Gospodarstvo

FOTO: Mladi so se spopadli s policijo

Pariz, 19. 03. 2009 09.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Svoje nezadovoljstvo z vladnim reševanjem krize je okoli tri milijone Francozov pokazalo na ulicah, pri tem pa je prišlo tudi do spopadov med nekaj sto mladimi in policijo.

Pogled na protestnike v Parizu.
Pogled na protestnike v Parizu. FOTO: Reuters

Kot poroča Reuters je v Parizu prišlo do spopada med nekaj sto mladimi in policijo. Okoli 500 do 600 mladih je namreč protestiralo na trgu na severu Pariza, Reutersova priča pa pravi, da so zažigali smeti, uničevali telefonske govorilnice ter metali steklenice in druge predmete v policijo. Policija je odgovorila s solzivcem in aretirala nekaj protestnikov.

Mladi so protestirali v okviru množičnih demonstracij, ki naj bi se jih udeležilo okoli tri milijone ljudi. Francoski delavci od predsednika Nicolasa Sarkozyja zahtevajo odločnejše spopadanje s posledicami krize. Dosedanji ukrepi se namreč niso izkazali za najbolj učinkovite, francosko gospodarstvo pa vse bolj drsi v recesijo. Tovarne ustavljajo proizvodnjo, število brezposelnih narašča, vse več je revnih, življenje pa se draži.

Podatke o ogromnem številu udeležencev so posredovali predstavniki sindikatov, s tolikšno udeležbo pa so številčno presegli proteste 29. januarja, katerih se je udeležilo 2,5 milijona ljudi.

 "Občutek, da se nam dogajajo krivice, je vse močnejši. Vlada nas bo težko prezrla. To bi bilo neodgovorno," je dejal vodja največjega francoskega sindikata Jean-Claude Mailly.

Francoska policija sicer medtem poroča, da se je na ulice podalo kakih 600.000 nezadovoljnih Francozov. Protesti potekajo v več kot 200 francoskih mestih, največji pa se odvija v Parizu, kjer se je po navedbah zbralo več deset tisoč oziroma več sto tisoč ljudi. Podatki o tem so precej različni, saj naj bi se v francoski prestolnici zbralo med 85.000 in 350.000 protestnikov.

Zaradi protestov je moten tako zračni kot železniški promet, zaprta pa je ostala tudi večina šol in vladnih uradov.

Protesti imajo široko podporo javnosti. Da so upravičeni, meni kar 75 odstotkov Francozov, je pokazala neka javnomnenjska raziskava. Analitiki to že ocenjujejo kot največji izziv za predsednika, ki se je v Elizejsko palačo preselil maja 2007. Spopadati se mora z najhujšo krizo po gospodarskem zlomu v 30. letih, poleg tega pa si mora spet prislužiti tudi zaupanje volivcev.

Dolg spisek zahtev

"Zelo smo jezni," so konec januarja delavci sporočali vladi.
"Zelo smo jezni," so konec januarja delavci sporočali vladi. FOTO: Reuters
Z močnim javnim sektorjem in učinkovitim sistemom socialne pomoči naj bi bila Francija bolje zaščitena pred krizo kot številne druge države. Kljub temu njenim posledicam ne more ubežati. Za letos napovedujejo, da se bo brezposlenost zvišala kar za četrtino.

Vlada je sicer sprejela kar 26 milijard evrov vreden paket pomoči gospodarstvu, po protestih konec januarja pa je 2,65 milijarde evrov namenila najbolj ogroženim gospodinjstvom, a s tem Francije in Francozov ni izvila iz trdega prijema krize.

Tokrat so sindikati sestavili cel spisek zahtev, med drugim dvig minimalne plače, več ukrepov za zaščito delovnih mest, višje davke za največje zaslužkarje in ustavitev odpuščanj v javnem sektorju.

Vlada sicer zagotavlja, da je še prezgodaj, da bi se učinki dosedanjih ukrepov poznali, sredstev za nove pa ni. Močno zadolžena država si dajanja novih miloščin ne more privoščiti, naj bi dejal eden od ministrov.

Demonstracij v Parizu se je udeležil tudi župan Bertrand Delanoue.
Demonstracij v Parizu se je udeležil tudi župan Bertrand Delanoue. FOTO: Reuters

Vročekrvni francoski delavci

Sarkozy in gospodarstveniki so zaskrbljeni. Francoski delavci so znani po ostrem boju za svoje pravice, njihovi protesti pa nemalokrat prerastejo v ulične nemire.

Bes delavcev je na svoji koži občutilo vodstvo tovarne gum. Potem ko so napovedali njeno zaprtje, so jih zaposleni začeli obmetavati z jajci. Šefe Sonyjevega obrata na jugozahodu države pa so za eno noč zaprli v pisarno, da bi si izborili višje odpravnine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (51)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

VonEssigfleisch
24. 03. 2009 09.10
tak se stavka
JanZiska
20. 03. 2009 13.31
Kako to, da priseljenci iz severne afrike, arabci in temnopolti iz posaharske afrike v Franciji ne stavkajo za pravico do dela?
brencl
20. 03. 2009 11.36
Pa sej sem jaz peugeota kupil, a ni nič pomagalo Francoskemu gospodarstvu???
t3ch
20. 03. 2009 09.59
koco23 se strinjam z tabo
Dimnikar84
19. 03. 2009 23.16
Koncno vsaj nekateri iamjo jajc.......upam da se bomo Slovenci iz tega kaj naucili ter tudi mi kdaj naredili tako veliko stavko,ker je potrebna !!!!
Skynet
19. 03. 2009 22.35
Lepo bi vas prosil, če bi mi lahko vsak dal en plus, da bi jih zbral, saj 20 skupno. Ker mi to res full velik pomen.
illuminati
19. 03. 2009 22.24
BRAVO FRENČKOTI - samo vi še imate jajca - slovencem so očitno splesnela ali pa zagnila !!!
idrca
19. 03. 2009 22.19
Ukiniti članarine sindikatov saj ta ni nič s Semuličem in njimu podobni zdaj jin ni nikjer da se bi postavili na stran malih ljudi.Oni imajo dost velike plače.Enkrat bomo tudi mi morali pokazat tim tajkunom da nismo ene navadne mevže in da se bomo borili za svoje pravice-magari na cesti
araait
19. 03. 2009 22.16
ja kaj mi se iamo za kaj pritoževat smo druga najbolj obdavčena država na svetu Naša politika
Bolivar
19. 03. 2009 22.07
BRAVO FRANCIJA!!! Viva La France! Liberté, Égalité, Fraternité
illuminati
19. 03. 2009 18.37
n pozabili smo na tiste "prostovoljne musse" ki jih plačujemo, NUSZ, komunala, DDV in podobne svinjarije, tako da ti od plače realno ostane verjetno SAMO 30%!!!!!!!!!
illuminati
19. 03. 2009 18.35
Zavedati se moramo, da je vse LE VRH LEDENE GORE, saj nas država skubi še na mnogih drugih področjih, da potem lažje finansira tajkune in plačuje nesposobne aparatčike v državni upravi. Prav zato je potrebno, da bi imeli predsednika vlade, ki ima AVTORITETO, NE PA ENO MEVŽO (barbiko).
jani75
19. 03. 2009 16.15
no tako se bori človek za svoje pravice, dajmo jih malo posnemajmo, ne pa da se obračajo stran od novinarjev ko zapuščajo dolgoletna delovna mesta.....sami smo si krivi Slovenci ker smo dobesedno hlapci in zavistni en do drugega namesto da bi se združili in šli na ceste en drugega hočemo potisniti v drek.....ne vem kam premišljuje človek ki hodi garat v službo štiri mesece brez da bi dobil plačilo...moj bog res smo neverjetni ali ne, hm.........
tomi.passion@gmail.com
19. 03. 2009 14.25
Zanimivo, da se je pa pri nas protestiralo takrat, ko je bila brezposlenost najnižja, gospodarska rast pa najvišja. Danes, ko je brezposlenost rekordna, prav tako inflacija, gospodarska rast pa je nikakršna pa sindikatov od nikoder. Sramota za naše sindikate, ki so zgolj politično trobilo slovenskih komunistov.
pc_rezerva@hotmail.com
19. 03. 2009 13.54
64 miljonov prebivalcev je v franciji 2 miljona je 3% Kot jih je cca naveč protestiralo januarja. ... se pravi da je več kot 60 miljonov zadovoljnih???
pc_rezerva@hotmail.com
19. 03. 2009 13.50
sicer pa taka kriza ne more bit če se je januarja zbralo od 64 miljonov prebivalstva le slabe 3% ljudi....zdaj pa jih je dosti manj... to pomeni da jih je cca 62 miljnonov zadovoljnih.?!?
pc_rezerva@hotmail.com
19. 03. 2009 13.46
velik problem je pri njih tudi velik delež nezapolenih priseljencev... sploh v večjih mestih... tam imamo znance ki živijo tam že več kot 50 let...in se je število ilegalnih priseljencev v zadnjih 20 letih ogromno povečalo...
ZlateSanje.si
19. 03. 2009 13.32
enkg, točno tak, podjetja so v času "recesije" dobila zelo dobro priložnost metanja ljudi na cesto oz. izkoriščanja..Francozi so pa res zgleda edini narod ki še nekaj misli s svojo glavo in kjer še ni korupcije na vsakem vogalu..
tomazbodner
19. 03. 2009 13.24
sims87: Tajci so naredili pravi strajk.. zaprli letalisce za dober teden, dosegli celo odstop vlade. No, cena tega je bila 30 milijard evrov, 1.6 milijona izgubljenih delovnih mest, in padec tecaja valute za 10%. To pa je sele zacetek, ker so zaradi tega turisti in investitorji pobegnili iz drzave. Krasen dosezek, v vsakem primeru.
pc_rezerva@hotmail.com
19. 03. 2009 12.33
sims87... štrajki in zapopre cest... in ne vem česa vse... to ni ravno reklama ki bi jo radi metali v evropo.. živimo od izvoza... radi imamo tuje vlagatelje.. turiste... jaz letos ne grem v grčijo na morje... pa vsi vemo zakaj me mal skrbi.. tud v italiji se nočem it z javnimi prevozi vozit, da kje ne obstanem zarad stavke. saj ne rečem da je narobe stavkat, če gre stvar prek vseh meja. Problem je le v tem, da če gre stvar navzdol, se mora o tem takoj obveščat zaposlene. Da so seznanjeni leto ... mesece pred krizo.. ne pa šele ko 3x plače ne dobijo. Potem je res problem, ker slabo izobraženi ljudje ne razumejo kako pride do naprimer odpovedi naročil avtomobilov in gre posledično cela firma v... isto..zakaj mura propada.. ker ne prodaja... Stavka je potem strošek za delavce... uprava nima s tem stroškov. Posledično pa za vse ostale, ki zaradi zastojev zamudijo v službe in so kaznovani. To se mi pač ne zdi fer... če jaz ne dobim dela..nem drugih zato kaznoval, ki se ravno tako prebijajo skozi mesec.