"Za Mip ni možna druga rešitev kot začetek stečajnega postopka oziroma v najboljšem primeru prisilne poravnave. Kako se bo zadeva odvila, bomo videli na ponedeljkovi seji nadzornega sveta, ko bo predstavljena pričakovana rešitev s strani vršilcev dolžnosti uprave," je dejal Srečko Čater, Mipov nadzornik, kjer zastopa interese delavcev, sicer tudi predsednik Sindikata kmetijstva in živilske industrije Slovenije.
Delavci Mipa uvedbi stečajnega postopka nasprotujejo, saj menijo, da še obstaja možnost ohranitve zdravega dela družbe Mip. Zato so na seji sveta delavcev v Novi Gorici nadzornike in upravo v odstopu pozvali, naj storijo vse, da bi se Mip izognil stečaju. "Delavci Mipa želimo, znamo in hočemo delati!" je poudarila predsednica sveta delavcev Vesna Pipan.
Na seji so po njenih besedah sprejeli tudi sklep, da Mipovi zaposleni in sindikat predstavnikoma delavcev v nadzornem svetu ne dajeta soglasja za podporo morebitne uvedbe stečajnega postopka. Prav tako so pozvali vodstvo v odstopu, da do roka konzorciju šestih bank upnic dostavi zahtevane bančne podatke. Banke upnice naj bi namreč o konverziji terjatev znova razmislile po proučitvi revidiranega poročila o poslovanju Mipa, za kar se rok izteče 31. marca.
"Na osnovi videnega in poročila državnega sekretarja je zelo malo možnosti, da bi banke pristale na ta scenarij," pravi Čater, ki skoraj ne vidi več možnosti, da bi banke upnice svojih več kot 70 milijonov evrov terjatev spremenile v preko 75-odstotni lastniški delež v Mipu.
Vodstvo Mipa v odstopu uradni odgovor bank pričakuje do ponedeljka, sicer bo nadzornikom predlagalo kako drugo metodo finančnega prestrukturiranja Mipa. Kakšna je ta metoda, koordinator skupine Mip v odstopu Vojteh Volk – kljub povabilu se uprava v odstopu seje sveta delavcev ni udeležila – ni želel razkriti.
700 jih še čaka na prvo letošnjo plačo
Čater tako že razmišlja o potezah sindikata ob uvedbi morebitnega stečaja Mipa. "Gotovo je v slovenskem prostoru kakšno sorodno podjetje, ki bi Mip, čistega dolgov in preteklosti, odkupilo. Delali bomo v tej smeri, da čim več delavcev ohrani svoje delo na osnovi prevzemov," je poudaril.
Nekateri Mipovi delavci, člani sindikata, so medtem že pooblastili sindikat, da v njihovem imenu začne postopek za izredno odpoved delovnega razmerja po krivdi delodajalca. Preko 700 zaposlenih v skupni Mip v Sloveniji namreč še vedno čaka na prvo letošnjo plačo.
Po besedah sekretarja posoške enote Sindikata kmetijstva in živilske industrije Slovenije Bogdana Likarja, ki se je tudi udeležil zbora delavcev novogoriškega Mipa, so zaposleni še pripravljeni potrpeti. "Za delavce bi bila najboljša rešitev, da bi Mip ponovno zaživel. Nismo še vrgli puško v koruzo, a smo vsak dan bližje temu, da bo šel Mip v stečaj," je poudaril.
Sicer pa bodo v sindikatu poskušali pomagati zaposlenim, pomoč delavcem pa so danes ponudili tudi v novogoriškem območnem združenju Rdečega križa. Kot je povedal sekretar združenja Aleš Markočič, se je nanje obrnilo že manjše število delavcev, ki so v veliki stiski. Rdeči križ jim lahko pomaga s prehrambnimi paketi in finančno pomočjo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.