Vodja oddelka za odnose z javnostjo v Iskratelu Barabara Jurman je pojasnila, da v podjetju za zdaj ne predvidevajo nobenih ukrepov, ki bi šli v škodo delavcev. "Trudimo se, da delamo s polno paro. Pri tem skrajšanje delovnega časa ne pride v poštev," je dejala in dodala, da bodo pripravili natančen program oziroma načrt za naprej, če bi bili potrebni ukrepi, kot so zmanjšanje delovnih mest in zniževanje plač.
Vse bo odvisno od tega, kako se bo kriza nadaljevala. Za zdaj celotno zmanjšanje obsega dela uspejo pokriti z dogovorjeno porabo viška ur in lanskega dopusta. Delo zato poteka bolj ali manj normalno, je povedal predsednik Iskratelovega sindikata Leon Gros. Ob tem je dodal, da 890 zaposlenih zaenkrat ne pričakuje skrajšanja delovnika na 36 ur, kot to delajo v drugih podjetjih.
Zaradi precej manjšega obsega dela je nekaj deset zaposlenih za določen čas in nekaj študentov že ostalo brez dela, nekaj deset pa jih v podjetju z delom še nadaljuje. Predvideva se sicer postopno zmanjševanje delovnih mest po mehki metodi za približno sedem do osem odstotkov v letu in pol, kot je nedavno napovedal direktor Iskratela Andrej Polenec. To je po njegovih pojasnilih nujno tudi zaradi napredka tehnologije, ki povečuje produktivnost in hkrati zmanjšuje število potrebnih delavcev.
S krizo se v Iskratelu spopadajo z vrsto ukrepov za ohranitev svojega trga. Zlasti se osredotočajo na ponujanje kakovostnih rešitev, s hitro dobavo in s paketom finančnih oziroma cenovnih elementov. Tako naj bi zadržali kupce, ki imajo težave z gospodarsko krizo in se nanjo odzivajo zlasti z racionalizacijo pri investicijah. Zaradi tega je Iskratelov letni program lahko ogrožen v 20 do 30 odstotkih.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.