Gospodarstvo

Mol sprožil spor zaradi ukrepov Hrvaške na trgu plina

Zagreb, 22. 06. 2024 15.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Madžarska energetska družba Mol je vložila tožbo proti Hrvaški zaradi ukrepov, uvedenih na plinskem trgu v letih 2022 in 2023, po katerih je morala naftna družba Ina hrvaškemu državnemu elektroenergetskemu podjetju Hrvatska elektroprivreda (Hep) prodajati domači plin po nižjih cenah od tržnih.

"Mol potrjuje, da je sprožil arbitražo proti Republiki Hrvaški za povrnitev škode, nastale zaradi ukrepov, ki jih je Hrvaška uvedla na plinskem trgu v letih 2022 in 2023. Ti ukrepi so prisilili Ino, da je domači plin za majhen del poštene tržne cene prodajala Hepu, ki je v popolni državni lasti," so po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina potrdili v madžarski družbi.

S tem so v Molu uradno potrdili informacijo hrvaškega časnika 24sata, da so sprožili novo arbitražo pred Mednarodnim centrom za reševanje investicijskih sporov s sedežem v Washingtonu, ter da vrednost odškodninskega zahtevka še ni znana. Neuradno je časnik izvedel, da gre za "več deset milijonov evrov", poroča Hina.

MOL
MOL FOTO: Shutterstock

Iz Molovega sporočila izhaja, da so tožbo vložili zaradi odločitve vlade iz septembra 2022, po kateri je morala Ina ves plin, proizveden na Hrvaškem, prodajati Hepu po regulirani ceni. Vlada je to uredila z uredbo, ki je veljala do konca septembra 2023, pozneje pa je bila podaljšana.

Ina je domači plin prodajala Hepu najprej po ceni 41 evrov za megavatno uro (MWh), pozneje pa se je ta regulirana cena zvišala na 47 evrov za MWh. Takratni minister za gospodarstvo in trajnostni razvoj Davor Filipović je po seji vlade septembra 2022 pojasnil, da bo Hep ves ta plin distribuiral gospodinjstvom in gospodarstvu. Tedanja cena plina na borzi je bila 227 evrov za MWh.

Kot danes poroča časnik 24sata, ki se sklicuje na vire blizu Mola, se je Mol v zadnjem letu in pol večkrat obrnil na pristojne predstavnike hrvaške vlade in izkazal pripravljenost za sporazumno rešitev za obe strani. A Filipović ni imel posluha, zato v Molu menijo, da jim ni preostalo drugega, kot da sprožijo mednarodno arbitražo, navaja časnik.

Madžarski Mol ima v Ini 49,1-odstotni lastniški delež, država Hrvaška 44,8-odstotnega, zasebni in institucionalni vlagatelji pa 6,1-odstotnega.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Apostol1
22. 06. 2024 16.14
+4
"Mol potrjuje, da je sprožil arbitražo proti Republiki Hrvaški " Hrvaška ne spoštuje nobene arbitraže , če ona je prizadeta. V to smo se že zdavnaj prepričali.