Gospodarstvo

Mobitel bo prevzel Sečoveljske soline

Izola/Ljubljana, 09. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Operater mobilne telefonije Mobitel in Droga se pogajata o Mobitelovem prevzemu Sečoveljskih solin. Družba Soline je namreč tik pred stečajem, Mobitel pa v primeru prevzema načrtuje obnovo proizvodnje soli in nadaljevanje projektov za ohranjanje kulturne in naravne dediščine.

Pogajanja med Mobitelom in Drogo, lastnico podjetja Soline, o Mobitelovem prevzemu Sečoveljskih solin v upravljanje, še potekajo, je povedala predstavnica Mobitela Lara Ham. Javnost bo o prevzemu Droginega hčerinskega podjetja obveščena, ko bodo pogajanja končana in pogodba podpisana, je povedala Hamova, medtem ko je direktor Droge Matjaž Čačovič napovedal, da bodo informacije o poslu predstavili v petek.

Podjetje Soline vse od ustanovitve leta 1999 posluje z izgubo. Vso izgubo preteklih let je doslej z dvakratno dokapitalizacijo v skupni višini 80 milijonov tolarjev krila Droga. Ta je lani napovedala odstop od skrbništva nad hčerinskim podjetjem januarja 2002, in sicer zaradi nerešenega vprašanja glede koncesijske pogodbe za upravljanje krajinskega parka Sečoveljske soline, ki je v lasti države, vanj pa sodi tudi dejavnost gospodarjenja s solinskimi polji in pridelava soli. Z ustanovitvijo hčerinskega podjetja Soline je Droga želela državi, lastnici krajinskega parka, dokazati, da je vzdrževanje solin in proizvodnja soli neprofitna gospodarska dejavnost in da mora država povečati svoja vlaganja v vzdrževanje krajinskega parka in tradicionalne dejavnosti solinarstva. V letošnjem proračunu je za upravljanje Sečoveljskih solin namenjenih 25 milijonov tolarjev.

Avgusta lani je direktor Solin Dario Sau opozarjal, da podjetju, ki je tudi skrbnik krajinskega parka Sečovljske soline, grozi stečaj, če država ne bo zagotovila denarja za razvoj solin. Junija so v podjetju začeli uresničevati program presežnih delavcev in uveden je bil ukrep izplačila minimalne plače za vse zaposlene. Finančne razmere v Solinah so nakazovale stečaj podjetja in prekinitev tradicije solinarstva v slovenski Istri. Sindikalni zaupnik podjetja Soline Euro Brozič je tedaj povedal, da je država pred dvema letoma ugotovila, da potrebujejo za vzdrževanje krajinskega parka 60 milijonov tolarjev na leto.

V Mobitelu so se za prevzem Solin odločili, ker družba že od nekdaj sodeluje v projektih za ohranjanje kulturne in naravne dediščine, je povedala Hamova. Sečoveljske soline so zelo pomemben ekosistem, poleg tega pa edinstven naravni in kulturni spomenik. "Želimo si, da bi Sečoveljske soline živele naprej in da bi bile dostopne širšemu krogu ljudi, da bi v njih še naprej proizvajali sol in da bi ohranili delovanje solin kot redkost, morda edinost v Evropi," menijo v Mobitelu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10