Po včerajšnji novici, da so kriminalisti zaključili s tremi preiskavami, ki so se osredotočale na gospodarsko kriminaliteto, korporacijsko kriminaliteto in zlorabo trga finančnih instrumentov, sta se v središču pozornosti znova znašla Igor Bavčar in Boško Šrot. Bila naj bi namreč glavna akterja, ki naj bi si v tej celotni zmešnjavi, v kateri je nastalo skupno najmanj 135 milijonov evrov, pridobila 92 milijonov evrov premoženjske koristi, in sicer pri prevzemanju Pivovarne Laško in Istrabenza.
Bavčar zanika ponarejanje listin in oškodovanje
Bavčar zavrača vse navedbe iz ovadbe Zorana in Damjana Jankovića o ponarejanju listin in oškodovanju. Ponavlja tudi kritiko na račun policije, ki po njegovem mnenju večkrat ponavlja navedbe iz ovadbe. V sporočilu za javnost je zapisal: "Ne spuščam se v očitke Bošku Šrotu v zvezi z lastninjenjem Pivovarne Laško, ki jih ne poznam in me ne zadevajo, toda naj rečem, da menedžerskega prevzema Istrabenza nisem nikoli začel, kaj šele izpeljal."
V zvezi z navedbami Jankovićev pa je zatrdil, da je vedno posloval preko enega samega tekočega računa in zato tudi ni nobenih finančnih poslov prikrival ali jih lažno prikazoval in tudi ne protizakonito pridobil nobenih premoženjskih koristi. "Govorjenje policije o večdesetmilijonski 'skupni škodi' pa služi le zavajanju javnosti. Še več, veliko prej preden sta Jankovića vložila ovadbo zoper mene, sem pred prijavo dohodnine za leto 2007 posel pojasnil tudi davčni upravi. Potem ko je tožilec Kozina na sodišču konec marca letos izjavil, da je policijska preiskava končana, vodstvo policije sredi maja in potem ko je večkrat v javnosti že pojasnilo te lažne navedbe zoper mene tako pompozno obtožbe objavi še enkrat samo dan po mojem intervjuju, kjer sem govoril o poslih ministrice Katarine Kresal in ministra Mateja Lahovnika."
Po Bavčarjevih besedah je zanimivo, da policiji tega ni težko večkrat ponavljati, niti enkrat pa recimo ne pove, kaj je s preiskavami na podlagi ovadb zoper ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal in ljubljanskega župana Jankovića. "Zdi se, da je zadrega aktualne politike glede mnogih vprašanj, kot je recimo referendum o arbitražnem sporazumu, zelo velika in je zato priročno ponavljati že večkrat objavljene lažne obtožbe." Napovedal je, da bo "za vse lažne obtožbe bom poiskal zadoščenje na sodišču".
Prepoved v Ljubljani, v Celju pa ne
Ljubljansko sodišče je sicer že konec januarja prepovedalo razpolaganje z lastniškim deležem v družbi FB Investicije in to ravno zaradi preiskave, v kateri so policisti preiskovali sum zlorabe položaja ali pravic in pranja denarja pri lastninjenju Istrabenza. Pred nekaj dnevi pa je okrožno sodišče v Ljubljani Maksimi Holding prepovedalo razpolaganje z delnicami. Tako so se odločili na predlog pristojnega državnega tožilstva v predkazenskem postopku zoper Igorja Bavčarja, ki je prek FB Investicij večinski lastnik Maksime Holdinga. Kot so razkrili v oddaji 24UR, pa celjsko sodišče Šrotove lastnine ni zamrznilo. Tako lahko Šrot premoženje, preden bi mu ga zaplenili, prepiše na druge ali proda.
Lahovnik pričakuje, da bo kdo kazensko odgovarjal
Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je za oddajo 24UR ZVEČER dejal, da se vsekakor strinja, da je v takšnih primerih pomembno, da upniki čim prej zavarujejo svoje premoženje oziroma ga na nek način zaplombirajo. Tako bi se nastala škoda vsaj deloma lahko povrnila, ti, ki so oškodovali družbe, pa ne bi mogli svojega premoženja prenesti na druge družinske člane ali pa kam drugam v tujino. Pričakuje, da bo glede na ugotovljeno poslovno škodo verjetno sledila kakšna odškodninska tožba in da bo kdo tudi kazensko odgovarjal.
V oddaji 24UR ZVEČER so poročali tudi, da nova uprava Pivovarne Laško preverja Šrotove posle. Med drugim tudi zato, da bo videla, ali naj zoper Šrota vloži še odškodninsko tožbo. Šrotov naslednik Dušan Zorko je dejal, da bodo morali, če se sumi potrdijo, tudi ustrezno reagirati, saj bodo to od njih zahtevali tudi lastniki.
Nič ne mine brez politike ...
Takšna akcija policije seveda redkokdaj mine brez povečanih političnih strasti. Tako je Bavčar včeraj, ko je odjeknila novica o preiskavi, s prstom pokazal na notranjo ministrico Katarino Kresal, češ da se je s kriminalistično policijo odzvala na njegov intervju v Financah, kar je Kresalova zanikala. Za Lahovnika pa je Bavčar dejal, da domača podjetja pošilja v stečaj, medtem ko kreditira ciprska podjetja neznanih lastnikov. "Besed gospoda Bavčarja niti ni potrebno komentirati,“ pa je za 24UR ZVEČER dejal Lahovnik. "O njegovi verodostojnosti dovolj zgovorno govorijo njegovi poslovni rezultati oziroma povzročena poslovna škoda, o kateri poročate mediji,“ se je branil.
Kako so potovale sporne delnice?
Časnik Dnevnik je opisal pot 7,3-odstotnega paketa delnic Istrabenza, ki so konec leta 2007 prešle pod okrilje podjetij blizu Bavčarja. S to transakcijo je Bavčar dobil denar za zaključno fazo odkupa slabe četrtine Istrabenza.
Prvotni lastnik delnic je bila Pivovarna Laško.
V začetku septembra 2007 je Pivovarna Laško delnice prenesla na lastno podjetje Plinfin. Prenos je bil vreden 23 milijonov evrov, kar je bilo dvakrat manj od njihove tedanje tržne vrednosti.
Pet dni za tem je podjetje Plinfin kupila Sportina. Zanj je odštela le 7500 evrov, čeprav je imelo podjetje v lasti omenjene delnice.
Sportina je po treh tednih delnice prodala podjetju Microtrust, in sicer za 25 milijonov evrov. Microtrust je bil v lasti Nastje Sušnika. Ta je kasneje postal predsednik uprave Bavčarjeve Maksime Holdniga. Nastja Sušnik je sicer tudi brat Kristjana Sušnika, takratnega izvršnega direktorja Istrabenza za finance.
Še isti dan je Microtrust delnice za 49 milijonov evrov prodal Pom-Investu. V enem dnevu je podjetje tako zaslužilo skoraj 25 milijonov evrov.
Kot še piše Dnevnik, je pretežni del dobička porabil ravno Bavčar, ki je kupil in dokapitaliziral podjetje FB Investicije. To je lastnik večine Maksime Holdinga, prek tega pa je obvladoval četrtino Istrabenza.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.