
Ministrstvo za delo je danes predstavilo dokument Za dostojno delo, s katerim želi po besedah ministrice Anje Kopač Mrak postaviti podlago za "širšo razpravo" med vsemi deležniki. Kot je poudarila na današnjem posvetu, dokument ne vsebuje rešitev za težave na trgu dela, a pričakuje, da bodo s socialnimi partnerji uspeli oblikovati primerne ukrepe.
V dokumentu so na ministrstvu povzeli stanje na trgu dela ter pripravili nabor ukrepov, "ki lahko kot paket predstavljajo preboj naprej".
Po besedah ministrice je reforma trga dela iz leta 2013, ki je ciljala na zmanjšanje segmentacije med pogodbami za določen in tistimi za nedoločen čas, prinesla rezultate, a so se od takrat na trgu dela pojavili novi izzivi, predvsem razkorak med zaposlenimi, ki delo opravljajo na podlagi pogodbe o zaposlitvi, ter tistimi, ki delo opravljajo v drugih oblikah dela.
Kopač Mrakova je poudarila, da se bodo morali za reševanje problematike zavzeti vsi socialni partnerji in rešitve oblikovati skupaj.
Cilj: zmanjševanje prekarnega dela in preprečevanje nezakonitih atipičnih oblik dela
Za zmanjševanje prekarnosti in preprečevanje nezakonite uporabe atipičnih oblik dela so na ministrstvu predlagali nekaj ukrepov, med drugim učinkovitejši nadzor, ki vključuje višje globe za kršitelje in ureditev delovanja inšpektorata za delo in finančne uprave. Inšpektorat bi lahko tako na primer delodajalcu naložil sklenitev pogodbe o zaposlitvi.
Ob tem želijo odpraviti tudi vzroke za uporabo atipičnih oblik dela, na primer z večanjem fleksibilnosti pri zaposlovanju oz. odpuščanju. Želeli bi preučiti ustreznost razlogov za odpoved pogodbe o zaposlitvi, okrepili bi aktivne politike zaposlovanja.

Seveda ob tem ne gre brez zmanjšanja stroškov dela oz. prestrukturiranja obdavčitve dela. "Glede na obstoječo razporeditev davčnega bremena med delavci in delodajalci je smiselna razbremenitev obdavčitve na delavčevi strani, kar je mogoče doseči s prilagoditvijo dohodninske lestvice ali selektivnimi prilagoditvami višine posameznih prispevkov delavcev za socialna zavarovanja," so zapisali na ministrstvu.
Ministrica je še poudarila, da bodo na trgu – tudi zaradi različnih narav dela – vedno obstajale atipične oblike dela, zaradi česar bi bilo treba prilagoditi sisteme socialne varnosti, da bi ti v kar največji meri zagotavljali socialno varnost tudi takšnim zaposlenim.
Počivalšek: Podjetja morajo imeti možnost dihanja s trgom
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki je prav tako sodeloval v razpravi, je pozdravil napore ministrstva za delo, ob tem pa poudaril, da morajo imeti podjetja "možnost dihanja s trgom", kar bi dosegli z večjo fleksibilnostjo na trgu dela.
Spomnil je še na omenjeno reformo iz leta 2013, zaradi katere se kljub povečanju fleksibilnosti ni povečalo odpuščanje med delodajalci. Po njegovih besedah obstaja tudi neposredna povezava med večjo fleksibilnostjo in nižjo stopnjo brezposelnosti med državami članicami EU.
Seveda pa socialne partnerje pri rešetanju problematike čaka hud izziv, saj se pogledi delodajalcev in sindikatov, kako to problematiko reševati, precej razlikujejo. Oboji so sicer pozdravili začetek razprave ter nujo po reševanju problematike in nujo po previdnosti in premišljenosti sprejemanja sprememb.
Batagelj: Od žene se lahko ločim, od delavca pa ne, brez dokazovanja na sodišču
Predsednik uprave podjetja Postojnska Jama Marjan Batagelj je ponovil Počivalškovo žejo po večji fleksibilnosti na trgu dela in opozoril, da bi morali ob dostojnem govoriti tudi o dobrem oz. slabem delu. Ob tem je poudaril, da delodajalci podpirajo visoke kazni za tiste, ki bi zakonodajo kršili.
"Zame je smešno to, da se lahko še od žene ločim, ne morem se pa od delavca, brez da bi to dokazoval na sodišču – z zelo veliko verjetnostjo, da bom spor izgubil," je ponazoril.
"Če se bomo zapletali v nepomembne stvari, bomo spregledali bistvo dokumenta, ki je dobro, saj se želi z njim na trgu dela ustvariti red," je še opozoril Batagelj.
Na drugi strani pa so sindikati opozorili, da bi bilo treba pri uvajanju ukrepov prisluhniti prav prekarnim delavcem. Ob tem je predsednik ZSSS Dušan Semolič iz občinstva opozoril, da se ne gre zanašati, da bo sklicevanje na večjo fleksibilnost rešilo ta problem.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.