Uvedba paketa Itak Džabest leta 2008 je pomenila kršitev zakona o preprečevanju omejevanja konkurence, je ugotovil Urad za varstvo konkurence (UVK). Stroški paketa so bili višji kot prihodki, kar po mnenju varuha konkurence kaže na to, da je družba Mobitel izrabila prevladujoči položaj in s trga izrinjala konkurente.
Kot so potrdili na uradu Damjana Matičiča, so sprejeli končno odločitev in postopek končali. Urad je v odločbi ugotovil, da je Telekom (prej Mobitel) kršil 9. člen zakona o preprečevanju omejevanja konkurence in 102. člen pogodbe o delovanju Evropske unije. To je po ugotovitvah urada počel s tem, da je od novembra 2008 do julija 2010 z namenom okrepitve ali ohranitve svoje tržne moči na pomembnem delu maloprodajnega trga mobilnih telekomunikacijskih storitev ponujal maloprodajni paket Itak Džabest po nepoštenih prodajnih cenah.
Odločba še ni pravnomočna, če pa bo obveljala, bi Telekom Slovenije lahko plačal globo v višini do 10 odstotkov letnega prometa, kar bi po ocenah Dnevnika lahko naneslo do 70 milijonov evrov. Po poročanju Financ bo UVK sicer zdaj sprožil prekrškovni postopek, v katerem bo ocenil, kolikšno denarno kazen bo moral Telekom plačati zaradi Džabesta.
Odločitev pa je ključna tudi za odškodninski tožbi Simobila in Tušmobila, ki zdajšnje združeno podjetje Telekom tožita skupaj za 372 milijonov evrov. Mobitel, takrat pod vodstvom Klavdija Godniča, je paket Itak Džabest uvedel konec leta 2008, s čimer je skušal ustaviti nagel odliv naročnikov, predvsem mladih. Na prav ta segment naročnikov pa sta ciljali tudi družbi Simobil in Tušmobil. Zdaj prva v tožbi zahteva 286,4 milijona evrov, druga pa 86 milijonov.
V Tušmobilu so pojasnili, da odločbe urada še niso videli, zato je ne morejo komentirati. Dodajajo, da pa je urad že v povzetkih relevantnih dejstev ugotavljal kršitve Mobitela oziroma Telekoma Slovenije, "zato bi po vseh teh letih dejanska izdaja odločbe predstavljala pomembno potrditev naših ugotovitev". V Simobilu pa pojasnjujejo, da z odločbo niso seznanjeni, ker nimajo statusa stranskega udeleženca v tem postopku, seznanjeni so samo s poročanjem iz medijev in sporočilom za javnost Telekoma Slovenije. Tako so sporočili le, da upajo na čim hitrejši konec postopka, ki bi lahko predstavljal pomemben zgled pri regulaciji konkurenčnosti trga. "Le delujoč trg namreč omogoča pošteno tekmo, zmago najboljših in s tem najboljše storitve za uporabnike po pravi ceni," so še zapisali.
Kot še poročajo Finance, naj bi o odškodninskih tožbah proti odgovornim razmišljali tudi v družbi sami. Tako bi obtožbe lahko bremenile tudi nekdanjega šefa Telekoma Bojana Dremlja, zdajšnjega šefa klicnega centra Telekoma Danila Tomšiča, nekdanjega vršilca dolžnosti direktorja Mobitela Klavdija Godniča in člana uprave Zorana Janka, pri čemer naj bi bil idejni snovalec paketa Danilo Tomšič.
KOMENTARJI (193)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.