Nadzorni svet holdinške družbe Istrabenz je danes objavil razpis za delovno mesto predsednika in člana uprave družbe. Ta je od začetka tega tedna insolventna, še vedno pa potekajo razgovori z lastniki in bankami upnicami glede njene nadaljnje usode.
V ponedeljek se je iztekel rok, do katerega bi morali banke upnice, lastniki in uprava Istrabenza doseči dogovor o finančni konsolidaciji holdinške družbe. Ker tega niso storili, je uprava sprejela sklep, da je družba insolventna, predsednik uprave Igor Bavčar pa je s 15. majem ponudil odstop.
Nadzorni svet odstopa je upravo razširil s Tamaro Jerman in Bogdanom Topičem. Uprava ima tako tri člane, medtem ko statut opredeljuje štiričlansko upravo.
Prijave do 4. maja
Na razpis za predsednika in še enega člana uprave Istrabenza se lahko prijavijo kandidati z najmanj univerzitetno izobrazbo, petimi leti delovnih izkušenj ter potrebnimi strokovnimi, organizacijskimi in drugimi sposobnostmi za opravljanje najodgovornejših nalog. Nadzorniki bodo na prijave čakali do 4. maja, izbrana kandidata pa bodo imenovali za mandatno obdobje šest let.
Topič: Istrabenz je treba ohraniti
Po mnenju novega člana uprave Istrabenza Bogdana Topiča je treba Istrabenz ohraniti. "Če se Istrabenz ne bo rešil na pameten način, bo Slovenija izgubila še enega od maloštevilnih ekonomskih operaterjev, ki so dovolj veliki ter dovolj finančno in kadrovsko sposobni," je dejal v pogovoru za današnje Delo.
Topič kot možno rešitev za koprski holding vidi kombinacijo delne zamenjave dolgov za lastništvo s strani bank, delnega odpisa in reprograma na časovni in moratorijski podlagi. Seveda s poslovnim načrtom, v katerem bodo banke videle tudi njegovo vsebino in verjetnost, da se bo podjetje v desetih letih rešilo iz teh težav, je dejal.
Nova uprava bi se morala po Topičevem mnenju takoj lotiti 450 milijonov evrov dolga, kolikor ga od skupnega zneska 950 milijonov evrov celotne skupine odpade na finančni holding. Ob tem je povedal, da ima podporo dveh največjih lastnikov. Očitno je, da so nekatere banke na različnih bregovih, nekatere so že vnovčevale kredite in za to dobivale delnice, je dodal Topič, ki ga skrbi, da se bodo zaradi tega stvari odpeljale tako daleč, da bo težko nazaj in bo maneverskega prostora za normalno komunikacijo vse manj.
"A še vedno sem prepričan, da je Istrabenz podjetje, ki bi ga bilo treba ohraniti. Če ne bo prevladal razum, lahko vsa ta zgodba na koncu udari po bankah, po njihovih vodstvih in celo po sistemu financ, na kar je opomnil tudi guverner Banke Slovenije Marko Kranjec," je za Delo še ocenil Topič, ki upa, da bo Bavčar odstopil v tem trenutku. S tem bi namreč dal prostor za dialog med lastniki, upravo in bankami.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.