Koprski občinski svetniki so na izredni seji razpravljali o razvoju koprskega pristanišča. Župan Boris Popovič je poudaril, da je občina pomembno pomagala pri razvoju Luke Koper, sedanjemu vodstvu pa očital pomanjkanje sodelovanja. Na drugi strani pa so na župana leteli očitki glede pritožbe na podaljšanje prvega pomola. Na koncu so sprejeli sklep, da podpirajo uravnotežen razvoj koprskega pristanišča.
Sklepi Združene levice o podpori ključnim razvojnim projektom Luke in samostojne svetnice Polke Bošković, da se občina odpove pritožbi na okoljevarstveno soglasje, za kar ima občina časa še do torka, niso dobili zadostne podpore.
Večurna razprava se je nazadnje osredotočila na vprašanje podaljšanja prvega pomola za sto metrov, kot predvideva državni prostorski načrt in za kar je Luka nedavno pridobila soglasje Agencije RS za okolje (Arso).
Predsednica nadzornega sveta Luke Alenka Žnidaršič Kranjc je pojasnila, da brez drugega tira ne potrebujemo podaljšanja prvega pomola. "Če je torej odločitev za drugi tir, potem potrebujemo tudi drugi pomol," je dodala. Po besedah svetnice Boškovićeve pa vodstvo Luke očitno ni več po meri župana Borisa Popoviča.
Predstojnik občinskega urada za okolje in prostor Georgij Bangijev je opozoril na nekatere neskladnosti oz. nepravilnosti v vlogi Luke in posledične dvome glede predvidenih okoljskih vplivov, zaradi katerih se je občina odločila postati stranka v postopku. Na občini želijo po njegovih besedah ščititi interese prebivalstva in okolja ter ugotoviti, če so trditve Luke glede vplivov na okolje pravilne.
Predsednik uprave Luke Drago Matić pa je svetnike ponovno opozoril, da so meje širitve pristanišča že določene v državnem prostorskem načrtu ter da je tudi zdaj za nekatere sporno podaljšanje prvega pomola skladno z omenjenim načrtom.
Ko je proti koncu seje postalo jasno, da bo občinska uprava vztrajala pri vložitvi pritožbe, je večina predstavnikov Luke sejo protestno zapustila.
Župan Popovič je sicer tudi po koncu seje vztrajal, da niso proti razvoju Luke. "Mi enostavno nismo mogli izglasovati kakšnega drugega sklepa, ker so tudi strokovne službe jasno povedale, kakšne so nepravilnosti," je pojasnil medijem. Sicer je Popovič pripravljen na sestanek z vodstvom Luke v najkrajšem možnem času, da bi razrešili stanje. V vmesnem času pa župan ne pričakuje hujših posledic za Luko.
Tiskovni predstavnik Luke Koper Sebastjan Šik pa je povedal, da odločitve občinskega sveta v Luki ne morejo podpreti. "Nenazadnje je bil postopek na samem Arsu zelo dolg, praktično leto in pol je trajal. V tem času je bilo dovolj možnosti in priložnosti za pojasnjevanje in odgovarjanje na odprta vprašanja," je dodal.
V razpravi različni pogledi na sodelovanje med Luko in občino
Popovič je v enournem nastopu pred občinskim svetom poudaril, da je kot župan vselej podpiral razvoj pristanišča in da je prav v času njegovega županovanja prišlo do prvotnega podaljšanja prvega pomola, poglobitve luških bazenov itd. Sam si je kot župan tako ves čas prizadeval, da bi Luka Koper rasla in se razvijala, vendar, kot je dodal, "smo Luko Koper razvijali vsi skupaj".
Zato je treba po njegovem skrbeti tudi za čim manj negativnih posledic tega razvoja, saj pristanišče danes zaseda že okoli štiri milijone kvadratnih metrov stavbnih zemljišč tik ob morju. "Hočemo biti del tega razvoja. Hočemo, da se Luka Koper razvija v soglasju z nami," je dodal Popovič. Vodstvo Luke sicer po njegovem mnenju "z občino ne sodeluje tako, kot bi moralo".
Pri tem je župan navedel, da se po eni strani pogovarjamo o še enem podaljšanju prvega pomola, "nihče pa danes ne govori več o tretjem pomolu", ki mu nasprotujejo v ankaranski občini in je medtem postal "tabu tema".
Maja Tašner Vatovec (ZL) je predlagala, da svetniki sprejmejo sklep o tem, da občinski svet podpira ključne razvojne projekte Luke in da obnovi podporo gospodarskim razvojnim prizadevanjem lokalnega okolja in pristanišča za mednarodni promet v Kopru iz leta 2013.
"Današnja seja predstavlja preizkus verodostojnosti župana," je ocenila Tašner Vatovčeva. Kot je spomnila, je razvoj pristanišča predviden v sprejetem državnem prostorskem načrtu, glede zadnjih županovih nastopov pa je ocenila, da gre za nerazumljivo zaviranje projektov, kot sta podaljšanje prvega pomola in izgradnja prvega pomola. Tudi po mnenju svetnikov iz SMC je umik podpore podaljšanju prvega pomola nerazumljiva poteza, je navedel Marin Marasovič.
Na seji je sodelovalo tudi več predstavnikov Luke Koper. Predsednik sveta delavcev Mirko Slosar je ugotavljal le, da pri celotnem županovem nastopu ni dobil odgovora na to, kaj je vzrok za pritožbo občine na izdano soglasje agencije za okolje na podaljšanje prvega pomola. Predstavnik sindikata žerjavistov Mladen Jovičič pa je izpostavil, da so bili vsi razvojni načrti Luke, ki jih je obravnaval nadzorni svet, usklajeni tudi s predstavnico občine v nadzornem svetu.
Predsednik uprave Luke Matić je obžaloval, da se je seja spustila na raven osebnih obračunavanj. "Župan sam ve, kolikokrat smo se sestali," je povedal ter spomnil, da so mu prav oni že pred časom predlagali ustanovitev delovne skupine s predstavniki Luke in občine, ki bi razpravljala o vseh načrtih pristanišča.
Pred sejo je vodstvo Gospodarske zbornice Slovenije na občinski svet naslovilo odprto pismo, v katerem je poudarilo, da "dodatna administrativna bremena, ki bi onemogočila širitev kapacitet prvega pomola in modernizacije druge infrastrukture Luke Koper, bi ne ogrožala le razvojnih ambicij same Luke Koper, temveč številne druge dele slovenskega gospodarstva". Ob tem so v GZS izrazili prepričanje, da lahko ambiciozne razvojne načrte Luke izpeljejo tako, da bodo vsi deležniki, vključno z lokalnim okoljem, zadovoljni. Zato so občinski svet pozvali, da podpre razvojno strategijo Luke.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.