Ameriški računalniški gigant Microsoft se je po več letih beleženja visokih dobičkov in hkratnem stagniranju vrednosti svojih delnic odločil, da bo vendarle posegel v svoje bogate finančne rezerve in delničarjem v prihodnjih štirih letih namenil kar 75 milijard dolarjev.
Del te vsote bo Microsoft delničarjem namenil v obliki izredne dividende, del pa prek odkupa lastnih delnic.
Vrtoglavi dobički
Največji svetovni proizvajalec programske opreme na svetu je v zadnjih letih ustvarjal milijardne dobičke, k čemur so največ prispevali prodajni rezultati dveh osrednjih Microsoftovih proizvodov - operacijskega sistema Windows in pisarniške zbirke Office. Samo v poslovnem letu 2003 je Microsoft zabeležil dobrih 10 milijard dolarjev čistega dobička.
Vrednost delnic ostaja skoraj enaka
Kljub temu pa se vrednost Microsoftovih delnic v zadnjih treh letih skorajda ni spremenila - od aprila 2002 do danes se je gibala med 23 in 30 dolarji za delnico. Zaradi tega so delničarji vedno bolj pritiskali na družbo, naj vendarle kaj stori s svojimi ogromnimi finančnimi zalogami, ki trenutno znašajo 56 milijard dolarjev in za katere se pričakuje, da se bodo v prihodnje stalno povečevale.
Ker so v Microsoftu, kot zaenkrat kaže, uspeli razrešiti večino težav, ki so jih imeli zaradi številnih tožb, so se zdaj vendar lahko bolj brezskrbno odločili za korenit poseg v svoje finančne zaloge. Tako bodo konec letošnjega leta delničarji skupno prejeli 32 milijard dolarjev izredne dividende oziroma po tri dolarje za vsako delnico.
Gatesu tri milijarde dolarjev
Prvi mož Microsofta in najbogatejši človek na svetu Bill Gates bo za svoj delež v podjetju tako prejel kar tri milijarde dolarjev dividend. Kot je pojasnil, bo ta denar namenil svojemu človekoljubnemu skladu Bill&Melinda Gates Foundation. Skupaj z ostalimi vodstvenimi delavci pa je izrazil prepričanje, da bo družba v naslednjih letih beležila trdno rast.
Ta odločitev tudi kaže, da so v Microsoftu vsaj zaenkrat opustili načrte, da bi svoje finančne rezerve uporabili za kakšen večji prevzem, s katerim bi spodbudili svojo rast. Minuli mesec je Microsoft namreč najavil, da je začel uvodne pogovore za prevzem nemškega proizvajalca programske opreme SAP, kar pa je nato zaradi zapletenosti posla odpovedal.