Gospodarstvo

Merkur zavrača Schollmayerjeve očitke

Ljubljana, 14. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po oceni Jurija Schollmayerja Bofex tudi letos posluje z milijardno izgubo. Uprava Merkurja očitke ostro zavrača.

Prodaja Bofexa je v zadnjih treh letih naraščala, pravijo v Merkurju. Tako se je v lanskem letu prodaja povečala za 13 odstotkov v primerjavi z letom 2002, v prvih devetih mesecih letošnjega leta pa za 16 odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem lani. Tako se bo tudi letošnja izguba iz rednega poslovanja Bofexa gibala v okviru izgub iz preteklih let.

Uprava Merkurja je ostro zavrnila očitke nekdanjega solastnika in direktorja družbe Bofex Jurija Schollmayerja o slabem poslovanju te hčerinske družbe Merkurja, ki naj bi po njegovi oceni tudi leto 2004 sklenila z več kot milijardno izgubo. Kot pravijo v Merkurju, podatki, ki jih je posredoval Schollmayer, temeljijo na revidiranih bilancah za pretekla leta, v katerih pa niso bile prikazane izgube, odkrite z nedavno dodatno revizijo revizijske hiše KPMG. Izguba je bila skrita v zalogah in terjatvah, česar redna revizija ni ugotovila. V Merkurju še pravijo, da bo zato letošnji rezultat Bofexa za leto 2003 obremenjen z izgubo iz preteklih let, in sicer v skupni višini milijarde tolarjev.

Schollmayer obtožil upravo Merkurja

Po Schollmayerjevi Bofex tudi letos posluje z milijardno izgubo. "Iz zelo zanesljivih virov vem, da Merkurjeva hčerinska družba Bofex tudi letos posluje z izgubo, višjo od milijarde tolarjev, čeprav predsednik uprave Merkurja Bine Kordež po svoji stari navadi, tako kot lani, v polletnih bilancah znova operira z bistveno manjšimi številkami, nekaj manj kot 400 milijonov tolarjev," pravi Schollmayer.

Jurij Schollmayer
Jurij Schollmayer FOTO: POP TV

Schollmayer je tudi zavrnil odgovornost za lansko izgubo v Bofexu in dodal, da je nekdanje vodstvo - Schollmayer je bil formalno na čelu družbe do maja 2003 - družbo vodilo odgovorno in izredno uspešno, kar dokazujejo tudi podatki o rasti podjetja, tržnem deležu, pa tudi nagrada Zlata gazela, ki jo je Bofex dobil leta 2002. Poleg tega pa Schollmayer že od začetka leta 2003 ni imel nobenih pooblastil in je celotno poslovanje vodil Kordež oz. njegovi pooblaščenci.

Sporna bilanca

Bilanco Bofexa za leto 2003 je izdelalo vodstvo Bofexa, skupaj s Kordežem, vendar pa je bilanca izredno sporna, kar se je Kordež zavedal, zato se je še pred koncem revizije, s takratno direktorico revizorske hiše Deloitte&Touche Alenko Podbevšek dogovoril, da bilanco potrdi in se nato zaposli v Merkurju kot članica uprave, je povedal Schollmayer in dodal, da je zavestno prikrivanje stanj v bilancah povsod po svetu kaznivo dejanje in se strogo sankcionira. Ob tem je navedel, da je Merkur v zadnjih letih zamenjal kar tri revizijske hiše, kar je nenavadno, poleg tega pa revizorja izbira kar uprava sama, ne pa, kot je to drugje v navadi, skupščina delničarjev.

Vnovična revizija, ki jo je Deloitte&Touche opravil letos poleti, je pokazala odstopanje od Kordeževe fiktivne bilance za skoraj 800 milijonov tolarjev, kar predstavlja skoraj polovico lanskega dobička Merkurja. Ob tem se po mnenju Schollmayerja postavlja vprašanje, ali bi se delničarji Merkurja lani odločili za tako obsežno dokapitalizacijo, če bi poznali dejanski položaj v podjetju.

Merkurju Bofexa ni uspelo prodati

"Merkur je od nas in sklada Horizonte Venture Capital kupil dobro podjetje, s pravilnim vodstvom pa bi bilo to danes še boljše," je povedal nekdanji solastnik Bofexa.

Schollmayer je govoril tudi o svoji prevzemni ponudbi za nakup dela Bofexa, tega po njegovem mnenju Merkurju kljub naporom ni uspelo prodati, zdaj pa razglaša, da so se družbo odločili obdržati. Bofex je po njegovem tako 'zafuran', da ga je težko rešiti, Schollmayerja in partnerje pa zanima blagovna znamka BOF, in sicer tako v Sloveniji kot Avstriji. Naša ponudba, Schollmayer številke ni razkril, je korektna, s čimer se je v pogovorih strinjala tudi članica Merkurjeva uprave Podbevškova, je dodal. "Gre za to, da bi želeli prevzeti slovensko in avstrijsko podjetje BOF, potem ko bodo poplačani vsi dobavitelji, nase pa bi prevzeli obveznosti do najemnih pogodb, odkupili pa bi tudi vse zaloge, opredmetena in neopredmetena sredstva," je poudaril.

Schollmayer je tudi obtožil upravo Merkurja, da ta ni nič storila za izboljšanje položaja v Bofexu, dopuščala pa naj bi tudi konkuriranje znotraj družbe, in sicer med Bofexom in Big Bangom. Poleg tega pa ni čudno, da Bofex slabo posluje, saj v zadnjem letu in pol ni imel vodstva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10