Gospodarstvo

Ministrstvo pripravilo kodeks razmerij v prehranski verigi

Ljubljana, 06. 04. 2011 11.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na ministrstvu za kmetijstvo naj bi pripravili osnutek kodeksa, s katerim želijo urediti razmerja v verigi preskrbe s prehrano. V kodeksu piše, kaj vse bi smel trgovec zaračunati dobavitelju. Kmetje pa naj bi dve tretjini izdelkov prodali slovenskim podjetjem.

podražitve
podražitve FOTO: Kanal A

Ministrstvo za kmetijstvo je pripravilo delovni osnutek kodeksa dobre prakse v verigi oskrbe s hrano, poroča Dnevnik. S kodeksom želijo na ministrstvu urediti razmerja med trgovci, živilci in kmeti, čeprav se le ta bolj osredotoča na odnos med dobavitelji in trgovci.

Kodeks, ki se bo verjetno še spreminjal, saj je to šele osnutek, predvideva, da bi morala biti v pogodbi med dobaviteljem in trgovcem navedena neto neto cena proizvoda. To je končna cena, ki jo za proizvod dobi proizvajalec, če se odštejejo vsi popusti, rabati, marže, bonitete in drugo.

Poleg tega pa naj bi urejal skrajni rok za plačilo proizvodov, ki ne bi smel biti daljši od 12 dni za sveže proizvode, 20 dni za zamrznjene proizvode in 30 dni za vse druge.

V kodeksu naj bi bilo v priporočilih zapisano tudi, kaj vse bi smel trgovec zaračunati dobavitelju. Dobavitelju bi smel zaračunati stroške ravnanja z odpadno embalažo in nadomestilo za uvajanje novih izdelkov. Na izrecno željo dobavitelja pa tudi prispevek za humanitarne akcije. Trgovec pa dobavitelju ne bi smel izstavljati dodatnega računa glede na položaj njegovih izdelkov na prodajni polici. Poleg tega pa ne bi smeli dobaviteljem zaračunati stroškov povečanja prodajnih prostorov, širitve trgovske mreže, odprtja ali obnove trgovin, promocije trgovskih blagovnih znamk, še piše časnik.

Poleg tega pa naj bi bilo zapisano tudi, da naj bi se kmetje in njihova združenja zavezala, da bodo najmanj dve tretjini svoje kmetijske proizvodnje prodala predelovalnim podjetjem, ki imajo sedež v Sloveniji. Vendar pod pogojem, če je povpraševanje po njih in če je razumna cena, še piše časnik.

Za spoštovanje kodeksa pa naj bi vzpostavili tudi neke vrste nadzor. Ni pa še določeno, kakšen. Med možnostmi se omenja agencija za varstvo konkurence,ali poseben varuh pravic udeležencev v oskrbi s hrano.

Kmetijski minister Dejan Židan je sicer že pred časom napovedal, da nameravajo na ministrstvu urediti razmerja v verigi oskrbe s prehrano s priporočili. Če to ne bi zaleglo, pa bi razmerja lahko uredili celo z zakonom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Adolph
07. 04. 2011 13.14
PETLETNI PLAN . . . in potem pridejo zivilske karte . . .. . .
Pandemia
07. 04. 2011 12.51
to je dobro kar delajo. Potrebovali bi pa še kodeks koliko v % lahko država z raznimi kontrolami itd vpliva na ceno. Ker danes se proizvodnja kar draži zaradi nekih certifikatov kakovosti, inšpektorji itd in država lupi vsako podjetje po par % normalno še ddv in davek na dobiček. Podjetja so zmatrana in ne zdržijo več. Primer zdravega podjetja: Vsi delavci bi radi zaslužili čim več-do tu vse ok. Zakaj pa država hoče zmeraj več. namesto da bi urejevali vse papirje in vse potrebe za proizvajalca brez plačno so oni eni od najdražjih za svoje storitve. Računovodstvo: moj predlog: DURS mora naredit program, kateri bo enoten za vse in bo seveda brezplačen in ga dobiš takoj ko ustanoviš podjetje. Rabijo denar-potem naj tudi zato delajo, ne pa da dajo nam še knjigovodstvo-naj nam jo oni rešujejo in nebo nobenega utajanja in podobno. Tako bi se 99% malih podjetji rešilo tega fiksnega priseska na podjetju. Te službe so totalno za časom. Imamo PC vsi in iz baze se lahko dela za vse. Vsak mali sp plačuje vsaj 100€ na mesec za te priseske x 100000 pa je 10 miljonov na mesec, kateri zaustavlja konkurenčnost. Konkurenčnost lahko reši samo država, ker dejansko smo nekonkurenčni zaradi njih, ker surovine kupujemo na svetovnih trgih in stroje imamo enako ket konkurenca in plače bistveno majnše in smo vseeno dražji. pomeni da je tukaj še kaka pipica katera ni zaprta in to niso ljudje ampak država.
Brabus
06. 04. 2011 15.12
Trgovec je trgovec že tisočletja in tako bo tudi v bodoče. Nikomur še ni šlo slabo, pač malo navije ceno, nekdo bo že kupil .
User579777
06. 04. 2011 13.12
naj si s tem obrišejo ...,
User111430
06. 04. 2011 13.10
Rešitev požrešnosti je EDINO možna z 80.procentno obdavčitvijo marž trgovcev, ki presegajo 25. procnentov! Škoda črnila za dobre namene v državi za katero se niti družbeni red ne da definirati.
User252232
06. 04. 2011 13.01
Zelo dobro zastavljeno samo zakona žal ne bodo mogli sprejeti ker so prehrambeni lobiji v Sloveniji preprosto premočni,ter močno finančno podpirajo volilne kampanje,ter politike.Kot je pri nas v praksi zadnje čase pa bodo padle tudi težke podkupnine.Trgovce bi morali bojoktirati na celi črti.Živlici in kmetje naj naredijo zadruge v katerih se bodo kupovala živila brez 300% marž trgovcev, ki na ta račun lepo bogatijo.Sadje in zelenjava pri nas (če primerjamo s cenami v avstiji) je za Avstrijce 2-3.kvalitete,cene so iste pri nas pa jo prodajajo za 1 .klaso.
User340057
06. 04. 2011 12.36
prehranska veriga gre takole- navrhu je vlada ,politiki, tajkuni, vojska in policija razne nepotrebne institucije in službe...itd- vsi skupaj pa žrejo skubijo in ropajo navadnega človeka. dosegli so že 99.9% učinek in zelo kmalu se bodo morale zgoditi drastične spremembe v evoluciji slovenskega naroda.
Adolph
06. 04. 2011 12.30
Se en par let ,Slovenci, pa boste lahko kupovali na karte, ali pa na crnem trgu . . . . sami ste si krivi . . ..
User273153
06. 04. 2011 11.45
Končno.... Skrajni čas da se kodeks spremeni, in še lepše bi bilo, če bi vse to bilo uzakonjeno... Kmetje bodo preživeli in veliki trgovci bodo končno dobili konkurenco... Ne samo cenovno ampak predvsem kvalitativno.. Raje dam evro več in vem da je zraslo na naši zemlji kot pa neko hiperproduktivno solato dvomljivega izvora...