Ngozi Okonjo-Iweala je na spletni novinarski konferenci po imenovanju poudarila, da je močna Svetovna trgovinska organizacija (WTO) ključna za hitro in celovito okrevanje po pandemiji covida-19. "Veselim se sodelovanja s članicami organizacije pri oblikovanju in implementaciji ukrepov, ki jih potrebujemo za ponovni celostni zagon globalnega gospodarstva," je dejala.
Poudarila je, da se zaveda številnih zahtevnih izzivov tako znotraj WTO kot organizacije kot na področjih, s katerimi se organizacija ukvarja, a je prepričana, da je mogoče vse uspešno rešiti.

WTO je bila zaradi nasprotovanja ZDA pod vodstvom tedanjega predsednika Donalda Trumpa njenemu imenovanju zadnjega pol leta brez generalnega direktorja s polnimi pooblastili. Roberto Azevedo je namreč avgusta lani, leto pred iztekom mandata, odstopil.
Predstavniki ključnih držav so se oktobra lani dogovorili, da bi za novo generalno direktorici imenovali Ngozi Okonjo-Iweala, le Trumpova administracija je vztrajala pri podpori južnokorejski ministrici za trgovino Ju Mjung Hi. Ker 164 članic v WTO odloča s konsenzom, je tako menjava generalnega direktorja obstala na mrtvi točki.
Po menjavi v Beli hiši pa je novi predsednik Joe Biden v začetku februarja spremenil stališče in napovedal podporo Okonjo-Iwealovi ter tudi na tem področju pokazal odločen odmik od prejšnje politike ZDA.
Okonjo-Iwealova je bila dvakrat nigerijska finančna ministrica, bila je tudi prva ženska na čelu nigerijskega zunanjega ministrstva. Je razvojna ekonomistka z diplomami ameriških univerz MIT in Harvard. Četrt stoletja je delovala tudi v Svetovni banki, kjer je bila izvršna direktorica, leta 2012 pa se je potegovala tudi za položaj predsednice te institucije.
WTO je sicer potrebna temeljite prenove delovanja, opozarjajo kritiki in analitiki. Pogajanja o trgovinski liberalizaciji se že leta ne premaknejo z mrtve točke, prav tako pa je bila zelo na obrobju pri reševanju trgovinskih sporov med ZDA in Kitajsko.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.