
Sekcija za javni potniški promet v linijskem in prostem cestnem prometu je že lani na ministrstvo za promet naslovila pobudo o znižanju prodajnih cen avtobusnih vozovnic. Zaradi neodzivnosti ministrstva je oktobra napovedala protest avtobusnih prevoznikov, ki je bil kasneje preklican zaradi obljube o pripravljenosti ministra za promet Radovana Žerjava na pogovore. ''Po več kot štirih mesecih pa smo še vedno na začetku, ustrezne rešitve problematike še vedno ni,'' so zapisali v sporočilu za javnost.
Avtobusni prevozniki so izpostavili tudi odgovornost ministrstva za zagotavljanje finančnih pogojev, ki bodo omogočali ekonomsko upravičeno izvajanje javnega linijskega prevoza potnikov. Stroški poslovanja avtobusnih podjetij so se namreč samo v obdobju enega leta povišali v povprečju za 9,7 odstotka. Zahtevo po dvigu normirane stroškovne cene in kompenzaciji sekcija utemeljuje tudi z določbami obstoječih zakonskih aktov in podpisanimi pogodbami z avtobusnimi prevozniki.
1. Že od leta 1995 se javni potniški cestni promet zmanjšuje v povprečju za 10 odstotkov letno in sicer iz 121 milijonov prepeljanih potnikov v letu 1995 na 37 milijonov prepeljanih potnikov v lanskem letu.
2. V Avstriji stroški prevoza z javnim prevozom predstavljajo le tri odstotke povprečne plače zaposlenega. V Sloveniji mora uporabnik javnemu avtobusnemu prevozu nameniti kar 10 odstotkov svoje povprečne plače.
3. Zaradi nerazvitosti javnega prevoza v Sloveniji po izdatkih namenjenih za prevoz presegamo povprečje EU25 za dobrih 17 odstotkov.
4. Cena goriva (običajen strošek, ki ga upošteva povprečen Slovenec, ki se vozi v službo z osebnim avtomobilom) je bistveno nižja od cene mesečne vozovnice v javnem cestnem potniškem prometu
5. V obdobju zadnjega leta so se stroški poslovanja avtobusnim prevoznikom povišali v povprečju za 9,7 odstotka, povišanje stroškov poslovanja zato povzroča nerentabilno poslovanje večine avtobusnih prevoznikov.
''Dejstvo je, da so člani sekcije nad neuspešnostjo in neučinkovitostjo reševanja nakopičenih problemov ogorčeni. S strani ministrstva so pričakovali predlog, ki bi vsaj kratkoročno rešil njihov položaj. Sekcija se je zato odločila za uporabo skrajnega sredstva - izvedbo protestnega mimovoza avtobusov. Protestni mimovoz avtobusnih prevoznikov je načrtovan za 26. marec med 9. in 10. uro mimo prometnega ministrstva.''
Člani Sekcije za javni potniški promet v linijskem in prostem cestnem prometu nameravajo 26. marca izraziti svoje ogorčenje nad neuspešnostjo reševanja problematike javnega potniškega prometa. ''Ministrstvo za promet kljub štirimesečnim pogovorom o možnih ukrepih za rešitev slabega položaja javnega cestnega potniškega prometa v Sloveniji do današnjega dne ni našlo ustreznih rešitev. Pobuda Sekcije za potniški promet v linijskem in prostem cestnem prevozu v okviru GZS-Združenja za promet o znižanju prodajnih cen vozovnic v avtobusnem prometu še vedno ostaja le na papirju! Med kratkoročnimi ukrepi, ki jih avtobusni prevozniki pričakujejo, pa je tudi dvig zneska normirane stroškovne cene za 0,16 evra na kilometer, to je iz 1,64 na 1,80 evra na kilometer, in dvig zneska kompenzacije za 0,16 evra na kilometer, to je iz 0,271 na 0,431 evra na kilometer."
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.