem bo to zdrav sistem. Ne manjka mu dosti do prenove, ampak korake bo treba storiti zdaj," je prepričan Blejec.
Blejec je še dejal, da je njegovo poslovodstvo delovalo kot kolektiven organ in odločitve sprejemalo v soglasju. Dušan Mes je bil po Blejčevih besedah eden od treh članov poslovodstva, ki so pripravljali ključne dokumente. "Mislim, da bo Mes dober generalni direktor, da bo šel korak naprej. Žal so to meni preprečili," je dejal Blejec.
Za slabo stanje je kriv general
Na razrešitev se je odzval tudi Silvo Berdajs, predstavnik zaposlenih v nadzornem svetu Slovenskih železnic in predsednik sveta delavcev. Berdajs meni, da so z razrešitvijo Blejca potegnil pravo potezo, upa pa, da bo AUKN čim prej dala soglasje za menjavo vodstva družbe.
Berdajs je sicer kritičen tudi do dela Blejčevega poslovodstva, ki se je po njegovih besedah bolj ali manj samo seznanjalo, ne pa iskalo rešitve in odločalo. Krivdo za tako delovanje poslovodstva pripisuje Blejcu, saj so zadeve "vedno bolj ali manj odvisne od prvega človeka, od generala."
Medtem ko je Blejec govoril o potrebnem zmanjšanju števila zaposlenih na železnicah za med 800 in 900, Berdajs opozarja, da je treba najprej sploh ugotoviti, ali na Slovenskih železnicah obstaja prezaposlenost in v kakšnem obsegu.
Kot pravi Berdajs, tudi ne bodo pristali na nominalno zniževanje plač po kolektivni pogodbi. Je pa po njegovih besedah odprta razprava o izplačevanju posebnih dodatkov, ki se izplačujejo kot stimulacija na podlagi dogovora iz leta 2011.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.