Nadzorni svet novogoriške družbe Mip je na današnji seji v Ljubljani soglašal s predlogom uprave za uvedbo stečaja družbe, pri čemer pa je uprava predlagala, da bi se oblikovala nova družba, ki bi od stečajnega upravitelja najela vitalne dele podjetja, sta povedala predsednik nadzornega sveta Miran Žilavec in koordinator skupine Mip Vojteh Volk.
"Uprava je predlagala nadzornemu svetu, naj poda svoje mnenje o predlogu za stečaj. Nadzorni svet je k temu predlogu dal pozitivno mnenje," je po seji nadzornikov dejal Žilavec. Kdaj se bo začel stečajni postopek, je po njegovih besedah odvisno od tega, kako bo uprava pripravila predlog, da bo popoln in v skladu z zakonom. "Kaj se bo zgodilo z zaposlenimi, je samo po sebi umevno. Gre za zelo problematičen socialno-ekonomski primer, a mimo tega ne moremo," je dejal Žilavec.
Stečaj je vedno najslabša oblika, tako za delavce kot lastnike, je dejal Volk. "Nadzornemu svetu smo predlagali, da se nemudoma organizira podjetje, ki bi od stečajnega upravitelja prevzelo v najem vitalne dele oziroma celotno družbo, vse tovarne in začelo normalno s proizvodnjo," je povedal.
Po njegovih besedah je to trenutno najbolj primerna oblika, da se ohranijo delovna mesta, blagovna znamka, trg ter vse pogodbe s trgovci tako doma kot v tujini. Če ne bi ohranili proizvodnje, bi izgubili vsa veterinarska, sanitarna dovoljenja, pogodbe, kar bi pomenilo, da bi za vrnitev na trg potrebovali od tri do štiri milijone evrov.
Banke, ki imajo v družbi svoje naložbe, morajo biti po Volkovem mnenju zelo zainteresirane, da se proizvodnja ohrani, saj da bodo s tem njihove naložbe več vredne. "Vse naložbe, ki jih imajo banke v Mipu, so zavarovane s hipoteko. Če bodo to prodajale, bodo iz mase iztržile mnogo več, če bo podjetje delujoče, kot če podjetje prodajo v nedelujočem stanju," pravi Volk.
Predlog uprave je po njegovih besedah nastal skupaj z delavci, ki ne želijo, da bi šlo podjetje v stečaj, saj želijo delati in ohraniti podjetje.
Novo podjetje mora nekdo ustanoviti, nato bo od starega Mipa najelo proizvodnjo, podjetje se lahko tudi dokapitalizira. "Pomembno je, da blagovna znamka ne izgine s polic," pravi Volk, ki je prepričan, da je moč najti investitorje. Banke so lahko lastnice podjetja in nato svoje naložbe v družbi vzdržujejo z najemom, meni.
O tem, ali se čuti odgovornega, je Volk dejal, da se vsak menedžer čuti odgovornega in tudi je odgovoren. "Ko smo prišli v Mip in Pomurko, sta bili to razmeroma zelo zadolženi podjetji, tehnološko nesodobni in bilo je treba pripraviti podjetje za evropski trg," je dejal Volk in dodal, da so izkoristili prvo finančno perspektivo (s 40 odstotki nepovratnih sredstev) in vložili v posodobitev tehnologij.
Ko so te investicije načrtovali, so jih banke potrdile in "nismo brezglavo investirali", pravi. Dodaja, da se je denar v času, ko so bile investicije v teku, še za enkrat podražil. "V skupini smo imeli več kot štiri milijone evrov več stroškov financiranja kot leta 2005. To je bil eden od vzrokov, da nismo uspeli izpeljati investicij do konca," pravi Volk.
Drugi vzrok je, da so leta 2006 cene surovin porasle za več kot 100 odstotkov in bi za vzdrževanje enake ravni proizvodnje potrebovali 20 milijonov evrov več obratnega kapitala. "Ta obratni kapital, ker je bilo podjetje že v slabši kondiciji, ni prišel in proizvodnja se je manjšala," je povedal.
Čeprav se tudi v živilski industriji pričakuje upad prodaje za 10 do 15 odstotkov, pravi Volk, bi izgubo na domačem trgu nadomestili na novih trgih. "Če bi dobili obratni kapital, Mip ne bi dosegel tako velike recesije," je prepričan, a hkrati priznava, da se vse naložbe v prevzeme niso pokazale za uspešne.
Družine Volk v Mipu ne bo več. "Od Mipa sem se poslovil. Če bodo potrebovali, bom povedal svoje misli, mislim pa, da smo svojo zgodbo v Mipu zaključili," je dejal.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.