Na podlagi mnenja kadrovske komisije je nadzorni svet Istrabenza v upravo družbe imenoval Tamaro Jerman in Bogdana Topiča, so po seji nadzornikov pojasnili v Istrabenzu. Igor Bavčar, ki je pred dnevi odstopil s položaja predsednika uprave, ostaja na tem mestu do 15. maja, za njegovega naslednika bodo objavili javni razpis.
Kadrovska komisija je nadzornemu svetu predlagala v imenovanje za člana uprave tudi Marka Jazbeca, ki pa je na svoji predstavitvi nadzornikom izrecno poudaril, da ga zanima samo funkcija predsednika uprave, čeprav se je prijavil za člana uprave.
Pri tem je predsednik nadzornikov Tomaž Toplak pojasnil, da nadzorni svet glede na to, da so danes izbirali le člane uprave, Jazbeca ni mogel imenovati v upravo.
Od danes naprej je tako uprava Istraneza tričlanska, medtem ko statut opredeljuje štiričlansko upravo. Zato bo nadzorni svet v prihodnjih dneh objavil javni razpis za predsednika in še enega člana uprave družbe.
Nočemo izgubiti dodane vrednosti, ki je vezana na ljudi, ki so bili povezani z družbo v preteklosti, zato se nam je zdel korak v smeri širitve uprave v tem trenutku nujen in zato smo ga tudi izpeljali, je izpostavil Toplak.
Kot je še pojasnil prvi nadzornik Istrabenza, se je Igor Bavčar še zavezal, da poda odstopne izjave iz vseh organov upravljanja, ki so del skupine Istrabenz. Na vprašanje, ali se lahko Bavčar kasneje še zaposli v kateri od družb Istrabenza, pa je Toplak odgovoril, da obstaja za to zgolj hipotetična možnost.
Pojasnil je še, da so banke zahtevo po odstopu Bavčarja postavile na podlagi pomanjkanja zaupanja, verjetno pa se težko sprijaznijo s situacijo, da je družba potegnila edino zakonito potezo, to pa je, da je tudi zaradi ravnanja bank bila prisiljena razglasiti insolventnost, meni Toplak in dodaja, da bankam očitno ne ustreza, da si je družba pridobila tri mesece časa, da transparentno ugotovi dejansko stanje v podjetju in ga potem kot obliko programa predstavi javnosti in bankam upnicam.
Do 30. aprila mora uprava nadzornikom predložiti načrt finančnega prestrukturiranja. Naslednja seja članov nadzornega sveta je predvidena okrog 15. aprila.
Banke za sodelovanje z lastniki
Banke upnice Istrabenza so sicer v sredo ob obravnavi razmer v koprskem holdingu, ki je od ponedeljka nesolventen, nadzornemu svetu Istrabenza predlagale takojšnjo zamenjavo celotne uprave in imenovanje nove, delničarje pa pozvale, da zagotovijo ustrezno kapitalsko ustreznost Istrabenza in poskrbijo za ustrezno dokapitalizacijo družbe.
Kot so po skoraj peturnem sestanku v imenu upnic v sredo sporočili z Nove Ljubljanske banke (NLB), upnice tudi pričakujejo, da bo Istrabenz omogočil svetovalcem, ki jih bodo določile banke, izvedbo skrbnega pregleda poslovanja Istrabenza in njegovih povezanih družb za namen odločanja o načrtu finančne reorganizacije družbe.
Banke sicer vidijo rešitev problema v sodelovanju bank z lastniki, nadzornim svetom in upravo podjetja. Bankam holding Istrabenz skupaj s svojimi družbami dolguje okoli 930 milijonov evrov.
''Pri pismih bank gre za pritisk''
Nadzorni svet, tako Toplak, podpira osnovno sporočilo bank upnic, da je rešitev problema reševanja Istrabenza v sodelovanju bank z lastniki, nadzornim svetom in upravo podjetja. Pri tem pa opozarja, da postopki, ki so začeli teči 30. marca po zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju, od organov upravljanja družbe izrecno zahtevajo delovanje v skladu s tem zakonom.
Nadzorni svet je po Toplakovih besedah danes tudi sprejel načelno mnenje v zvezi s pismom bank upnic in zavzel stališče, da je neobičajno, da bi v tej fazi upniki vstopali v organe upravljanja družbe, kajti to bi pomenilo, da bi upniki obenem sodelovali pri pripravi načrta finančnega prestrukturiranja in ga kasneje tudi potrjevali, kar pa ni intenca zakona, meni Toplak. Zakon predvideva, da družba s svojimi organi pripravi načrt finančnega prestrukturiranja, ki ga upniki kasneje, če pride tako daleč v postopkih, tudi sprejmejo.
Toplak poudarja, da gre pri pismih, ki so jih posredovale banke upnice za vršenje nekega pritiska, ki bi ga lahko razumeli na način, da želijo banke, ki so imele možnost pogajanja z upravo družbe, sodelovati pri pripravi tega načrta. Zakon družbo ščiti za obdobje treh mesecev, da se v tem času pripravi kakovosten načrt, ki bo pomenil tudi premostitev težav in nadaljnje poslovanje družbe.
Toplak je ponovno izpostavil, da razlogov za stečaj Istrabenza v tem trenutku ni in tudi ne pričakuje, da bi katerakoli od bank upnic v tem trenutku vložila predlog za stečaj.
Ponovna zaustavitev trgovanja z delnicami Istrabenza
Uprava Ljubljanske borze je danes začasno ustavila trgovanje z delnicami Istrabenza in Maksime holding. Trgovanje bo zaustavljeno do 16. aprila, razlog pa je insolventnost družb, zaradi česar morata ravnati skladno z zakonom o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju.
NLB in Unicredit bank sta že unovčila zastavljene deleže
Nova Ljubljanska banka (NLB) je od Istrabenza v petek pridobila 126.365 delnic oziroma 6,057-odstotni delež naftne družbe Petrol. Kot so sporočili z NLB, je delnice zasegla na osnovi neizpolnitve obveznosti iz pogodbe o prodaji in reodkupu delnic. Unicredit banka pa je že 19. marca razvezala pogodbo o reodkupni pravici za 301.437 delnic Mercatorja oziroma 8,01 odstotka trgovske družbe.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.