Signali za sledenje jaht so zamrli med 24. februarjem, dnevom, ko je Rusija začela svojo invazijo, in 11. marcem, ko je ameriški predsednik Joe Biden napovedal dodatne sankcije proti oligarhom.
Večina teh jaht je povezanih z ruskimi oligarhi, ki so tarča zahodnih sankcij, v veliki meri gre tako za ljudi, ki so v ožjem krogu ruskega predsednika Vladimirja Putina. Nekaj plovil pa je bilo povezanih z ruskimi tajkuni, ki takrat še niso bili sankcionirani.
Na spletni strani Mednarodne pomorske organizacije sicer piše, da morajo vsa plovila nad določeno nosilnostjo, ki plujejo na mednarodnih plovbah, namestiti sisteme za sledenje, znane kot avtomatski identifikacijski sistemi, da bi pristojnim organom in drugim ladjam zagotovili informacije o svojih lokacijah.
Odkar se je začela invazija na Ukrajino, pa ruski oligarhi svoje jahte in zasebna letala selijo po vsem svetu – tudi tako, da kršijo pravila.
"Ni razloga, da bi bili njihovi prenosi več dni izklopljeni," je za Bloomberg dejal Gur Sender, vodja programa v podjetju Windward Ltd., ki je specializirano za pomorska tveganja in obveščevalne podatke. "Tudi če ste sredi oceana, imate satelit, ki prevzame vaš prenos vsaj enkrat v osmih urah. Če ste velika jahta, je v vašem interesu, da vas vsi vidijo ter tako preprečite nesreče."
Potem ko sta Evropska unija in Združeno kraljestvo napovedala sankcije proti številnim tajkunom, oblasti v ZDA, Italiji, Franciji in Nemčiji poskušajo locirati luksuzne čolne. Italija je zasegla 530 milijonov evrov vredno superjahto v lasti ruskega milijarderja Andreja Melničenka. Oblasti so pridržale Leno Gennadyja Timchenka v obalnem mestu Sanremo, pa tudi Lady M, ki je v lasti Alexeja Mordashova. Medtem je mega jahta Dilbar železarskega magnata Alisherja Usmana obtičala v Nemčiji. Tako ne preseneča, da se drugi bogataši skušajo izogniti podobni usodi.
Glede na poročilo The Daily Beast je 80 milijonov dolarjev vredna superjahta Vagita Alekperova, Galactica Super Nova, prenehala oddajati svoj sledilni signal, potem ko je 2. marca zapustila Črno goro, kar je povzročilo špekulacije, da se morda poskuša izogniti odkrivanju. Alekperov, izvršni direktor ruske energetske družbe Lukoil, takrat še ni bil sankcioniran.
Tudi 465-metrsko Mordashovo plovilo Nord, ki premore ploščad za pristajanje helikopterjev, kino in 20 luksuznih kabin – je trenutno v Južnokitajskem morju in se odpravlja v Vladivostok, rusko pristaniško mesto blizu Japonske. Več jaht pa pluje proti Bližnjemu vzhodu, kjer naj bi bile varne pred sankcijami. Megajahte, ki so v lasti Rusov, predstavljajo kar 10-odstotkov svetovne flote, poroča Superyacht Group.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.