Že nedeljska misel na dolg seznam delovnih obveznosti, ki zaposlene čakajo v ponedeljek, mnogim povzroča nelagodje in stresen vstop v nov delovni teden. Po mnenju strokovnjakov to številne ljudi demotivira in tudi zato ob ponedeljkih niso tako produktivni, kot bi si sami želeli ali se od njih pričakuje.
Z manj stresa v nov teden
Vplivneži in drugi uporabniki družbenih omrežij so kot odgovor na to v zadnjih tednih popularizirali nov trend. Termin 'bare minimum Mondays' najbolj povezujejo z ameriško vplivnico Mariso Jo Mayes, ki je že od marca lani na TikToku objavljala posnetke na to temo, a so postali viralni v zadnjih tednih. S svojimi 154.000 sledilci je delila niz videoposnetkov, kako počasi stopiti v delovni teden. Do poldneva brez velikih sestankov in projektov, le najnujnejše naloge, sama pa si med delovnim časom (doma) privošči tudi nekaj razvajanja, denimo nego obraza. Zahtevnejše zadolžitve opravi v preostalih dneh delovnega tedna.
"Dala sem si dovoljenje, da ob ponedeljkih opravim samo najmanjšo nujno količino dela, in počutila sem se čarobno. Naenkrat nisem bila več preobremenjena in sem celo storila več, kot sem pričakovala." 29-letnica se je v preteklih letih soočala s stresom in izgorelostjo, zato je zapustila službo v podjetju za proizvodnjo medicinske opreme. A tudi ko je postavila svoje zagonsko podjetje, se stres ni zmanjšal, saj je nadaljevala z enakimi vzorci. "Pogosto sem bila že ob nedeljah tesnobna in sem se vsak ponedeljek zbujala v stresu, zasuta s seznami zadolžitev. Ker vseh nisem uspela opraviti, sem s slabo voljo nadaljevala skoraj ves teden." Zato se je odločila za nov pristop, ki – kot pravi – pri njej deluje, in v preostanek tedna vstopa z veliko večjim zanosom.

Profesionalna lenoba?
Trend minimalističnega ponedeljka se je kot požar razširil po družbenih omrežjih med več deset tisoč uporabnikov, zlasti med mladimi, tako imenovanimi pripadniki generacije Z (ljudje, rojeni približno med letoma 1995 in 2010). Hkrati pa je sprožil plaz kritik, zlasti s strani šefov podjetij in pripadnikov starejših generacij. "Ljudje ne želijo več delati, to je lenoba!" so nekateri izmed očitkov. Še več: "To je profesionalna lenoba."
Tudi tiktokerka Jo Mayes pravi, da prejema številna sovražna sporočila. "Če je to, da me označijo za leno, cena, ki jo moram plačati, da sem bolj vesela in zdrava ter produktivnejša nasploh, sem to pripravljena sprejeti," odgovarja na kritike.
Novi pristopi mlade generacije Z
Psihologinja Maša Tonković Grabovac izpostavlja: "Že tako je znano, da ponedeljki niso najbolj produktivni dnevi v tednu, ampak to velja za torke. Prav tako se na mnogih področjih za zelo uspešnega izkazuje štiridnevni delovni teden. Če zaposlenim damo avtonomijo, da delo opravljajo v ritmu, ki njim odgovarja, in je pri tem končni cilj uspešno dosežen, je to povsem v redu. Dokler to seveda ne preraste v brezdelje."
Da se je trend prijel predvsem med generacijo Z, strokovnjakov ne čudi, saj za pripadnike te mlade generacije velja, da več pozornosti posvečajo ravnovesju med službenim in zasebnim časom ter mentalnemu zdravju nasploh.
Priljubljen med mladimi je tudi trend, imenovan 'tiha odpoved' (ang. quiet quitting), pri čemer zaposleni ves delovni čas opravlja samo tisto, kar je nujno treba, in čisto nič več.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.