Vlada bi lahko po besedah finančnega ministra Uroša Čuferja predlog novele zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH), ki je v javni obravnavi, obravnavala do konca septembra. Čufer ne pričakuje drastičnih popravkov, kot glavne izboljšave pa je naštel centralizacijo upravljanja naložb, to, da se lastništvo državnih naložb na SDH ne prenaša avtomatično, in večjo transparentnost.
Predlog prenovljenega zakona o SDH, ki bo delniška družba, je narejen na podlagi zakona o gospodarskih družbah, da se izogne čim več pravnim prazninam, je na današnji novinarski konferenci poudaril Čufer.
Ob uveljavitvi zakona o SDH se bo Slovenska odškodninska družba (Sod) preoblikovala v SDH, njena uprava bo postala uprava SDH. V treh mesecih bo morala vlada imenovati nadzorni svet SDH, ki se bo odločil, ali bo imenoval novo upravo ali ne.
Pogoji za članstvo v organih SDH so strožji, postopki imenovanja temeljijo na strokovnih kriterijih, razmejitev med nadzorom in vodenjem je bolj jasna, večje so odgovornosti. Zakon zaostruje odškodninsko odgovornost oseb s pristojnostmi na področju upravljanja in podaljšuje roke zastaranja, je povzel.
Nadzornike bo imenovala vlada
Nadzornike SDH bo v skladu s predlogom imenovala vlada, ne DZ. Posebna delovna skupina bo pripravila kriterije in opravila nabore, finančni minister pa bo na podlagi tega vladi posredoval predloge. "Kriteriji bodo določeni tako z vidika posameznega člana, kakšne lastnosti mora imeti, kot z vidika celotne ekipe, da niso vsi istega profila in da so komplementarni," je dejal.
Ko se izvedejo takšni postopki, Čufer ne vidi posebnega razloga, da bi nadzornike imenoval DZ. "Glavna stvar je, da se zagotovi res strokovno usposobljenost nadzornikov, da znajo nadzirati," je dejal Čufer, ki to vidi kot bolj operativen način. "Ne vidim dodane vrednosti, če bi o tem odločal DZ," je povedal.
SDH bo upravljal premoženje, ki ga zdaj imajo Sod, Kad, DSU in PDP, avtomatičnega prenosa deležev Republike Slovenije v posameznih podjetjih na SDH pa ne bo. SDH bo z državo sklenil upravljavske pogodbe za upravljanje s temi deleži, če bo posamezna vlada želela, bo lahko državno premoženje po ustreznem vrednotenju in plačilu nadomestila na holding tudi prenesla.
Čufer pričakuje, da predloga zakona ne bo treba drastično popravljati. Tako je očitke koalicijske stranke DeSUS, da je za njih zakon nesprejemljiv, ker Kad ne ohranja neodvisnosti, pospremil z besedami: "To je občutek, ki je popolnoma neupravičen."
Kot je pojasnil, "mora biti stvar, če želiš, da je učinkovita, centralizirana". Za 50 milijonov evrov, ki jih Kad letno namenja Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, je po njegovem "z javnofinančnega vidika vseeno, ali gre iz Kada ali iz proračuna, saj to ne spremeni javnofinančne slike".
SDH bo bedel nad privatizacijo
Predlogu novele zakona o SDH, ki ne govori konkretno o privatizaciji, bo kmalu sledila strategija, v kateri bodo opredeljene strateške, pomembne in portfeljske naložbe, ki jih upravlja SDH, in kaj z njimi narediti.
"Zdaj prihajamo v fazo, ko bo treba izpeljati kakšen privatizacijski postopek več, kot je bil narejen v zadnjem obdobju," je povedal minister. Zadevo so zastavili tako, da bo SDH vodil vse privatizacijske postopke, zato mora imeti usposobljeno vodstvo, ki lahko to počne čim bolj profesionalno.
Opozicija ni zadovoljna
Po ocenah SDS je predlog prenovljenega zakona o SDH slab in pomanjkljiv. Poslanec SDS Marko Pogačnik pravi, da bi sprejetje predloga ogrozilo stabilnost in vzdržnost pokojninske blagajne, hkrati pa ne bo zagotavljalo transparentnega upravljanja državnega premoženja.
V SLS pa menijo, da predlog prenovljenega zakona o SDH bistveno spreminja koncept holdinga in se odmika od smeri, ki so jo zastavili v prejšnjem vladnem mandatu. Ne vidijo smisla sprejemanja strategije upravljanja in klasifikacije državnih naložb, če ima vlada možnost te odločitve naknadno spreminjati.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.