Prometno ministrstvo se s slovenskim letalskim prevoznikom Adrio Airways pogovarja o morebitni državni pomoči zaradi 1,1 milijona evrov visoke izgube, ki jo je družba utrpela aprila zaradi odpovedanih letov zaradi oblaka vulkanskega prahu nad Evropo, je povedal državni sekretar na ministrstvu za promet Igor Jakomin. "Pogovori so zelo zelo na začetku, Adria je v enem dopisu obvestila ministrstvo, da predlaga sprejem takšne odločitve in konkretno pomoč," je pojasnil. Odločitev o tem bo sicer po njegovih besedah sprejeta na eni od prihodnjih sej vlade.
Slovenija podpira državne pomoči v primeru izgub letalskih družb zaradi vulkanskega prahu, a ima eno težavo – evropsko regulativo, je še dejal državni sekretar, zato je Slovenija podprla oblikovanje skupnih in jasnih meril za dodeljevanje državnih pomoči ter izrazila pričakovanje, da bo Evropska komisija čim prej pripravila ustrezne smernice, ki bodo državam članicam omogočile dodeljevanje finančne pomoči brez nevarnosti kršenja prava EU. Vendar pa so današnji sklepi ministrov o tem vprašanju po Jakominovih besedah precej ohlapni in nezavezujoči za Evropsko komisijo. Prometni ministri so namreč le spomnili na "obstoječ pravni okvir, ki se uporablja v primeru morebitnih ukrepov podpore držav članic". Zato je državni sekretar povedal, da Slovenija ne bo čakala na usmeritve Evropske komisije, temveč bo postopala "skladno z zakonodajo naprej v čim krajšem času".
Nekatere države sicer niso podprle državnih pomoči letalskim družbam zaradi vulkanskega prahu, češ da je to industrija kot vsaka druga. A evropski komisar Siim Kallas je po Jakominovih besedah jasno povedal, da naravna nesreča ni enakovredna človeški napaki, zato ta industrija ne sme trpeti posledic.
Slovenija je sicer v razpravi izpostavila tudi, da podpira prilagoditev načina plačevanja priletnih pristojbin v okviru možnosti. "Naše mnenje je, da letalski prevozniki zaradi krize z vulkanskim prahom ne bi smeli biti prizadeti pri dodeljenih slotih," je menil Jakomin. Pri tem gre sicer za predlog evropskega komisarja za promet za kratkoročno pomoč letalskim družbam tako, da letalskim prevoznikom za določen čas ne bi bilo treba plačevati pristojbin kontrolorjem letenja. Nad tem predlogom naj države članice danes ne bi bile preveč navdušene. Jakomin je na vprašanje, ali Slovenija razmišlja o tej možnosti, odgovoril, da je to pravzaprav en način državne pomoči, ker je kontrola zračnega prostora v Sloveniji podjetje, ki je 100-odstotno v vladni lasti. A odločitve v povezavi s tem še niso bile sprejete.
Skupna ocena 2,5 milijona evrov izgub v letalski industriji sicer poleg izgub Adrie Airways zajema še izgube letališča Maribor in v zelo majhnem znesku letališča v Portorožu, kontrole zračnega prostora v Sloveniji in vseh preostalih izvajalcev letalskega prometa.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.