V Merkurju so poudarili, da so s sklepom sodišča prestopili eno od pomembnih prelomnic v nadaljevanju reševanja podjetja. Uprava je ob tem trdno prepričana, da s pomočjo upnikov Merkur lahko upraviči sloves vodilnega tehničnega trgovca in tako podjetju kot upnikom omogoči ponovno rast.
Kot je povedal predstavnik za odnose z javnostmi v družbi Rok Istenič, so tak sklep pričakovali. "Predstavljeni načrt finančnega prestrukturiranja vsem upnikom zagotavlja pravno varstvo in enakomerno poplačilo zapadlih dolgov na transparenten način. Za to bo poskrbel tudi s strani sodišča imenovan upravitelj, ki bo ves čas prisilne poravnave pregledoval in odobraval vse transakcije, ki jih bo v tem obdobju opravljala družba Merkur," je pojasnil.
Upniki Merkurja morajo zdaj v mesecu dni, torej najkasneje do 3. decembra prijaviti svoje terjatve. Nad potekom postopka prisilne poravnave pa bo bedel in interese upnikov zastopal upniški odbor, katerega člani so Factor banka, HTC Dva, Gorenje, Nova Ljubljanska banka, Skupina Viator&Vektor, Raiffeisen banka, Salonit Anhovo, Jub kemična industrija in Probanka.
Merkur mora v 15 dneh po vročitvi sklepa založiti predujem za stroške postopka prisilne poravnave v višini dobrih 49.000 evrov. Če dolžnik v tem roku ne bo založil predujma, bo sodišče ustavilo postopek in izdalo sklep o začetku stečajnega postopka, so pojasnili na sodišču.
Za 85 milijonov evrov terjatev
Kot je znano, naj bi bili v prisilni poravnavi upniki poplačani 60-odstotno v petih letih, prav tako pa imajo možnost, da se odločijo za pretvorbo svojih terjatev v lastniške deleže. Pri tem vodstvo Merkurja računa, da se bodo za to potezo odločili upniki, ki imajo skupaj za vsaj 85 milijonov evrov terjatev.
Za Merkur začetek postopka prisilne poravnave pomeni prvi korak v smeri reševanja podjetja, ki ima kar 550 milijonov dolgov do bank in 200 milijonov obveznosti do dobaviteljev. V prihodnjih tednih in mesecih bo moralo vodstvo podjetja zagotoviti vsaj 60-odstotno podporo upnikov prisilni poravnavi in pridobiti upnike, ki se bodo odločili za konverzijo terjatev v lastniške deleže, sicer prisilna poravnava ne bo uspela in bo podjetje končalo v stečaju.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.