Prokurist Mure Zdenko Podlesnik še računa na nadaljevanje pogajanj in dogovor s Sodom. "Če tega ne bo, bo uprava sprejela ukrepe, s katerimi bodo poskušali zbrati denar na drugačen način. Za stečaj ni zakonske podlage, tuji partnerji (med drugim Hugo Boss in Escada, op. a.) pa sodelovanja z Muro niso prekinili in verjamejo njihovim zagotovilom." Podlesnik naj bi sicer na zborih delavcev ponudil svoj odstop, vendar naj delavci ne bi bili za to. Napovedal naj bi tudi, da bodo delali do konca meseca, potem pa zaprli podjetje. Po neuradnih podatkih naj bi tudi povedal, da bodo 18. julija dobili plačo vsi zaposleni, vendar le zajamčeno.
Mura po njegovih besedah nikoli ni imela blokiranega računa, nikoli ni zamujala s plačilom obresti, vsak zaposleni ima kredit pri bankah, lani je imela neto realizacije s pravnimi osebami v regiji za osem milijonov evrov, izplačala pa je 5,2 milijona evrov odpravnin.
"Sporočilo Soda ima dva dela. Ob tem, da v tako kratkem času ni bilo mogoče zagotoviti predvidenega kapitala za delovanje teh dveh družb, v drugem delu navaja, da programa ne morejo v celoti podpreti, ker Sod meni, da je narejen na preveč optimističnih predpostavkah. To razumem tako, da je dana možnost, da se o predpostavkah in rokih pogovarjamo naprej in morda najdemo skupno besedo. Če se bo pokazalo, da je odločitev dokončna, bi bilo logično pričakovati, da se Sod svojemu lastniškemu deležu odreče in ga brezplačno prepusti zaposlenim, da imajo vsaj oni nekaj od tega."
Delavci so do odpravnin ob prisilni poravnavi upravičeni, ob stečaju prenehajo delati takoj in, kot po Podlesnikovih besedah pravi tuji partner, bodo v tem primeru prenehali sodelovati z Muro. "Mura jim je odgovorila, da namerava peljati program prisilne poravnave, nadaljevati delo v obratih, kjer delo je, in tistim zagotavljati ustrezno plačilo, ne oziraje se, kaj se bo dogajalo v Muri," je odgovor Mure tujemu partnerju pojasnil Podlesnik. "Delavci bodo ta mesec dobili minimalne plače z dvo- ali tridnevno zamudo," je še zagotovil.
Pahor: Z vložkom v Muro bi dajali lažno upanje
Potem ko se je Sod včeraj odločil, da v Muro ne bo vložil potrebnih pet milijonov evrov za ohranitev proizvodnje, se je delegacija sindikalnih zaupnikov iz Mure danes odpravila k predsedniku vlade Borutu Pahorju. Sestanka so se udeležili tudi minister za gospodarstvo Matej Lahovnik in predstavniki ministrstva za delo družino in socialne zadeve.
"Vlada bi pet milijonov evrov, kolikor bi jih za nadaljevanje poslovanja potrebovala Mura, našla, če bi to pomenilo dolgoročno rešitev za Muro. Glede na slabo stanje podjetja pa bi s tem zaposlenim le vlivali lažno upanje," je po srečanju z Murinimi sindikalisti povedal premier. "Skrbni pregled Mure je pokazal, da je stanje v podjetju tako slabo, da vložek države ne bi zagotovil dolgoročne rešitve za Muro, ampak bi zaposlenim le vlival lažno upanje," je ponovil. Po njegovih besedah se na ministrstvu za gospodarstvo z Muro ukvarjajo "bolj kot se zdi" že od začetka mandata. Pripravljajo program za prestrukturiranje oziroma nov poslovni model, pri čemer pa ne more reči, da ponujajo "čarobno rešitev".
Premier in minister Lahovnik sta poudarila, da so Muro pokopali lastniki in upravljanje s slabim poslovnim modelom. Lahovnik je dodal, da morajo končno odločitev sprejeti lastniki, ne ne vlada.
Sindikati so napovedali proteste
Predsednik sindikata v Muri Drago Forjan je dejal, da se zavzemajo za prisilno poravnavo, "ker je bolj prijazna do delavcev od stečaja". Zavedajo se, pravi, da je Mura prevelika, da pa bi morali zagotoviti "human" odhod presežnih delavcev v pokoj oziroma jim zagotoviti odpravnine. Napovedal je, da se bodo v Pomurju in Ljubljani zgodili veliki protesti.
KOMENTARJI (328)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.