Gospodarstvo

'Vsak mesec agonije pomeni leto dni okrevanja'

Kranj, 16. 09. 2010 15.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ker je izguba dosegla polovico osnovnega kapitala, je uprava Merkurja sprejela sklep o insolventnosti družbe. Merkur bo obstoječe lastnike zdaj pozval k dokapitalizaciji, a najverjetnejši scenarij je prisilna poravnava.

Uprava Merkurja pod vodstvom Bojana Knupleža je na današnji seji sprejela sklep o insolventnosti družbe, saj je izguba dosegla polovico osnovnega kapitala.

Predsednik uprave Merkurja Bojan Knuplež
Predsednik uprave Merkurja Bojan Knuplež FOTO: Big Bang

Kot je pojasnil prvi mož Merkurja, sklep o insolventnosti Merkurja izhaja iz ponovno revidiranega letnega poročila, polletnih knjigovodskih izkazov in številnega gradiva podpornih služb ter zunanje svetovalne službe. Vse ugotovitve nalagajo upravi, da razglasi sklep o dolgoročni plačilni nesposobnosti.

Knuplež bo sicer predlagal dokapitalizacijo v višini nekaj deset milijonov evrov, ki bi bila možna tudi v obliki konverzije terjatev v lastniški delež. Za Knupleža je vsak lastnik s kapitalom dobrodošel. "Ne moti me nobeno lastništvo, samo da je na trdnih osnovah in je odgovorno," je dejal prvi mož Merkurja, ki je insolventnost razglasil samo za krovno družbo, medtem ko v Big Bangu, ki posluje z dobičkom, to ni potrebno, v Mersteelu pa podobna poteza ni izključena.

Najverjetnejši scenarij pa je prisilna poravnava in Merkur bo pred iztekom enomesečnega roka sodišču predložil načrt finančne reorganizacije. Pri tem Knuplež še ne ve, v kolikšni meri bodo upniki, med katerimi je 18 bank in okrog 1500 dobaviteljev, poplačani.

Knuplež ne želi govoriti o nobenih številkah niti glede izgube niti glede dolgov. Zagotovil pa je, da v podjetju imajo denar za plače zaposlenih.

Načrt finančne reorganizacije bo pripravljen na osnovi sanacijskega programa, ki ga bo skupaj s končnim letnim poročilom nadzorni svet predvidoma obravnaval prihodnji teden. Priprava sanacijskega programa sicer teče dalje v obliki, kakršna je tudi glede presežnih delavcev. Tako se pogajanja z bankami nadaljujejo na bilateralni in konzorcijski ravni, dnevno pa potekajo tudi dogovori z dobavitelji. "Od upnikov pričakujem, da bodo konstruktivni pri saniranju Merkurja in bodo podprli sanacijo," je dejal Knuplež, ki si želi postopke čim bolj skrajšati. "Vsak mesec, ki ga podjetje preživi v agoniji, je potem za leto dni več okrevanja," meni.

Merkur
Merkur FOTO: Kanal A

Tudi predsednik nadzornega sveta Matevž Slapničar je zagotovil, da vsi dogovori potekajo v skladu z lastniki. "Ta ukrep razglasitve insolventnosti je le korak na poti, ki jo hodimo že nekaj mesecev. Proces pogajanja, ki poteka, se bo normalno nadaljeval, saj je dogovor z upniki nujen tudi za uspešnost v sami prisilni poravnavi, ki se zdaj kaže kot najverjetnejši naslednji korak in kjer je treba zagotoviti strinjanje vsaj 60 odstotkov upnikov," je pojasnil.

Razglasitev insolventnosti po pojasnilih člana uprave Blaža Pesjaka, ki je zadolžen za finance, izhaja iz zakona o finančnem poslovanju in prisilni poravnavi, ker je izguba tekočega leta skupaj s prenesenimi izgubami dosegla polovico osnovnega kapitala in te izgube ni mogoče pokriti v breme dobička ali rezerv družbe. Do takšne situacije so privedle različne okoliščine, in sicer organizacijska neustreznost, splošna kriza, izčrpavanje preko menedžerskega odkupa in spremenjene okoliščine na trgu, ocenjuje Knuplež.

Tajnikar: Dokapitalizacija je nerealna možnost

Po oceni Maksa Tajnikarja z ljubljanske ekonomske fakultete je najverjetnejši scenarij za Merkur prisilna poravnava. Kot je dejal, je dokapitalizacija podjetja ob razglasitvi insolventnosti zakonska možnost. "To je prvi korak, sledi prisilna poravnava, in če ta ne uspe, stečaj," je dejal in dodal, da Merkur nima takega lastnika, ki bi lahko speljal verjetno obsežno dokapitalizacijo. "Dokapitalizacija je nerealna možnost," meni.

Zaradi velikih obveznosti Merkurja do bank in dobaviteljev je po njegovih besedah možna celo prostovoljna poravnava. "Kadar je dovolj velik interes s strani dobaviteljev ali finančnih institucij, je možna tudi prostovoljna poravnava," je dejal. Bodisi prisilna bodisi prostovoljna poravnava je skorajda nujna, kadar podjetje zadev ne more reševati z dezinvestiranjem, kot je to zaradi visoke zadolženosti v primeru Merkurja.

Stečaj po Tajnikarjevem prepričanju ni toliko realna možnost. "Mislim, da situacija še ni zrela za stečaj," je dejal.

Bobinac: Gorenju je v interesu, da Merkur obstane

"Gorenje je eden tistih dobaviteljev Merkurja, ki je zelo zainteresiran, da Merkur ostane delujoče podjetje. Verjamem, da bo ne glede na današnjo informacijo deloval naprej. Mislim, da bo to moralo pospešiti dogovor z največjimi upniki in predvsem z bankami. Zdi se mi, da bosta ključna naslednja dva tedna," je ob novici dejal predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac.

Franjo Bobinac verjame, da bo Merkur deloval naprej.
Franjo Bobinac verjame, da bo Merkur deloval naprej. FOTO: POP TV

Banke naj bi se do konca meseca dogovorile, kako naprej. Po informacijah, ki jih ima in ki so tudi javno dostopne, brez dokapitalizacije ne bo šlo, verjame pa tudi, da bo sklenjen dogovor med bankami, upniki in Merkurjem. "To je pomembno ne samo za Gorenje, ampak za slovensko industrijo. Gre za prvo slovensko tehnično trgovino, ki odpira police slovenskim izdelkom ne samo v Sloveniji, ampak tudi na zahodnem Balkanu," je poudaril.

Glede morebitnega sodelovanja Gorenja pri finančni sanaciji Bobinac ni želel ničesar prejudicirati. "Smo pa v razgovorih tako z vodstvom Merkurja kot po nekaterih drugih kanalih. Ogromno je dobaviteljev, bank, poslovnih partnerjev, ki jim je v interesu, da Merkur obstane. Verjamem, da bo to tudi urejeno," je dejal.

Tudi o višini terjatev, ki jih ima Gorenje do Merkurja, Bobinac podrobno ni želel govoriti. "Merkur je za nas daleč, daleč največji partner za območje zahodnega Balkana. Z njim ustvarimo okoli 30 milijonov evrov prometa," je povedal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (124)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

fardi
18. 09. 2010 19.28
obi in bauhaus sta že v akciji. :-) slovenski dobavitelji in delavci pa v jo. na policah obija in bauhausa, je bore malo slovenskih izdelkov, saj jima ni v interesu, da bi jih imela. v interesu jima je, da prodajata izdelke s poreklom držav iz katerih izhajata. tako kot je bilo merkurju v interesu, da prodaja pretežno slovensko robom tudi v jugi.
Polly ß
17. 09. 2010 10.49
Zelo sem radovedna KOLIKO JIH BO ŠLO NA ČAKANJE V NAKLEM? Omenja se samo Merkur Celje. Naj se pa Naklo vozi v Celje! To pa ni mogoče,ali ne? Tudi v Celju bi bilo veliko prostora za njih.O,TO PA NI MOGOČE!!!!!!!!! Izgubili so Kovinotehno, ki je bila SUPER FIRMA,sedaj pa še MERKUR,ki se je imel za NAJ NAJ TRGOVCA.Torej vidite,da je nekaj hudo narobe z vodstvom, NE Z RAJO!!!!!!!!!!
Polly ß
17. 09. 2010 10.40
Barabe bodo še naprej uživale,delavci pa na..... ŽALOSTNO, TODA RESNIČNO! Ljudje si tega res niso zaslužili, saj so se trudili in bi jim tudi uspelo, če ne bi bilo barab, ki so podjetje tako daleč pripeljale. Odpirali so se prodajni centri širom sveta, če lahko tako rečem, sedaj pa raja našpuka.SRAM JIH NAJ BO! To jim je za zahvalo,ko so pridno delali in se trudili čimveč ustvariti za nenasitene riti.
volek
17. 09. 2010 09.54
resslovenka, ni problem toliko v politikih, ampak v slovenskem sodstvu in zakonodaji. Dokler bodo tožilci in sodniki govoričili o velikih lumparijah v gospodarstvu, ki jih ne morejo procesuirati zaradi površne in pomnjkljive zakonodaje, bo Sloveija drvela v bankrot. Kot praviš, potrebujemo PRAVNO DRŽAVO. Drugi problem so mediji zlizani z vrhuško. Pišejo tako kot jim narekujejo lastniki in trenutni oblastniki, resnico pa zamolčijo.
MOSSAD001
17. 09. 2010 09.22
Že sam program merkurja je v osnovi zgrešen 1000%!!! 1. Center BTC 2. Center VIČ 3. Center RUDNIK 4. Center VIŽMARJE V radiju 20km imamo centre ki ekonomsko ne zdržijo. Namen take poslovne politike je jasna-Vsaj meni!! Vsakemu zdravemu poslovnežu z lastnim kapitalom ki mu predstavite ta projekt vas bo poslal v 3.... Vemo kam!!
resslovenka
17. 09. 2010 09.22
Saj se človek res ne more zadržat, da ne bi zaklel, ko spremlja dogajanje v Sloveniji, pa naj bo na področju politike, gospodarstva, sociale, javne uprave... Na kratko, brezumje kraj, okoriščanja, izkoriščanja se nadaljuje s polno paro. Saj bi rada, da ne bi vedno šimfali, da bi lahko rekli: no ja voz v propad se zaustavlja, ampak kaj ko je vse skupaj le vlak brez voznega reda, ki kar drvi v propad. Naj se enkrat že zamenja " deja vu" državni personal, stara garda se pač ni dokazala. Dovolj časa so imeli, pa smo tam kjer smo, se pravi nikjer. Naj prevzamejo krmilo taki, ki jim je splošno dobro cilj in vedo kje je potrebno začeti uvajati pravni red. Da ne bomo kot mojškra Klara: Podnevi šiva, ponoči para!
volek
17. 09. 2010 09.19
Saintjosef, z zadnjim stavkom v tvojem postu od 00;02 se popolnoma strinjam. Izid 2. svetovne vojne pri nas so in bodo državljani Slovenije krvavo plačali. Slovenija bo zagotovo prej ali slej bankrotirala, za to pa so v prvi vrsti odgovorni komunisti in njihovi nasledniki iz LDS ter Zares. 15 let njihovega vladanja prinaša katastrofo v deželico. Je pa res tisto, kakršen narod takšna vlada.
bozap
17. 09. 2010 09.14
Kaj če bi bila vlada -tako kot je pri pogajanjih o plačah v javnem sektorju, raje bolj učinkovita (z ustrezno zakonodajo in službami) pri odkrivanju ter preprečevanju manipulativnih poslovodskih in tajkunskih poslov in vpletenim pravočasno rekla - denarja ni več za vaše mahinacije (krajo). Na ta način ne bi miljarde naših € izginile v privatnih rokah, mnogi zaposleni ne bi postali socialni podpiranci (saj bi bilo kljub recesiji manj stečajev) in tudi javnemu sektorju se ne bi bilo treba že 20 let odrekati usklajevanju plač. Ob tem pa bi bilo nujno znižati tudi plače in razno razne dodatke ter ugodnosti najvišjim vladnim uslužbencem in poslancem. Uf, kako lepo pravljico sem napisala.
gospakatja
17. 09. 2010 09.02
kruha zmanjkuje; igre pa so slabe! ubogo ljudstvo
bemtisunac
17. 09. 2010 08.55
ni težko uganit kaj se bo dogajalo z trgovci..tuji bodo šli ko se jim računica več ne bo izšla...naši pa sami sebi kradejo...to je potop...pa še vikend bo moker do amena..
b77
17. 09. 2010 08.24
semafor deluje
luciluk
17. 09. 2010 08.12
000000000000000
luciluk
17. 09. 2010 08.12
'Vsak mesec agonije pomeni leto dni okrevanja'........ ni problema samo da imamao Jankotov stadion v Stožicah. Sedaj si bomo lahko vsi v miru ogledali tekme, časa je itak ogromn na sončni upravi in Janko nam bo zgradil še ene par trgovin, da bomo lahko žical za pir. Sam da je stadion, pa kamni za želodec. Zoki je car, stadion je carski, plače pa ni :(( , glavn da mamo fuzbal.
stotinka
17. 09. 2010 07.19
24ur zakaj ste skenslali moj komentar
stotinka
17. 09. 2010 07.18
Hlapci Jerneji, mislim da bi bil bil že čas da slovenceljni vzamemo stvar v svoje roke pa na ulice in ceste. P.O.K.V.A.R.J.E.N.C.I. kot so HILDA. BINKO, BOŠKO,IGOR ne morejo hoditi po naši zemlji slovenski. Marš banda pokvarjena. Komunajzarji in farji so v tem primeru vsi enaki.
mijavci
17. 09. 2010 06.23
pahor nima več krmila v rokah, barka slovenije pluje in se že kar hitro potaplja.na žalost slovenci rabimo tujega gospodarja, samo tako se stvari lahko poštimajo.
SEBASTI
17. 09. 2010 06.21
Samo nekaj me zanima, če jaz v službi naredim kakšno napako, za njo tudi odgovarjam. Zakaj ne more enako veljati za vse te požrešne "direktorje" ?!
clemeza
17. 09. 2010 06.19
No počasi se bistri voda in "paradni konji padajo čez ovire"! Sedaj je na vrsti Mercator!!! Hudič je, da se matematike ne da spolitizirat!
alexjoe
17. 09. 2010 02.55
Grčije se ne da primejati z Slovenijo.Saj je Grčija mnogo bolje poskrbela za uporabnike socialnih pravic pri njih je soc osebni dohodek 650€ v Sloveniji 288€.Prav tako so najnižje plače v Grčiji 1150€ pri nas pa 488€ cene celotnega elementarnega dela pa enake kot v Sloveniji.
alexjoe
17. 09. 2010 02.31
In zaradi takšne politike na drugi strani ne moremo urediti socialnega elementarnega sistema ki bi v krizi povečal standard in potrošnjo socialnega dela ker država nima dohodkovnih preglednosti,in dohodkovnih vrednostnih opredelitev.