
Nekdanji finančni direktor Enrona Andrew Fastow bo zaradi goljufij, ki so privedle do propada tega ameriškega energetskega giganta, šest let odsedel za zapahi.
Proces se je zanj končal relativno dobro, saj so se njegovi odvetniki s tožilci sprva pogodili za deset let zaporne kazni. Sodišče pa je nato kot olajševalno okoliščino upoštevalo njegov trud, da bi pomagal tistim, ki so zaradi škandala v Enronu izgubili svoje prihranke in se odločili za tožbo, ter njegovo sodelovanje s tožilstvom.
Fastow proti nadrejenim
Fastow je bil prava zvezda procesov, povezanih z Enronom. Njegovo pričanje je pomagalo obsoditi ustanovitelja podjetja Kena Laya in nekdanjega generalnega direktorja Jeffa Skilinga. Fastow je namreč trdil, da je goljufal z njuno odobritvijo, Lay in Skilling pa sta vztrajala pri tem, da nista vedela nič in da je za vse skupaj kriv le Fastow. Porota je verjela tožilstvu in niti 38 milijonov dolarjev porabljenega denarja za najboljšo obrambo, ki jo lahko kupi denar Layu in Skillingu ni pomagalo do odrešilne sodbe. To se v ameriškem pravosodnem sistemu redko zgodi, a je bil škandal le prevelik.
Propad podjetja Enron bo namreč za vedno ostal simbol brezobzirnega ameriškega korporacijskega pohlepa. Stečaju decembra 2001 so kmalu sledila razkritja drugih podobnih škandalov in stečajev podjetij, kot so WorldCom, Tyco in Adelphia. Enron je bil ustanovljen leta 1985 in je z leti prerasel v sedmo največje ameriško podjetje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.