Evropska komisija je od slovenske Agencije za pošto in elektronske komunikacije (Apek) zahtevala bolj podrobno analizo glede morebitnega skupnega prevladujočega položaja dveh operaterjev – Mobitela in Simobila – na trgu mobilne telefonije v Sloveniji.
Apek ugotavlja, da slovenski trg ni učinkovito konkurenčen ter da imata Simobil in Mobitel skupni prevladujoči položaj. S tem lahko preprečita dostop na tržišče oziroma do mobilnih omrežij drugim mobilnim operaterjem. Ker želi Apek področje urediti, je o tem obvestil Evropsko komisijo, ta pa je od Apek zahtevala podrobnejšo analizo trga.
"To je eden od težjih primerov v evropski zakonodaji," pravi tiskovni predstavnik komisarke za informacijsko družbo in medije Martin Selmayr ter pojasnjuje, da usklajenega delovanja podjetij ni tako lahko dokazati.
Omejevanje konkurence pomeni višje cene
Kot navaja Bruselj, so v Apeku prepričani, da imata Simobil in Mobitel skupni interes preprečevanja dostopa do trga drugim operaterjem zato, ker bi večja konkurenca pomenila nižje cene in posledično nižje dobičke.
Komisija v odgovoru – poslala ga je 13. novembra – izraža resne dvome o tem. Apek naj bi namreč podal "nejasne in dvoumne informacije" glede domnevnega zarotniškega vedenja Mobitela in Simobila. Ugotovitev, da gre za skupni prevladujoči položaj, mora zadostiti številnim kriterijem. Med drugim je treba dokazati, da podjetji sledita neki skupni politiki in da se lahko eden drugemu maščujeta, če eno izmed njiju krši skupna pravila. Komisija sicer izpostavlja, da v Sloveniji delujejo štirje mobilni operaterji in dva ponudnika storitev. Dva operaterja uporabljata Mobitelovo omrežje.
Apek: "V Sloveniji imamo duopol"
"Trenutno imamo v Sloveniji z vidika polno razvitih mobilnih omrežij duopol, to pa ni idealno za konkurenco, saj to omogoča, da se operaterja zelo hitro dogovorita glede določenih zadev," je povedal vodja področja telekomunikacij pri Apek Boštjan Makarovič.
Ko sta prišla nova vstopnika na trg, T-2 in Tušmobil, sta si zadala nalogo, da bi v prehodnem obdobju gostovala ali v Mobitelovem ali v Simobilovem omrežju. "Oba operaterja sta se zelo upirala temu, da bi ju sprejela in če ne bi bili takrat v veljavi regulatorni ukrepi za Mobitel, potem jih ta verjetno ne bi sprejel," je dejal Makarovič.
Po letošnji analizi so na Apek ugotovili, da imata Mobitel in Simobil še vedno prevladujočem položaju. Oba imata popolnoma zgrajeno omrežje in sta s tega vidika v bistveni prednosti pred novimi vstopniki na trg. Trenutno sta sicer na trgu dva vstopnika, ki še nimata zgrajenega svojega omrežja - Tušmobil in T-2.
Obema vstopnikoma je treba omogočiti, da zgradita vsak svoje omrežje. "V prehodnem času pa lahko uporabljata storitev nacionalnega gostovanja pri vsaj enem od obeh operaterjev, ki imata pomembno tržno moč," je pojasnil Makarovič. S tem bomo vstopnikoma omogočili preživeti na dolgi rok in posledično povečali infrastrukturno konkurenco, je še prepričan Makarovič.
V Simobilu pozdravljajo odločitev Evropske komisije
V Mobitelu pravijo, da trditve Apek, da Tušmobilu in T-2 nacionalnega gostovanja niso omogočili prostovoljno, ne držijo. Tušmobil je po pojasnilih Mobitela nacionalno gostovanje pridobil na podlagi tripartitne pogodbe (WWI-Tušmobil-Mobitel), v tej pogodbi pa je bilo zapisano, da se bodo komercialni pogoji dogovorili na novo. Ker Tušmobil s strani Mobitela predlagane cene ni sprejel, je posredovala agencija, v posredovalnem postopku pa je bila sprejeta cena, ki jo je predlagal Mobitel.
V Simobilu pravijo, da je zainteresiranim podjetjem ponudil "zelo konkurenčne pogoje sodelovanja". "Na ta način smo sklenili uspešno partnerstvo z družbo Mercator, ki svojim uporabnikom nudi paket Mmobil," so zapisali in dodali, da se Evropska komisija za tovrstne posege redko odloča, kar posledično kaže na neustrezno delovanja Apek.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.