Ko je govora o tehnoloških inovacijah, večina najprej pomisli na ZDA, znotraj te države pa na Silicijevo dolino. A pravzaprav se tehnološki ekosistemi vzpostavljajo tudi drugod po ZDA, kjer rezultate že dajejo odločitve mest, da ne bodo le nemo gledala, kako se težišče razvoja seli na relativno majhno področje.
Eno takih mest je Chicago, za New Yorkom in Los Angelesom tretje najbolj naseljeno mesto v ZDA. V mestu, kjer v metropolitanskem delu živi več kot 9,5 milijona prebivalcev, danes z zadovoljstvom ugotavljajo, da je v praksi zaživel nov pristop, ki prinaša kapital, nove talente in delovna mesta. Velik del napredka jim omogoča tudi dejstvo, da gre za mesto, kjer domuje nekaj najbolj znanih svetovnih univerz.
Samo v letu 2012 je 197 startupov iz Chicaga prejelo 391 milijonov dolarjev investicijskih sredstev. "Rast sektorja tehnoloških inovacij je bila v zadnjih petih, desetih letih, izjemna. V tej skupnosti je ogromno energije, krepi se blagovna znamka mesta, ki mu je uspelo, da so tukaj podružnice odprle družbe kot so Microsoft, Google ali Facebook," razlaga John Baum, podpredsednik organizacije WorldChicago.
Zdaj je mesto svoje izkušnje in potencial pripravljeno deliti s partnerji po svetu, pravi Baum, ki se je te dni mudil v Sloveniji.
Pri organizaciji so namreč Slovenijo, skupaj s Hrvaško in BiH, izbrali za državo, kjer bodo iskali naslednje udeležence enomesečnega prilagojenega treninga, ki se bo v Chicagu odvijal maja prihodnje leto. "K izbiri Slovenije je veliko pripomoglo dejstvo, da ima Chicago s to regijo veliko stikov, da je v Chicagu "zdrava" slovenska populacija, prav tako pa nam je bila všeč ideja, da se mesto, ki je na področju tehnoloških inovacij v vzponu, poveže z regijo, ki na tem področju prav tako šele raste," pravi Baum, ki je v Sloveniji že tudi opravil pogovore z nekaj potencialnimi udeleženci programa, namenjenega tehnološkim inovacijam, podjetništvu in izobraževanju. "Gre za recipročni program, saj je ideja, da gostitelj udeleženca iz Slovenije nato pride v Slovenijo za recimo 5 ali 10 dni, tukaj pripravi delavnice, opravi pogovore s podjetji, univerzami in skuša navezati dolgoročno sodelovanje."
Program, ki ga pri nas tokrat izvajajo v sodelovanju z ameriškim veleposlaništvom in organizacijo Ceed Slovenija, poteka sicer že od leta 2009, v tem času pa je nastalo že tudi nekaj uspešnih zgodb, poudarja Baum: "Imeli smo na primer udeleženca iz Gruzije, ki je danes vodja podružnice pravne šole iz Chicaga za Gruzijo in Armenijo. Odprtje šole je nastalo kot neposreden rezultat sodelovanja v programu." Pričakujejo, da bodo lahko v Sloveniji program nadaljevali tudi leta 2016 in 2017.
Prijave v program so odprte vse do 1. decembra. Iščejo pa udeležence stare od 25 do 40 let, z odličnim znanjem angleškega jezika, iz tehnoloških podjetij, ki so stara do največ 5 let, posameznike, ki imajo vsaj malo stika s tehnologijo ali so družbeno angažirani, delajo za nevladne organizacije, ki delujejo v podjetniškem podpornem okolju ali so sodelavci javnih inštitucij, ki delujejo na področju podjetništva (izobraževanja, zaposlovanja ...).
"Udeležence bomo izbrali do konca leta, nato bomo dva meseca posvetili iskanju organizacij, ki bi jim lahko - glede na njihovo zanimanje - ponudile največ znanja in priložnosti - od vladnih agencij, do startupov, do univerz in družb zasebnega sektorja," razlaga Baum. Izbrane udeležence čaka delovna in kulturna izkušnja, saj bodo bivali pri družinah gostiteljicah, ob koncu pa v Washingtonu srečali še udeležence drugim podobnih programov, ki se bodo izvajali v tistem času.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.