Nadzorni svet NLB je za novega predsednika uprave največje slovenske banke imenoval Janka Medjo. Doslej je bil Medja prvi nadzornik NLB, na stolčku predsednika uprave pa bo zamenjal Boža Jašoviča. Slednji je zaradi nesoglasij z državo kot največjim lastnikom glede prodaje Mercatorja s položaja odstopil že decembra lani.
Mandat bo nastopil 1. oktobra oziroma najpozneje po pridobitvi soglasja Banke Slovenije, do takrat pa bo banko še naprej vodil Jašovič.
Medja je ob imenovanju dejal, da se zaveda, da funkcijo prevzema v času, ko se je banka znašla v težkem položaju. Po njegovih besedah bodo prioritete novega vodstva vezane predvsem na kakovostno vodenje osnovne dejavnosti banke, to je delo s komitenti po depozitni in kreditni plati.
Druga strateška prioriteta bo prestrukturiranje portfelja slabih terjatev v sodelovanju z ustreznimi institucijami. Tretja prioriteta pa bo skrb za kapitalsko ustreznost banke. "Pomemben strateški fokus nove uprave pa bo tudi skrb za strokovnost in etičnost dela ter odločanja v banki in s tem povezana uvedba ukrepov za izboljšanje delovanja banke na teh področjih," je dejal Medja in dodal, da bi bil cilj povrniti banki visoko stopnjo ugleda, ki ga je nekoč že imela.
Je pa poudaril, da položaja ne bi sprejel, če mu nadzorni svet ne bi zagotovil, da bo imel proste roke pri oblikovanju vodstvene ekipe. "Pričakujem, da bo nova uprava operativna v najkrajšem možnem času," je dejal.
Medja: Situacija v banki je težka
Medja je v pogovoru za 24UR dejal, da meni, da je njegovo imenovanje poskus sprememb, se pa te spremembe dogajajo v izjemno težkem času. Kot pravi, se strinja, da je situacija v banki zelo težka.
Medja priznava, da v banki obstajajo slabe terjatve. "Grehe je treba sanirati in se usmeriti v prihodnost," pravi Medja. Ob tem pa dodaja, da je treba postopati mirno in strokovno. Na vprašanje, ali bo v banko spustil tuje forenzike, odgovarja, da bodo v primeru, da v določenih poslih obstajajo sumi, ki zahtevajo forenzično preiskavo, to tudi zagotovili in zadevo predali ustreznim organom.
Sicer pa pravi, da dobre projekte lahko kreditirajo že danes. "Problem našega gospodarstva je, da je v primerjavi z evropskim veliko bolj zadolženo in da ima malo dobrih projektov," pojasnjuje. Se je pa pripravljen z vsakim podjetnikom dobiti in pregledati dobre načrte.
Pezdir: Mislim, da NLB ni rešljiv
Ekonomist Rado Pezdir je za 24UR dejal, da gre lahko po njegovem mnenju NLB v stečaj. Kot pravi, bi to "dalo neko posebno lekcijo vsem slovenskim iskalcem rente“. Po njegovi oceni bi morali odgovarjati na sodišču tudi vsi dosedanji guvernerji Banke Slovenije – France Arhar, Mitja Gaspari in Marko Kranjec. "Mislim, da je edina lekcija, ki jo iz NLB lahko potegnemo, da se politika nikoli več ne sme vmešavati v bančništvo,“ je dejal Pezdir. "Jaz mislim, da banka ni rešljiva, lahko pa razčistimo s temi mrežami in to je edini način,“ še dodaja.
Blaž Brodnik je novi član uprave
Medja je za 24UR potrdil, da so imenovali novega člana uprave, to je Blaž Brodnik. Nadzorni svet je Brodnjaka imenoval za petletni mandat, ki bo začel teči po pridobitvi soglasja Banke Slovenije. Brodnjak je trenutno v nadzornem svetu Hypo Alpe Adria banke, v preteklosti pa je bil med drugim že nadzornik Abanke, član uprave podružnice avstrijske banke Bawag, deloval pa je tudi v Zavarovalnici Triglav in Raiffeisen banki.
Koalicija se je po poročanju medijev dogovorila o prihodu direktorja Združenja bank Slovenije Franceta Arharja v nadzorni svet banke. Nekdanji guverner Banke Slovenije in donedavni predsednik uprave Unicredit banke Slovenije naj bi postal prvi nadzornik.
KOMENTARJI (244)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.