Kot poroča Reuters je v Parizu prišlo do spopada med nekaj sto mladimi in policijo. Okoli 500 do 600 mladih je namreč protestiralo na trgu na severu Pariza, Reutersova priča pa pravi, da so zažigali smeti, uničevali telefonske govorilnice ter metali steklenice in druge predmete v policijo. Policija je odgovorila s solzivcem in aretirala nekaj protestnikov.
Mladi so protestirali v okviru množičnih demonstracij, ki naj bi se jih udeležilo okoli tri milijone ljudi. Francoski delavci od predsednika Nicolasa Sarkozyja zahtevajo odločnejše spopadanje s posledicami krize. Dosedanji ukrepi se namreč niso izkazali za najbolj učinkovite, francosko gospodarstvo pa vse bolj drsi v recesijo. Tovarne ustavljajo proizvodnjo, število brezposelnih narašča, vse več je revnih, življenje pa se draži.
Podatke o ogromnem številu udeležencev so posredovali predstavniki sindikatov, s tolikšno udeležbo pa so številčno presegli proteste 29. januarja, katerih se je udeležilo 2,5 milijona ljudi.
"Občutek, da se nam dogajajo krivice, je vse močnejši. Vlada nas bo težko prezrla. To bi bilo neodgovorno," je dejal vodja največjega francoskega sindikata Jean-Claude Mailly.
Francoska policija sicer medtem poroča, da se je na ulice podalo kakih 600.000 nezadovoljnih Francozov. Protesti potekajo v več kot 200 francoskih mestih, največji pa se odvija v Parizu, kjer se je po navedbah zbralo več deset tisoč oziroma več sto tisoč ljudi. Podatki o tem so precej različni, saj naj bi se v francoski prestolnici zbralo med 85.000 in 350.000 protestnikov.
Zaradi protestov je moten tako zračni kot železniški promet, zaprta pa je ostala tudi večina šol in vladnih uradov.
Protesti imajo široko podporo javnosti. Da so upravičeni, meni kar 75 odstotkov Francozov, je pokazala neka javnomnenjska raziskava. Analitiki to že ocenjujejo kot največji izziv za predsednika, ki se je v Elizejsko palačo preselil maja 2007. Spopadati se mora z najhujšo krizo po gospodarskem zlomu v 30. letih, poleg tega pa si mora spet prislužiti tudi zaupanje volivcev.
Dolg spisek zahtev
Vlada je sicer sprejela kar 26 milijard evrov vreden paket pomoči gospodarstvu, po protestih konec januarja pa je 2,65 milijarde evrov namenila najbolj ogroženim gospodinjstvom, a s tem Francije in Francozov ni izvila iz trdega prijema krize.
Tokrat so sindikati sestavili cel spisek zahtev, med drugim dvig minimalne plače, več ukrepov za zaščito delovnih mest, višje davke za največje zaslužkarje in ustavitev odpuščanj v javnem sektorju.
Vlada sicer zagotavlja, da je še prezgodaj, da bi se učinki dosedanjih ukrepov poznali, sredstev za nove pa ni. Močno zadolžena država si dajanja novih miloščin ne more privoščiti, naj bi dejal eden od ministrov.
Vročekrvni francoski delavci
Sarkozy in gospodarstveniki so zaskrbljeni. Francoski delavci so znani po ostrem boju za svoje pravice, njihovi protesti pa nemalokrat prerastejo v ulične nemire.
Bes delavcev je na svoji koži občutilo vodstvo tovarne gum. Potem ko so napovedali njeno zaprtje, so jih zaposleni začeli obmetavati z jajci. Šefe Sonyjevega obrata na jugozahodu države pa so za eno noč zaprli v pisarno, da bi si izborili višje odpravnine.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.