
Minister Dušan Mramor je povedal, da naj bi letošnja inflacija dosegla 5,1 odstotka, proračunski primanjkljaj pa naj ne bi presegel odstotka bruto domačega proizvoda."Imamo zelo zaostrene in negotove zunanje razmere, neustrezno javno porabo z vidika deleža v bruto domačem proizvodu. Nimamo pa več možnosti za povečevanje prejemkov iz proračuna in zmanjševanja dajatev. Smo na zgornji meji povečevanja dajatev, zato želimo spremeniti strukturo davčnih prihodkov z nekim davčnim paketom, delamo pa tudi na konkurenčnosti finančnega sistema." Ekonomska politika je usmerjena v zmanjšanje negativnega vpliva monopolov in oligopolov, zmanjšanje in izboljšanje strukture javnofinančnih odhodkov, kjer bo po Mramorjevem mnenju med drugim potrebna indeksacija plač z evropsko inflacijo, za strukturno prilagoditev javnofinančnih prihodkov pa bo potrebna celovita davčna reforma.
"Ključni cilj je večja konkurenčnost na domačem finančnem trgu, dostopnost posameznih finančnih institucij v celotni Sloveniji in izven nje. Želimo, da bi bile finančne institucije univerzalne in bodo pokrivale cel spekter finančnih storitev," je povedal Mramor.
Minister je še povedal, da je končni cilj primerljiv finančni sistem tistim v EU in seveda na ta način nižji stroški finančnega posredovanja in boljše finančne storitve za gospodarstvo.
Sindikati so proti krotenju inflacije na račun delavskih plač

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) ne podpira usmeritve finančnega ministrstva glede novega in za delavce veliko slabšega načina usklajevanja plač, ki ga je predstavil finančni minister Mramor, saj v ZSSS menijo, da je treba doseči ravnotežje na področju javnih financ. Sindikati so namreč že večkrat opozorili na njihovo neuravnoteženost, pa tudi na vpliv kontroliranih cen na inflacijo. Poleg tega pa ZSSS tudi ne bo pristala, da se bo problem previsoke inflacije urejal na plečih slabo plačanih delavcev.
Kot poudarjajo v ZSSS, bodo vztrajali, da se bo dogovorjeni način usklajevanja plač v celoti spoštoval in izvajal. Podatki o gibanju makroekonomskih kategorij namreč kažejo na to, da se plače gibajo v skladu s produktivnostjo dela, pri izračunavanju plač se ne uporablja celotna indeksacija, poleg tega pa je usklajevanje plač pod rastjo življenjskih stroškov, dodajajo v ZSSS, kjer so že napovedali, da bodo napovedanemu načinu usklajevanju plač z evropsko inflacijo nasprotovali.