Osnutek strategije upravljanja državnih naložb, ki izvira še iz časa prejšnje vlade in ga ima na mizi tudi Cerarjeva vlada, predvideva, da bi Slovenija lahko prodala bolj ali manj vsa državna podjetja. To pomeni tudi Dars, večinski del Pošte Slovenije in Zavarovalnice Triglav, ohranila pa le peščico strateških naložb, kot sta denimo Luka Koper in Slovenske železnice.
Skrbniki državnega premoženja so 131 podjetij v lasti države razdelili v tri kategorije. Večino predstavljajo portfeljske naložbe, ki jih država lahko proda. Poleg 12 podjetij, ki jih že prodaja, so med njimi denimo tudi Dars in vse banke z izjemo največje.
Druga skupina so tako imenovane "pomembne naložbe". Tu naj bi država ohranila kontrolni delež, torej 25% + 1 delnico. Takšna politika naj bi veljala denimo za NLB, Pošto Slovenije, Zavarovalnico Triglav in Krko.
Tretja skupina pa so strateške naložbe, kjer bi država ohranila večinske deleže. Sem sodijo denimo energetska podjetja, Luka Koper in Slovenske železnice.
Ministri Cerarjeve vlade sicer poudarjajo, da gre za star osnutek in da sami zagovarjajo premišljeno privatizacijo.
Ko in če bo koalicija klasifikacijo sploh sposobna sprejeti, mora ta potem še čez parlamentarno sito. Tedaj bo strategija upravljanja gotovo še močno spremenjena. Še preden bo vlada v prihodnjih tednih to temo načela pa proti, kot pravijo razprodaji državnega premoženja, že protestira 177 intelektualcev s prvopodpisanim ekonomistom Jožetom Mencingerjem.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.