Velenjski rudarji, ki spontano stavkajo od ponedeljka, so z upravo rudnika danes nadaljevali pogajanja, a so bila ta po dveh urah spet prekinjena. Tiskovni predstavnik stavkajočih Robert Mencinger je povedal, da se niso uspeli nič izpogajati, saj se še vedno zatika pri določitvi vzdržne cene premoga.
Napovedal je, da bodo pogajanja nadaljevali jutri ob 7. uri, ko naj bi prišel tudi generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Blaž Košorok, ki ga danes kljub napovedi ni bilo.
Po Mencingerjevi oceni bodo dogovor o drugih stavkovnih zahtevah, če bodo uspeli doseči dogovor o vzdržni ceni premoga za blok šest Termoelektrarne Šoštanj (Teš), ki trenutno znaša 2,25 evra za giga joul električne energije, zelo hitro sklenili. Po nekaterih izračunih naj bi vzdržna cena znašala 3,25 evra za giga joul električne energije.
Rudarji so se sicer že dopoldne zbrali pred rudnikom. Ker je danes dan slovenskih rudarjev, je imela večina pripete nageljne. Nekateri so bili oblečeni tudi v častne uniforme.
Kaj zahtevajo?
Rudarji zahtevajo izplačilo zaostanka plač iz let 2012 in 2013 do konca letošnjega leta in zagotovilo izplačila plač po kolektivni pogodbi do 18. v mesecu. Če bo kakšen mesec plača zamujala, pa napovedujejo, da bodo takoj naslednji dan začeli stavkati. Rudarji prav tako nasprotujejo predlaganemu 10-odstotnemu znižanju plač in odvzemu treh dni dopusta.
Tretja stavkovna zahteva je izplačilo regresa v višini nekaj manj kot 800 evrov in nagrade ob 3. juliju, dnevu rudarjev, do 18. julija, četrta zahteva pa se nanaša na ohranitev obstoječih pravic zaposlenih v primeru prisilne poravnave ali stečaja rudnika.
Rudarji upravo opozarjajo, da ne sme uvesti nobenih sankcij za stavkajoče, med stavko pa morajo dobiti plačo in ostale pravice, ki jim pripadajo. Med stavkovnimi zahtevami so tudi spoštovanje in izvajanje sporazuma podpisanega marca letos med podjetniškim sindikatom, upravo rudnika in HSE, uprava rudnika pa mora v dogovoru z vodstvom HSE zagotoviti, da bodo v ceni premoga zajeti vsi stroški, ki nastanejo pri ali zaradi izkopa premoga.
'Potrebni bodo določeni kompromisi'
Na HSE je danes potekal sestanek, ki so se ga udeležili generalni direktor HSE Košorok, predsednik uprave PV Ivan Pohorec in predsednik nadzornega sveta PV Jože Kaligaro. Pohorec je poročal o dogajanjih v premogovniku in predstavil svoje videnje nadaljnjih pogovorov in pogajanj z rudarji. Posebej je izpostavil pomen ukrepov, ki jih izvajajo za zagotavljanje varnosti v jami.
Tako Košorok kot Pohorec sta poudarila, da bosta pri izhodu iz nastale situacije v okviru pooblastil aktivno sodelovala, s ciljem in željo, da se pogajanja zaključijo v obojestransko korist. "Razumemo nejevoljo zaposlenih v PV zaradi napovedanih ukrepov za racionalizacijo in optimizacijo poslovanja. Dejstvo je, da bodo določeni kompromisi na obeh straneh nujno potrebni," je poudaril Košorok.
Zahtevali bodo napoved stavke
Iz Sindikata delavcev dejavnosti energetike (SDE) Slovenije so sporočili, da podpirajo napore zaposlenih v Premogovniku Velenje. Pravijo, da so že večkrat opozorili, da je vodenje skupine HSE slabo, pridružili pa so se zahtevi velenjskih rudarjev, da mora generalni direktor HSE ponuditi odstop.
Koordinacija bo prav tako zahtevala sklic izredne seje predsedstva SDE Slovenije, kjer bo zahtevala napoved stavke v celotnem slovenskem elektrogospodarstvu.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.