Gospodarstvo

Mobitel naj izenači cene

Ljubljana, 22. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Agencija za telekomunikacije je Mobitelu predlagala, da za predplačniške pakete izenači cene klicev v lastnem omrežju s cenami klicev v druga omrežja.

Po mnenju Agencije za pošto in elektronske komunikacije RS (APEK) bi izenačitev cen klicev iz predplačniških paketov olajšala postopek prenosljivosti telekomunikacijskih številk. V APEK ocenjujejo, da so se razmere na grosističnem trgu že "toliko izboljšale, da je mogoče izvesti še nadaljnje spremembe na področju maloprodajnih cen".

Naloga APEK je regulacija grosističnih cen storitev na trgu elektronskih komunikacij. Gre za cene, ki si jih medsebojno zaračunavajo operaterji za zaključevanje klicev v druga omrežja. Zniževanje grosističnih cen namreč izboljšuje razmerje med maloprodajno ceno klicev v omrežju in grosistično ceno zaključevanja klicev v druga omrežja.

Generalni direktor WWI-Vega Julien Coustaury: Pričakovanja, da bo prišlo do pobota z vlado brez tožbe (Foto: D. Čekeliš)
Generalni direktor WWI-Vega Julien Coustaury: Pričakovanja, da bo prišlo do pobota z vlado brez tožbe (Foto: D. Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Na tem področju je agencija za telekomunikacije nekaj ciljev že dosegla z uvedbo asimetričnih cen, za katere sta se že dvakrat dogovorila Mobitel in Simobil. Na priporočilo agencije je Mobitel decembra lani znižal maloprodajne cene klicev v druga mobilna omrežja za naročniške pakete, kar je zmanjšalo razlike med maloprodajnimi cenami klicev v omrežju in cenami klicev v druga omrežja. APEK sedaj Mobitelu predlaga podoben ukrep tudi za predplačniški sistem.

Vega: Pogovori z Mobitelom so obtičali

Družba Western Wireless International (WWI), ki v Sloveniji nastopa pod blagovno znamko Vega, je svojim odvetnikom naložila, naj sklenejo priprave na vložitev 337 milijonov evrov vredne odškodninske tožbe proti državi.

Mobilni operater Vega
Mobilni operater Vega FOTO: POP TV

Kot je za današnji Dnevnik potrdil generalni direktor Vege Julien Coustaury, so pogovori z Mobitelom o odkupu Veginih sredstev, s katerimi bi se izognili vložitvi odškodninske tožbe, ustavljeni.

Kot navaja ljubljanski časnik, naj bi zadnja ponudba Mobitela za odkup Veginih sredstev znašala okoli 50 milijonov evrov, Američani pa svoje ponudbe niso bili pripravljeni spustiti pod 80 milijonov evrov. Po pisanju časnika naj bi ameriška stran predlagala, da bi razliko pokrila država z odkupom frekvenc, kar bi bilo manj od 4,9 milijarde tolarjev, kolikor je WWI plačal državi za koncesijo.

Predsednik uprave Mobitela Anton Majzelj: Se bo tudi tokrat odzval na priporočilo vladne agencije, naj zniža cene klicev v druga omrežja?
Predsednik uprave Mobitela Anton Majzelj: Se bo tudi tokrat odzval na priporočilo vladne agencije, naj zniža cene klicev v druga omrežja? FOTO: POP TV

WWI - Vega je 25. oktobra lani vložil odškodninski zahtevek zoper državo zaradi neučinkovitega udejanjanja konkurence na slovenskem trgu mobilnih telekomunikacij. WWI zahteva povračilo škode v višini 42 milijard tolarjev in takojšno vzpostavitev konkurenčnih razmer na trgu. V primeru, da država ne bo ugodila zahtevku, WWI od države zahteva celotno vrednost projekta v višini približno 337 milijonov evrov, obenem pa bo družba odšla s slovenskega trga. Roki za dosego dogovora so bili doslej večkrat prestavljeni.

Vlada še ni izgubila upanja

Vodja direktorata za elektronske komunikacije na ministrstvu za gospodarstvo Matjaž Janša je pojasnil, da vladna stran uradno še nima informacije, da so izčrpane vse možnosti iskanja drugačnih rešitev v primeru odškodninskega zahtevka Vege zoper državo. Končna stališča glede odškodninskega zahtevka, ki jih je pripravila delovna skupina na ministrstvu, so sicer že dlje časa pripravljena za obravnavo na vladi, vendar jih "vladi še nismo posredovali, ker smo ves čas menili, da obstajajo možnosti tudi za drugačne rešitve problema", je dejal.

Pravno mnenje glede odškodninskega zahtevka WWI zoper državo je pripravila odvetniška pisarna Colja&Rojs, za kar pa še ni prejela plačila. Razlog za to je po Janševih besedah banalen: "Ugotovili smo, da so se poleg računov za pravne storitve pojavili tudi računi za ekonomske analize, ki pa niso bile naročene. Odvetniško pisarno smo zato pozvali, da izstavi nov račun." Odvetniška pisarna Colja&Rojs novega računa za opravljene storitve, ki naj bi skupaj z davki po Janševih besedah znašal 12 milijonov tolarjev, še ni izstavila.

"Večkrat smo se s predstavniki WWI pogovarjali o možnostih, ki obstajajo na trgu elektronskih komunikacij, o vzrokih za nastalo stanje in možnostih za rešitev nastalega stanja. Nismo pa se pogajali, temveč smo predstavili svoja stališča in poglede na razvoj konkurence trga mobilnih komunikacij v zadnjih nekaj letih, svoje poglede na poslovanje Vege v Sloveniji in na njihov odškodninski zahtevek," je pojasnil Janša. Dodal je, da se o kakršnemkoli povračilu niso pogovarjali, ker za to niso videli nobenega razloga.

V odvetniški pisarni pravnega zastopnika Vege Mira Senice naj bi tožbo WWI zoper Slovenijo že pripravljali. Janša je v zvezi s tem dejal, da je tudi tožba legalen način reševanja problemov na sodišču. Ponovil je, da je vlada resno pristopila k odškodninskemu zahtevku WWI.

Po Janševih besedah je bil primarni interes, da Vega nadaljuje s poslovanjem v Sloveniji in da poveča svojo konkurenčnost na trgu. Vendar bi morali po njegovem mnenju za to marsikaj postoriti tudi sami. Ena od možnosti, tako Janša, bi bil model asimetričnega zaključevanja klicev, ki pa ga je Vega zavrnila. "Na ta način bi si krepko povečali možnosti, da svoje klice pocenijo, tako da ti ostanejo konkurenčni," je pojasnil.

Če bi se družba WWI odločila za odhod s slovenskega trga, kot je napovedala ob objavi svojih zahtev, bi v poštev prišla tudi nakup podjetja s strani tretjega operaterja, kar pa je "pogojeno s pogajanji potencialnega kupca in potencialnega prodajalca". Po Janševih besedah bi bili v tej fazi zadovoljni tudi, če bi eden od slovenskih operaterjev prevzel naročnike Vege in s tem deloma poskušal rešiti položaj na trgu. "Kot vidimo, pa tudi te možnosti verjetno ni več," je zaključil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20