Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes, ki je dobil nov štiriletni mandat na čelu družbe, je v oddaji 24UR ZVEČER povedal, da bomo z vlakom od Maribora do Ljubljane v manj kot uri in pol lahko prispeli predvidoma po letu 2026.
"Težava je v tem, da so danes tiri prezasedeni, zlasti zaradi obnovitvenih del. Po letu 2026 bo Ljubljana sproščena, država pa bo do takrat naredila še nekaj investicij na ostalih regionalnih in glavnih progah, predvsem v smeri povečanja pretočnosti. Na nekaterih linijah se bo pretočnost povečala za 30 odstotkov, proti Primorski tudi do 50 odstotkov. Zaradi več prostora se bodo lahko uvajali direktni vlaki med Ljubljano in Mariborom, ki bodo imeli čas pod uro in 30 minut. Uvajati jih mislimo predvsem v jutranjih in popoldanskih konicah," je napovedal.
Kakšen pa je cilj glede potovanj iz Ljubljane do Kopra? Z izgradnjo drugega tira se bo slika bistveno spremenila, pravi Mes. "Danes je ta tir ves čas zaseden s tovornimi vlaki in je za potniške zelo malo prostora, predvsem pa je izjemno počasen – vlak od Kopra do Divače izgubi skoraj 40 minut. S tem tirom se bo čas potovanja skrajšal za dobre pol ure, kar pomeni, da bi lahko bil potovalni čas med Koprom in Ljubljano pod dve uri."
Varnejša, cenejša in prijaznejša alternativa
Pa lahko železniški potniški promet zares postane alternativa avtomobilskemu – glede na to, kako smo Slovenci vezani na avtomobile? Danes z vlaki dnevno potuje okoli 60.000 potnikov, po letu 2026 jih bo po Mesovih besedah med 80.000 in 100.000. "Strinjam se, da so danes težave, nekega investicijskega manjka v preteklosti se ne da tako hitro zapolniti ali nadoknaditi. Po letu 2026 bo ta alternativa gotovo obstajala, bo cenejša, bolj varna in bolj prijazna. Potem pa je na posameznikih. Železnica in država delata vse na tem, da ljudje uporabljajo javni potniški promet, ker je cenejši in bolj varen," je zagotovil.
Opomnil je, da se na relacije Kranj–Ljubljana, Kamnik–Ljubljana, Zasavje–Ljubljana in Borovnica–Ljubljana že danes pride z vlakom prej kot z avtomobilom. "Narejen bo glavni potniški center v Ljubljani, ki bo tudi center vseh mestnih avtobusov, in praktično ni razloga, zakaj ljudje ne bi uporabljali tega prevoza."
Nov potniški center in s tem povezani izzivi
Nov potniški center v Ljubljani bo pomembno vplival na modernizacijo javnega prometa. Kaj pa nas čaka v vmesnem obdobju? Mes na tem mestu izpostavlja dva izziva – železniški promet in mestni promet po Ljubljani.
Železniški promet bo po njegovih besedah najbolj oviran prve pol leta, ko bodo podirali most čez Dunajsko cesto. "Nekaj vlakov izven konice bo ustavljalo na Tivolski postaji, organiziran bo mestni LPP prevoz od te postaje po Dalmatinovi in Slovenski do glavne železniške postaje in ta avtobus bo ves čas krožil. Nekaj vlakov, ki gredo proti Kamniku oz. Jesenicam, bo tam imelo začetno ali končno postajo." Od septembra 2024 naprej naj železniški promet ne bi bil več moten.
Glede prometa v Ljubljani pa bo v začetku leta 2024 tridnevna zapora Dunajske ceste zaradi podiranja mostu, potem pa se bo promet počasi sproščal. "Konec februarja bo že več pretočnosti, še ena tridnevna zapora bo predvidoma konec junija in tak režim bo nekje do konca avgusta. Avtomobilski promet v Ljubljani na tem delu Dunajske ceste ne bo več tako oviran, bo pa pozneje, ko se bo prenavljala Masarykova cesta, ki bo postala štiripasovnica, predvidoma nekje v letu 2025."
Mes je v oddaji povedal še, da bodo Slovenske železnice predvidoma drugo leto postale 100-odstotni lastnik skupine Nomago. Pa tudi to, da jim sodelovanje s češkim partnerjem zaenkrat omogoča, da postanejo ključni nosilci tovornega prometa in logistike v regiji. Še letos bodo objavili razpis za novih 30 lokomotiv, gre za 150-milijonsko investicijo. "Skupaj s partnerjem smo potrdili 300 milijonov investicij do leta 2027. Predvsem se fokusiramo na prevzeme v regiji – trenutno imamo fokus na Madžarsko, Srbijo in Hrvaško."
KOMENTARJI (299)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.