Po posredovanju Društva za pravno državo so se v NLB, KBM, Abanki Vsipa in Banki Celje odločili povrniti provizije, ki so jih na podlagi kartelnega dogovora zaračunavali od 20. februarja do 18. junija 2006 ob dvigih na bankomatih drugih bank.
Nekatere banke v Sloveniji so ohranile tovrstne provizije, katerih zaračunavanje samo po sebi ni nezakonito. Nezakonit je bil zgolj dogovor med četverico bank o enakih provizijah. Nadomestila še zaračunavajo, vendar se zdaj med bankami razlikujejo. V nobeni banki sicer niso hoteli razkriti, koliko letno poberejo s provizijami, "saj gre za poslovno skrivnost". A če so pred štirimi leti štiri banke v štirih mesecih od komitentov pobrale štiri milijone preplačanih provizij, verjetno dobro služijo.
V Abanki je provizija za dvig na bankomatu druge banke v Sloveniji in za dvig v tujini v državah z evrom 0,46 evra. Na bančnem avtomatu zunaj evropske monetarne unije ob dvigu zaračunajo od 1,96 do 20 evrov, na bančnem okencu ali PLOS-u druge banke pa 1,96 evra.

V Banki Koper je provizija za dvig na drugem bankomatu v Sloveniji ali v tujini v evro območju pol evra, v državah, kjer nimajo evra, pa 2,5 evra. V banki za dvige na bankomatih, ki niso v njeni lasti in so v evro območju, ponuja pavšalno nadomestilo 1,50 evra mesečno, v katerega je vključeno neomejeno število dvigov.
V Banki Celje provizije ne zaračunavajo za dvig na lastnih bankomatih in na bankomatih NLB. Na drugih pa banka zaračuna 50 centov provizije. Taka cena valja tudi za dvige v državah evro območja, v ostalih pa vam bodo odtegnili kar 2,70 evra.
Imetniki računov pri banki Sparkasse opravljajo brezplačne dvige na vseh bankomatih tako v Sloveniji kot v celotnem evro območju. Nadomestilo za dvig na bankomatih v državah, kjer ni evra, ter na pošti in drugje, kjer opozarjajo na obračun provizije, znaša odstotek od zneska dviga oziroma minimalno 1,67 in maksimalno 12,52 evra.
V Banki Voksbank komitentom omogočajo, da na bankomatih drugih bank v Sloveniji in v državah z evrom gotovino dvigujejo brezplačno. Tudi v Deželni banki Slovenije ne zaračunavajo provizije za dvigovanje gotovine na bankomatih drugih bank v Sloveniji in v tujini v evro območju. Za dvig gotovine zunaj evro območja pa mora komitent plačati 1,80 evra.
- Abanka: 250,
- Banka Koper: skoraj 100,
- Banka Sparkasse: 10,
- Banka Volksbank: 10,
- Deželna banka Slovenije: 38,
- Gorenjska banka: 57,
- Hypo Alpe-Adria-Bank: 39,
- KD Banka: 3,
- Nova KBM: 254,
- NLB: 716,
- Poštna banka Slovenije: 23,
- Probanka: 21,
- Raiffeisen banka: 23,
- SKB: 101 in
- Unicredit banka Slovenija: 32.
Pri dvigu na bankomatu druge banke v Sloveniji komitent plača 0,42 evra, če je v bližini bankomat Gorenjske banke. Ker je kriterij bližina njihovega bankomata, provizijo zaračunavajo "le" na 212 od 1732 bankomatov v Sloveniji. Medtem je provizija v državah z evrom 0,42 evra, v tujini zunaj evro območja pa je odstotek od zneska oziroma minimalno 2,73 evra.
V Hypo banki nimajo provizij. Dvig gotovine na vseh bančnih avtomatih v Sloveniji in državah z evrom je za komitente KD Banke brezplačen, dvig na bankomatih zunaj evro območja pa znaša odstotek od zneska dviga, kar je minimalno 1,7 evra, maksimalno pa 20,85 evra. Enaka tarifa je, če stranka dvigne denar na bančnem okencu ali na POS-terminalu v drugi banki.
Gotovinski dvigi so za komitente Nove KBM brezplačni na bankomatih banke in na bankomatih Poštne banke Slovenije. Drugje morajo plačati 0,45 evra provizije za dvig. Plačila so oproščeni imetniki bančnega računa študenta, dijaka in osnovnošolca. Zasebniki in pravne osebe za gotovinski dvig s plačilno kartico na bankomatih druge banke plačajo 1,76 evra. V tujini, kjer ni evra, je provizija 2,75 evra.
V NLB je dvig gotovine na drugem bankomatu v Sloveniji in v tujini v evrih ali švedskih kronah 0,47 evra, v državah brez evra pa odstotek od zneska oziroma od 1,67 do 20,86 evra. Komitent Poštne banke Slovenije mora za dvig na bankomatu druge banke ter v državah z evrom in švedskimi kronami plačati 0,33 evra. Nadomestila ne plačujejo imetniki bonitetnih, študentskih in dijaških računov. Za kartice z odloženim plačilom je nadomestilo višje, in sicer pet odstotkov zneska dviga oziroma minimalno 5,84 evra. Dvigi brez evra stanejo 2,5 evra.

V Probanki je prvih pet dvigov in vpogledov v stanje brezplačno, vsak naslednji dvig v mesecu se obračuna v višini 0,38 evra. V državah, kjer ni evra, zaračunajo 1,3 odstotka od zneska dviga oziroma najmanj 2,5 evra. Za stranke Raiffeisen banke je dvig gotovine na bankomatih drugih slovenskih bank s kartico Activa ali Maestro brezplačen. Njihove stranke imajo brezplačne dvige tudi v državah z evrom, v tujini, kjer ni evra, pa plačajo 2,5 evra po dvigu. Za dvig s kartico Activa MC pa morajo plačati pet odstotkov od dviga oziroma minimalno pet evrov.
Za komitente SKB banke je prvi dvig na bankomatu druge banke v evro območju brezplačen, vsi nadaljnji dvigi pa so 0,52 evra. Na bankomatih v državah brez evra zaračunajo odstotek od zneska dviga, kar je od dva do 21 evrov.
V Unicredit banki Slovenija zagotavljajo brezplačno dvigovanje gotovine na vseh bankomatih v Sloveniji, v državah evropske monetarne unije in na UniCredit bankomatih v evropskih državah brez evra. V slednjih je dvig na drugih bankomatih odstotek zneska, kar je od dva do 21 evrov.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.