Nadzorniki Vegrada se bodo v ponedeljek seznanili s tem, da je družba insolventna. Uprava družbe je insolventnost razglasila v četrtek na podlagi polletnega poročila o poslovanju, ki izkazuje negativni kapital. Nadzorniki naj bi po zagotovilih prve dame Vegrada Hilde Tovšak na mizo dobili tudi finančni načrt prestrukturiranja družbe.
Nadzorniki Vegrada bodo odločali o nadaljnjih korakih v Vegradu, ki naj bi imel po neuradnih podatkih približno pol milijarde evrov dolgov in številne nedokončane projekte.
Tri možnosti za družbo
Predsednik nadzornega sveta Klemen Boštjančič omenja tri možnosti za družbo – stečaj, prisilno poravnavo, teoretično pa tudi dokapitalizacijo. Ker pa naj interesa za dokapitalizacijo ne bi bilo, sta tako realnejši prisilna poravnava ali stečaj.
Tovšakova naj bi se nagibala k uvedbi prisilne poravnave in ne stečaja. Kot napoveduje, pa bo uprava v postopku insolventnosti vse upnike družbe obravnavala enakopravno, prav tako bo za odpravo insolventnosti zagotovila izvedbo ustreznih ukrepov, ki so v njeni pristojnosti.
'Bolj verjeten je stečaj podjetja'
Poskus prisilne poravnave med družbo in upniki je po ocenah ekonomista Jožeta P. Damijana tudi najverjetnejši scenarij za Vegrad, a prisilno poravnavo ocenjuje kot izjemno težavno. Kot je pojasnil, je prisilna poravnava načeloma boljša možnost, saj omogoča preživetje podjetja, a bi bila smiselna, če bi imel Vegrad sklenjene pogodbe za nove gradbene projekte.
"Ker pa teh nima veliko, je tudi prisilna poravnava praktično brezpredmetna. Bolj verjeten je zato stečaj podjetja," ocenjuje Damijan in dodaja, da bo na pogorišču Vegrada verjetno nastalo nekaj manjših gradbenih podjetij.
Za stečaj velenjske gradbene družbe se zavzema sindikat v Vegradu. Predstavnik celjske območne Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Srečko Čater meni, da lahko delavci zgolj prek stečaja uveljavijo svoje pravice, medtem ko prisilna poravnava pomeni zavlačevanje.
V primeru stečaja se bodo po Damijanovih besedah upniki poplačali v odvisnosti od vrednosti premoženja Vegrada glede na njegove obveznosti ter v odvisnosti od prednostne vrste terjatev. Najprej se bodo reševale banke, pri katerih ima Vegrad zastavljeno svoje premoženje, podizvajalci pa šele po tem, ko bodo banke poplačane.
Najslabše jo bodo odnesli zaposleni v Vegradu, ocenjuje Damijan. "Vprašanje je, če bodo dobili plačane zaostale plače. Da ne govorimo o neplačanih socialnih prispevkih, že odtegnjenih kreditnih obrokih zaposlenih, vendar ne nakazanih bankam ..." dodaja. V primeru stečaja je po njegovih besedah situacija za zaposlene huda, se pa zanje vsaj končuje sedanja agonija in bodo v primeru stečaja lahko deležni socialnega varstva s strani države in upravičeni do nadomestil za brezposelne. "Za mnoge izmed njih se bo finančna situacija tako vsaj kratkoročno izboljšala," meni Damijan.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.