Upniški odbor Mariborske livarne Maribor, ki ga vodi NKBM, se je na svoji prvi seji 8. maja seznanil s poročilom o finančnem položaju družbe ter načrtom finančnega prestrukturiranja. Ob tem je soglašal z najetjem petih milijonov evrov kratkoročnega likvidnostnega kredita, ki ga družba potrebuje za redno poslovanje.
Kot je razvidno iz rednega mesečnega poročila, ki ga je predsednik uprave MLM Boris Šlamberger predložil mariborskemu sodišču in je objavljen na spletni strani Ajpesa, bodo banke omenjeno posojilo sicer odobrile pod pogojem, da dobijo ustrezno državno poroštvo.
V devetčlanskem upniškem odboru so poleg NKBM še Probanka, Sparkasse Bank, SID banka, Unicredit Bank, Ekosklad, Metalka Handelsgesellschaft iz Dunaja, ki je za trojčkom bank s skoraj desetimi odstotki tudi druga največja lastnica MLM, Slovenski regionalni razvojni sklad in Elektro Maribor Energija Plus.
Dolgoročne obveznosti MLM so konec aprila znašale skoraj 15 milijonov evrov, podjetje pa je aprila ustvarilo za slabih 3,5 milijona evrov prihodkov. To je skoraj 275.000 evrov manj od načrtov, a je to tudi posledica opuščanja prodaje sanitarnega programa, potem ko sta hčerinski družbi Armal in Sanitec konec aprila šli v stečaj. MLM je tako samo v aprilu ustvaril za dobra dva milijona evrov izgube.
MLM optimizira poslovanje
V podjetju sicer izvajajo optimizacijo poslovanja, v zvezi s čimer so začeli zbirati ponudbe za nabavne cene blaga, pri čemer z iskanjem novih dobaviteljev in sestavljanjem novih dogovorov s starimi poskušajo priti do nižjih cen.
Na področju zniževanja stroškov dela pripravljajo optimizacijo števila zaposlenih v Alutecu in Aklimatu ter v programu Kovačnice, ki jo bodo v skladu z načrtom prestrukturiranja spet aktivirali znotraj MLM. Prav tako bodo reorganizirali skupne službe na ravni celotne družbe.
Za zniževanje stroškov storitev bodo v podjetju prekinili tiste pogodbe, ki niso nujne za redno delovanje, ter iskali nove dobavitelje za storitve, ki so nujno potrebne. Ob tem bodo čistili prodajno ponudbo v skladu s strategijo družbe in aktivno delali na izterjavi zapadlih terjatev.
Če odstopi Gorenjska banka ...
Njihove načrte pa lahko pokvari odstop Gorenjske banke od pogodbe o ureditvi medsebojnih razmerij ter njen preklic moratorija, ki so ga imeli sklenjenega z osmimi bankami in je predvideval moratorij na odplačilo glavnic in obresti do konca leta.
Takšen odstop od sporazuma namreč pomeni, da njegova veljavnost preneha tudi za vse ostale podpisnike, razen če se ti ne dogovorijo drugače. Ob tem Šlamberger poudarja, da prekinitev veljavnosti moratorija lahko resno ogrozi izvedbo načrta finančnega prestrukturiranja v postopku prisilne poravnave.
MLM je od 26. aprila v postopku prisilne poravnave. Družba je imela konec marca skupno za 74,16 milijona terjatev. Navadnim upnikom predlaga 50-odstotno poplačilo terjatev najpozneje v štirih letih po pravnomočno potrjeni prisilni poravnavi. Pravnomočni sklep o potrditvi prisilne poravnave naj bi bil po oceni uprave v veljavi v drugem polletju, skrajni rok poplačila pa bi bil v drugi polovici leta 2017.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.