Nadzorni svet Mercatorja je danes na izredni seji ob pregledu dokumentacije ugotovil, da je bilo Mercatorjevo poslovanje v preteklem obdobju "korektno in brez nepravilnosti in da poslovni interesi družbe Mercator niso bili oškodovani", je prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočila družba.
Nadzorni svet se je seznanil s poročilom o nabavni politiki Mercatorja in o sklepanju pogodb z zunanjimi izvajalci na področju marketinških storitev in investicij in je na podlagi podatkov iz vseh poročil, še zlasti poročil družb Deloitte in Ernest&Young, ugotovil, da ni bilo nepravilnosti pri poslovanju.
Potrdil je predlog predsednika uprave Tomislava Čizmića, da se angažira ena izmed štirih vodilnih svetovalno-revizijskih družb ali katera druga ugledna mednarodna svetovalna družba, ki bo dodatno vzpostavila sistem poročanja v zvezi s povezanimi družbami skupine Mercator in skupine Agrokor, ki niso del skupine Mercator.
Nadzorniki so tudi naročili upravi, naj nemudoma preuči vse možnosti, da se čim prej izvede poravnava medsebojnih terjatev in obveznosti med družbami skupine Mercator in družbami skupine Agrokor, ki niso del skupine Mercator.
Seznanili so se tudi s poročilom predsednika uprave o že opravljenih in tekočih aktivnostih uprave za zaščito vseh interesov družbe in skupine Mercator v zvezi z dogajanjem v skupini Agrokor. "Predsednik uprave oz. uprava namreč vse od imenovanja uspešno vodi aktiven dialog z vsemi deležniki družbe, torej z bankami upnicami, dobavitelji, zaposlenimi, socialnimi partnerji in tudi vlado Republike Slovenije," so dodatno sporočili iz družbe.
Kot so zapisali, se je nadzorni svet seznanil tudi z dejstvom, da je nova uprava Mercatorja pridobila soglasje večine bank posojilodajalk, da ne bodo uveljavljale klavzule o navzkrižni kršitvi njegovih finančnih zavez do upnikov (t.i. cross-default). Soglasje bo Mercatorju omogočilo, da njegove še nezapadle obveznosti kljub zapadlim obveznostim Agrokorja kot lastnika ne bodo zapadle v takojšnje plačilo.
Čizmić je poudaril, da Mercatorjeva uprava podpira aktivnosti slovenske vlade za zaščito interesov skupine Mercator.
Vlada je v četrtek potrdila predlog zakona o pogojih imenovanja izrednega člana uprave v družbah sistemskega pomena za Slovenijo, po katerem bo lahko sodišču predlagala, da v Mercatorju imenuje izrednega člana uprave, ki bo bdel nad posli Mercatorja z večinskim lastnikom, Agrokorjem, in tako preprečil morebitno oškodovanje družbe.
Sumi, da bi lahko do tega prihajalo, so bili tudi povod za današnjo izredno sejo nadzornikov Mercatorja
Predsednik ZSSS Dušan Semolič je pisal Anteju Ramljaku
Dušan Semolič, predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je pisal Anteju Ramljaku, izrednemu pooblaščencu za Agrokor. Zapisal je, da Regionalni sindikalni svet „Solidarnost“ z zaskrbljenostjo spremlja razmere v družbi Agrokor, katerega hčerinske družbe predstavljajo enega največjih privatnih delodajalcev na Hrvaškem in v Srbiji, pa tudi v Sloveniji in drugih državah nekdanje Jugoslavije. "Najavljeni procesi prestrukturiranja družbe, ki po navadi pomenijo tudi masovno odpuščanje delavk in delavcev, informacije o potencialni prodaji in stečajih hčerinskih družb Agrokorja, prinašajo med zaposlene negotovost in skrb za prihodnost," je zapisal Semolič.
Sindikalne centrale zato pozivajo, da pri reševanju poslovnih in finančnih problemov ne posegajo v zatečene pravice delavcev, niti jih slabite ter v pravico do sindikalnega organiziranja, ki je zaščitena s konvencijami Mednarodne organizacije dela, Listino o temeljnih pravicah EU ter v številnih državah tudi z ustavo.
"Prav tako smo prepričani, da boste spoštovali in uresničevali sklenjene kolektivne pogodbe med sindikati in delodajalci, ter spoštovali dejstvo, da je njihovo morebitno spreminjanje možno le v socialnem dialogu med sindikati in delodajalci.
Prepričani smo, da bo sanacija Agrokorja lahko uspešna le s pomočjo socialnega dialoga - ob sodelovanju legitimnih predstavnikov delavcev, to je sindikatov," je zaključil Semolič v pismu Ramljaku.
Minister Počivalšek s kolegi iz regije o dogajanju v Agrokorju
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek ima v sredo v Beogradu načrtovane aktivnosti. Po poročanju hrvaških medijev naj bi šlo za srečanje predstavnikov Slovenije, Hrvaške, Srbije ter Bosne in Hercegovine na temo Agrokorja. Dobavitelji medtem nadaljujejo s prizadevanji za zaščito položaja.
Slovenska vlada je v luči krize hrvaškega živilskega koncerna Agrokor in potencialnih učinkov na Mercator v četrtek sprejela predlog zakona o pogojih imenovanja izrednega člana uprave v družbah sistemskega pomena za Slovenijo. Namen je zaščititi družbo sistemskega pomena pred izčrpavanjem večinskega lastnika, ki je v insolvenčnem postopku.
Po predlogu zakona bi lahko v sistemsko pomembnih podjetjih, ki v Sloveniji zaposlujejo vsaj 6000 ljudi in imajo več kot milijardo evrov čistih prihodkov od prodaje, njihov večinski lastnik pa bi se znašel v insolvenčnem postopku, imenovali izrednega člana uprave. Ta bi bil pristojen le za posle, ki so povezani z večinskim lastnikom.
Pred tem je podoben zakon sprejela tudi Hrvaška in za izrednega pooblaščenca v gospodarskem sistemu Agrokor na tej podlagi imenovala finančnega svetovalca Anteja Ramljaka.
Cilj teh zakonov je tudi zaščita dobaviteljev. Da jim bodo priskočili na pomoč, so napovedali tudi v Srbiji ter Bosni in Hercegovini.
Upravni odbor Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) je v četrtek sicer ustanovil odbor slovenskih dobaviteljev Mercatorju in odbor slovenskih upnikov, ki prodajajo sistemu Agrokor. Direktor Celjskih mesnin Izidor Krivec, ki je prevzel predsedovanje slednjemu, je ob ustanovitvi dejal, da bodo takoj skušali priti v stik z upravitelji Agrokorja in se povezati s hrvaškim odborom upnikov, v torek pa se sestati z vsemi slovenskimi dobavitelji.
Kot je danes pojasnil za STA, jim z upravitelji Agrokorja oziroma Ramljakom še ni uspelo stopiti v stik, se pa o tem že dogovarjajo z Ramljakovimi sodelavci. Dogovarjajo se tudi z vodstvom hrvaškega odbora upnikov. Nadzorni svet Mercatorja pa se bo danes v Ljubljani sestal na izredni seji, na kateri naj bi razpravljal o poslovanju Mercatorja in odvisnih družb ter pregledal pogodbe na področjih nabave, trženja in svetovanja, da bi ugotovil, ali Agrokor kot večinski lastnik izčrpava slovenskega trgovca.
Slovenski dobavitelji bodo oceno izpostavljenosti skušali dobiti v enem tednu, generalni direktor GZS Samo Hribar Milič pa je v četrtek pojasnil, da po trenutnih ocenah samo izpostavljenost Mercatorju znaša okoli 500 milijonov evrov.
Glede morebitnega odpisa dolgov je Krivec v četrtek ocenil, da bi podjetja, če bi šlo samo za Konzum, tudi v primeru odpisa vseh dolgov verjetno večinoma preživela. Če pa bi morala odpisati vse dolgove do Mercatorja, bi bilo to po njegovih ocenah za marsikatero podjetje usodno. Hribar Milič pa je ocenil, da bodo dobavitelji verjetno morali pristati na odpis dela terjatev.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.