Po ponedeljkovi odločitvi, da šestim članicam območja evra, med njimi Sloveniji, zniža bonitetno oceno, je bonitetna hiša Moody's danes sporočila, da bo ustrezno proučila tudi ocene 114 bank v 16 evropskih državah. Pri tem je znižala oceno za dolgoročni dolg SID banke in dolg z državnim jamstvom za SID banko, NLB, Abanko in Factor banko.
Znižanje ocene za dolgoročni dolg SID banke za eno stopnjo na A2 je posledica odločitve za znižanje bonitetne ocene Slovenije v enaki meri, ker je SID banka državna razvojna banka, katere ocena je neposredno vezana na boniteto države.
Prav tako so se znižale ocene za dolg štirih slovenskih bank, za katerega jamči država. Poleg SID banke gre še za Novo Ljubljansko banko, Abanko in Factor banko. Ocena se je prav tako v skladu z novo boniteto države znižala z A1 na A2. Obeti za dolgoročni dolg NLB in Abanke so negativni, obstaja pa precejšnja verjetnost, da jih bo Moody's v bližnji prihodnosti znižal.
Evroobmočje v znamenju negativnih trendov
Podobno znižanje je tako prizadelo tudi sorodno špansko in italijansko razvojno banko, medtem ko je za francoski znižal obete v negativne. Moody's je v ponedeljek znižal bonitetni oceni Španije in Italije, Franciji pa je obete znižal v negativne.
Drsenju bonitetnih ocen navzdol botruje dejstvo, da kriza evroobmočja ne popušča, poleg šibke gospodarske rasti pa padajo tudi ocene kreditnega tveganja evropskih držav. Po besedah bonitetne hiše, je preveč problemov tudi na medbančnem trgu, zato bodo pretresli 114 bank v 14 članicah Unije.
Med bankami so tudi nekatere največje evropske bančne skupine, kot so Deutsche Bank, Commerzbank, BNP Paribas, Societe Generale, Credit Agricole, Santander, Intesa Sanpaolo, Unicredit, ING, RBS, HSBC, Lloyds in Barclays.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.