Bonitetna agencija Moody's je 26 italijanskim bankam znižala ocene, vključno z največjima bankama v državi – Unicredit in Intesa Sanpaolo. Znižane so bile ocene na dolgoročna posojila in na depozite. Kot razlog za tako odločitev agencija navaja recesijo, s katero se spopada italijansko gospodarstvo, in povečanje deleža slabih dolgov.
Moody's dodaja, da prav za vse banke, ki so jim znižali oceno, napovedi ne kažejo nič dobrega. Znižanje ocen med bankami je različno – od ene stopnje, nekaterim bankam pa celo za štiri stopnje. "Ocene za italijanske banke so zdaj med najnižjimi znotraj naprednejših evropskih držav, kar odraža njihovo občutljivost na neugodna okolja v Italiji in Evropi," so sporočili v bonitetni hiši.
Kot razlog za tako odločitev so navedli tudi varčevalne ukrepe, ki jih sprejema vlada, saj se zaradi njih zmanjšuje povpraševanje. Vse več je tudi problematičnih posojil.
Finančna moč bank Unicredit in Saopaolo je ocenjena z oceno C–, njuni depoziti pa so ocenjeni z A3. Peta največja italijanska banka Unione di Banche Italiane je za svoje depozite dobila oceno Baa2, finančna moč pa je ocenjena z D+. Banco Popolare, ki je četrta največja banka v Italiji, pa je za svoje depozite dobila oceno Baa3, njena finančna moč je ocenjena z D–. Banka ima težave zaradi nizke ravni kapitala, so zapisali v agenciji Moody's.
Finančno moč tretje največje banke v Italiji, Banca Monte Dei Paschi, so ocenili z D, njene depozite pa so ocenili z Baa3.
Italijanske banke: To je napad na Italijo!
Italijanske banke so se na odločitev bonitetne hiše ostro odzvale in jo označile za "neodgovorno, nerazumljivo in neupravičeno". "Odločitev je napad na Italijo, njena podjetja, njene družine in nasploh njene državljane," so bili jasni v združenju italijanskih bank. Ob tem so poudarili, da je Moody's s tem dejanjem potrdil oceno, da so bonitetne hiše s svojimi nepopolnimi in nasprotujočimi si ocenami "element destabilizacije trgov".
V združenju italijanskih bank so regulatorje finančnega trga v EU pozvali, naj še zaostrijo regulacijo delovanja bonitetnih agencij, sami pa nameravajo sprejeti potrebne ukrepe za zaščito legitimnih interesov italijanskega gospodarstva, ki zaradi bonitetnih ocen "trpi veliko škodo".
Že aprila je ameriška bonitetna hiša napovedala, da bo v sredini maja začela objavljati ocene za 114 evropskih finančnih institucij, vključno z italijanskimi. Proces objavljanja ocen pa naj bi končala do konca junija.
Italijanske banke so sicer decembra lani od Evropske centralne banke (ECB) dobile 116 milijard evrov posojil, februarja pa še 139 milijard.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.