Gospodarstvo

Mesec dni za odpravo težav v NLB

Ljubljana, 31. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Uprava Nove Ljubljanske banke pričakuje, da bodo ključne težave pri prehodu na transakcijske račune uspeli odpraviti v dobrem mesecu dni. Predsednik uprave NLB Marko Voljč pa je poudaril, da so izplačila pokojnin v četrtek potekala normalno.

Predsednik uprave NLB Marko Voljč
Predsednik uprave NLB Marko Voljč FOTO: POP TV

Od konca minulega tedna deluje akcijska skupina, ki jo sestavljata dva člana uprave, Borut Stanič in Pierre Van Keirsbilck, predstavnik belgijskega solastnika v NLB - banke KBC, ter še nekateri področni strokovnjaki. Ta je pripravila akcijski načrt za odpravo nepravilnosti in pomanjkljivosti v sistemu osebnih računov, ki ga je nadzorni svet NLB na sredini seji z določenimi dopolnitvami (uprava mora kratkoročni akcijski načrt prioritetnih nalog in ukrepov dopolniti z roki in osebami, odgovornimi za izvajanje načrta, in čimprej ugotoviti dejansko usposobljenost izvajanja načrta tudi s strani dobaviteljev programske opreme) tudi potrdil.

Zaradi nastalih težav na NLB strankam ne bodo zaračunali stroškov vodenja računa za mesec junij ter stroškov Klika in Teledoma, dokler oba ne bosta dostopna 24 ur na dan, 7 dni na teden. To pa lahko traja še kakšne tri mesece, saj so se odločili, da bodo sistem Sigma zdaj dokončno in natančno stestirali ter nenazadnje ugotovili, kdo je kriv za nastale težave.

Po Voljčevih besedah na ta način uprava in nadzorni svet odgovarjata na odredbo Banke Slovenije o odpravi kršitev. "Skupina se sestaja dnevno, na sestankih pa so navzoči tudi predstavniki Banke Slovenije, ki so tekoče informirani in tudi sami sodelujejo pri ugotavljanju razmer in odpravljanju morebitnih nepravilnosti in pomanjkljivosti," je dejal prvi mož NLB. Za rešitev nastalih razmer pri uvajanju osebnih računov pa so v NLB ustanovili še eno skupino. Nadzorni svet je v začetku tedna oblikoval posebno skupino, ki dnevno spremlja razvoj dogodkov.

Keirsbilck je dejal, da se razmere v zadnjem času normalizirajo. V času izplačevanja pokojnin so podaljšali obratovalni čas in poskrbeli, da delujejo vsa bančna okenca. Vmes pa aktivno zbirajo davčne številke občanov, je dejal in dodal, da jim slednjih ni sporočilo še približno štiri odstotke imetnikov računov. Do ponedeljka je nove bančne kartice prejelo več kot 60 odstotkov komitentov. Pritožbe po njegovih besedah večinoma rešujejo v poslovalnicah, do ponedeljka pa so imeli 906 takšnih, ki jih tam niso uspeli rešiti. Od tega so jih dobro polovico do danes že razrešili, je še navedel Keirsbilck.

Revizija ustreznosti informacijskega sistema NLB

Nadzorni svet je v sredo, kot je znano, med drugim odločil, da bodo najeli neodvisno revizorsko hišo, ki bo opravila revizijo informacijskega sistema z vidika funkcionalnosti in ustreznosti platforme. Voljč predpostavlja, da bo ta ekspertna skupina iz tujine, revizijo pa bo opravila v naslednjem mesecu ali dveh. Na podlagi revizijskega poročila bo nadzorni svet nato obravnaval, kakšna je realna slika informatike v NLB nasploh ter kakšna so priporočila, kako nastale razmere izboljšati, vključno z ugotavljanjem nastalih nepravilnosti in odgovornosti za to. Hkrati pa bo poročilo podlaga nadzornikom za nadaljnje ukrepanje.

V prvem polletju za 11,7 milijarde tolarjev dobička

Nadzorniki so obravnavali tudi polletne poslovne rezultate. "Poslovanje je solidno glede na razmere, v katerih se banke doma in v svetu nahajamo," je poudaril Voljč. Skupina NLB je v prvem polletju ustvarila 11,7 milijarde tolarjev dobička pred davki, NLB pa 9,9 milijarde tolarjev. Neto obrestni prihodki so nekoliko pod načrti, zadovoljivo pa naraščajo neto neobrestni prihodki. Banka beleži dobre rezultate pri obvladovanju stroškov, je dejal Voljč in dodal, da je "zaradi padanja marž v zadnjem času potrebno biti sila racionalen pri poslovanju".

Tudi rast bilančne vsote v NLB je razmeroma zadovoljiva. V letošnjem polletju se je povečala za 92,5 milijarde tolarjev in je konec junija znašala 1711,7 milijarde tolarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10