Ministrstvo za finance je zadovoljno z gibanjem davčnih prihodkov, ki jih lahko pripišejo uvedbi davčnih blagajn. Podatki za prvo trimesečje kažejo, da so se glede na enako lansko obdobje povečali za približno 21 milijonov evrov, kar je v skladu s cilji. Minister Dušan Mramor zato ocenjuje, da je zakon zaenkrat dosegel svoj namen. Davčne blagajne so po prvih ocenah Fursa prinesle 4,6 odstotka več plačil DDV, od tega med gostinci za 20,7 odstotka več.
Davčne blagajne so v Sloveniji obvezne od 2. januarja. Namen zakona o davčnem potrjevanju računov je zmanjšanje sive ekonomije in ureditev zaposlovanja na črno, hkrati pa tudi bolj pravično plačevanje davkov in s tem tudi povečanje davčnih prihodkov, je danes pred sejo DZ dejal Mramor. "Videti je, da bomo oba cilja dosegli," je dodal.
Podatki namreč kažejo, da so se davčni prihodki, ki jih lahko pripišejo uvedbi davčnih blagajn, pri DDV zvišali za okoli 14 milijonov evrov, pri dohodnini pa za približno sedem milijonov evrov.
"Skupaj smo torej približno na tisti četrtletni ravni, ki na letni ravni pomeni 75 milijonov evrov, kolikor smo predvideli v proračunu. Z vidika davčnih učinkov sta zakon in njegova izvedba prinesla tisto, kar smo načrtovali," je povedal minister.
Zadovoljen je tudi s podatki o zaposlovanju na črno. V prvih štirih mesecih se je namreč število zavarovancev za socialna zavarovanja povečalo za nekaj več kot 22.000, od tega jih ima 9800 tudi davčne blagajne.
Popolnoma nesmiselne so po ministrovih besedah tudi izjave, da so se poslovni subjekti zapirali in da jih je manj. Podatki namreč kažejo, da se je njihovo število od konca lanskega leta do konca letošnjega marca povečalo, in sicer v vseh kategorijah, tudi samostojni podjetniki, društva in nepridobitne organizacije.
"Skratka, rečem lahko, da je ta zakon, kot kažejo podatki, zaenkrat dosegel svoj namen," je dejal Mramor ter pohvalil delo zaposlenih na finančni upravi in finančnem ministrstvu.
Furs učinek davčnih blagajn v četrtletju ocenil na 18,5 milijona evrov
Furs je iz naslova davčnih blagajn v prvih treh mesecih letos po podatkih, zmanjšanih za stopnjo nominalne gospodarske rasti, prejel 13,7 milijona evrov ali 4,9 odstotka več neto vplačil DDV kot v enakem obdobju lani. Pozitivni učinki se kažejo tudi iz večjega števila prijav fizičnih oseb v zavarovanje, ocenjenih na 4,8 milijona evrov.
Davčne blagajne niso prinesle le višjih plačil davka, temveč jih je moč prikazati tudi na osnovi povečanja prijav v zavarovanje za socialno varnost. Plačila prispevkov za socialno varnost in akontacije davka od dohodkov iz zaposlitve so se v primerjalnem obdobju po tej metodologiji povečala za 4,8 milijona evrov, so danes sporočili iz Finančne uprave RS (Furs).
Navedeni učinki - 13,7 milijona evrov več neto plačil DDV in 4,8 milijona evrov več prispevkov in dohodnine iz naslova zaposlenih blagajnikov v prvem letošnjem četrtletju - tako izpolnjujejo cilj vlade za letošnji proračun, v katerem je ta iz naslova uvedbe davčnih blagajn predvidela 75 milijonov evrov.
Zavezanci, ki uporabljajo davčne blagajne - te so v državi obvezne od 2. januarja - in ki so oddali obračun DDV, so brez upoštevanja učinka gospodarske rasti izkazali 299,9 milijona evrov neto vplačil DDV, kar je 19,8 milijona evrov ali 7,1 odstotka več kot tisti, ki so jih oddali za to obdobje lani.
Od tega so mali zavezanci v dejavnosti gostinstva izkazali za 20,7 odstotka več neto DDV kot v enakem obdobju lani. Po podatkih, zmanjšanih za stopnjo nominalne rasti v prvih treh mesecih letos, pa so se njihova neto vplačila DDV po obračunih povečala za 18,5 odstotka.
"Del povečanih plačil v javnofinančnih prihodkih na postavki DDV je tako mogoče pripisati uvedbi davčnih blagajn ter izkazanim višjim dobavam blaga in storitev ter obračunanem DDV pri zavezancih, ki poslujejo gotovinsko," so zapisali v Fursu.
Pozitivne učinke davčne blagajne, kot omenjeno, prinašajo tudi pri nadzoru nad delom in zaposlovanjem na črno. V prvih štirih mesecih je bilo namreč pri zavezancih, ki uporabljajo davčne blagajne, v zavarovanje na novo prijavljenih 22.705 oseb pri 9361 delodajalcih. Od tega je 9808 novo prijavljenih oseb, ki izdajajo račune, torej so blagajniki.
Ob predpostavki, da prejemajo minimalno plačo, bi se v javne blagajne iz tega naslova med februarjem in aprilom steklo sedem milijonov evrov. Po podatkih za prve tri mesece in očiščenih za učinke nižje gospodarske rasti kot lani pa je bilo teh za omenjenih 4,8 milijona evrov več kot v enakem obdobju lani.
Po podatkih Fursa so vsi zavezanci od februarja do aprila vplačali 4,6 odstotka več DDV kot v enakem obdobju lani. Promet uporabnikov davčnih blagajn, ki so zavezanci za DDV, pa je v tem obdobju znašal 5,39 milijarde evrov in se je v primerjalnem obdobju povečal za 5,7 odstotka.
KOMENTARJI (264)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.